Domů     Přehledně: Ošklivá mláďata roztomilých savců!
Přehledně: Ošklivá mláďata roztomilých savců!
17.4.2019

Když vyrostou, jsou doslova k sežrání. Po narození ale půvabem zrovna neoplývají. U kterých savců dojde k přeměně ošklivého káčátka v krásnou labuť?

Panda velká (Ailuropoda melanoleuca)

Počet mláďat: 1–2

Březost: 97–181

Věk dožití: 20 let (v zajetí až 30 let)

Domovina: Čína

Pandy velké patří mezi medvědy, i když některé vlastnosti sdílejí s mývaly. Jejich nejbližšími příbuznými jsou potom pandy červené (Ailurus fulgens). Ač jsou to šelmy, jejich strava je převážně rostlinná (bambus), nepohrdnou ale ani vejci a hmyzem. Při žvýkání se jim třesou uši.

Většinou se pandám rodí 2 mláďata.
Většinou se pandám rodí 2 mláďata.

Rozmnožování: Pandy dosahují sexuální zralosti ve věku mezi 4 a 8 lety a reprodukční schopnost si zachovávají až do 20 let věku. Od března do května probíhá u samice pandy tzv.

estrus neboli vlastní říje (v délce trvání 2–3 dnů), kdy může zabřeznout. Za normální se u pand považuje, když se jim mládě narodí jednou za dva roky. V polovině případů se jim narodí mláďata dvě, v přírodě však přežije pouze jedno z nich.

Matka si vybere to silnější a výhradně ho kojí, slabší tak zemře hlady. Protože samice neukládá tuky, není zřejmě schopna kojit dvě mláďata současně.

Když se mládě narodí, je růžové, holé, slepé a bezzubé.
Když se mládě narodí, je růžové, holé, slepé a bezzubé.

Péče o potomky: Mládě váží pouhých 90–130 gramů (1/800 váhy matky). Kojení vyžaduje 6–14x denně, přičemž jedno může trvat až 30 minut. Matka potřebuje asi 4 hodiny během dne na to, aby se sama najedla, na tuto dobu bezbranné mládě opouští.

Asi měsíc po narození už má mládě stejnou kresbu na kožichu jako dospělý jedinec, jeho srst je však velmi jemná, zhrubne až s věkem. 75–80 dní staré mládě se začíná plazit. Od půl roku se přikrmuje bambusem, i když ho matka kojí až do roku věku.

V té době váží asi 45 kg. S matkou zůstává do svých asi 2 let.

Vombat obecný (Vombatus ursinus)

Počet mláďat: 1

Březost: 20–30 dni

Věk dožití: 15 let (v zajetí až 30 let)

Domovina: východní Austrálie a Tasmánie

Spí 16 hodin denně, aktivní jsou převážně v noci.Budují rozsáhlé komplexy spletitých chodeb.Mají velmi pomalý metabolismus, trávení jim trvá až tři týdny. Jejich trus má formu kostek, protože mají čtyřhranný řitní otvor a šetrně hospodaří s vodou. Za noc jich vytvoří 80–100, značkují si jimi svoje teritorium.

Rozmnožování: Vombati se páří v období australského jara (tj. během našeho podzimu). Ovšem pouze za velmi omezených podmínek – v letech, kdy je dostatečné množství srážek, které zajistí matce i dítěti potravu. Říje trvá pouhých 12 hodin.

Vombati jsou vačnatci, to znamená, že jejich samice nemají placentu a mláďata se tak rodí nedovyvinutá. Jejich další vývoj pokračuje ve vaku.

Vombatí mládě velké asi jako lentilka s váhou asi 2 g se narodí po cca 25 dnech březosti, a pak se přesune do dozadu obráceného vaku matky, kde se přichytí k mléčné bradavce a začne sát.

Mláďata se rodí nedovyvinutá, zbytek obstará vak.
Mláďata se rodí nedovyvinutá, zbytek obstará vak.

Péče o potomky:Struk v ústech malého vombata zduří, takže se ho není schopen pustit, dokud náležitě nevyroste. Takto stráví následujících 6 měsíců života.

Zajímavé je, že malí vačnatci mohou sát a dýchat naráz, nozdrami vdechovaný vzduch se jim totiž dostává přímo do plic. Po půl roce ve vaku jej mládě začne pomalu opouštět. V té době váží 3,5–6,5 kg.

Cca dalších 6 měsíců se do něj ale často vrací schovat, dokrmit a zahřát. Mládě je odstaveno zhruba ve 12 až 15 měsících věku, samostatným se stává asi v 18 měsících. Dospívá pak ve 3 letech.

Makak medvědí (Macaca arctoides)

Počet mláďat: 1

Březost: 177 dní

Věk dožití: až 30 let

Domovina: jihovýchodní Asie (Indie, Čína, Maynmar, Thajsko, Malajsie)

Makakové medvědí mají hnědou kožešinou pokryté tělo, vyjma obličeje, který je lysý a červený. Zásoby jídla si ukládají do lícních toreb. Žijí v tlupách až o 60 jedincích.

Rozmnožování: Samice dosahují pohlavní zralosti ve věku 4,5 roku a jsou schopny reprodukce do asi 17 let věku. Samci se mohou množit od 4 let, ale dospělé velikosti dorůstají až v 6 letech.

Samice uvolňuje vajíčko k oplodnění každých 30 dní, většina páření se u volně žijících jedinců odehrává v říjnu a listopadu. Jeho frekvence souvisí s postavením makaka v tlupě. Nejlépe jsou na tom dominantní samci, kteří si vybírají vhodné samice.

Ty ovšem věrností neoplývají. Když se nejvýše postavený samec nedívá, nemají jeho samice problém pářit se i s níže postavenými makaky.

O mláďata se starají i ostatní členové tlupy.
O mláďata se starají i ostatní členové tlupy.

Péče o potomky: Ve volné přírodě se samici narodí mládě zhruba co dva roky. Je bílé, tmavne až s věkem. Asi 9 měsíců ho matka kojí. O mládě se však nestará jen ona, ale i další členové tlupy.

Samice za to očekávají snížení agrese ze strany dominantní samice, samci tak činí z toho důvodů, že klidně mohou být jeho otcem. Matky dopřávají svým potomkům dostatek volnosti pro objevování okolí, vědí, že na ně vždy dohlíží někdo z tlupy. Po 18 měsících věku se mláďata postupně osamostatňují.

Hrabáč kapský (Orycteropus afer)

Počet mláďat: 1

Březost: 243 dní

Věk dožití: 18 let (v zajetí až 23 let)

Domovina: Afrika, jižně od Sahary

Hrabáči mají nahrbené tělo a protáhlou hlavu s dlouhýma ušima zakončenou rypákem podobným tomu prasečímu. Na předních končetinách mají silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Za noc spořádá jeden hrabáč až 50 000 termitů, nabírá je dlouhým lepivým jazykem.

Rozmnožování: Na severní polokouli mají období říje od března do dubna, na jižní od října do prosince. Samci a samice si navzájem zanechávají pachové stopy. Březost trvá u hrabáčů asi 7 měsíců, jediné mládě se rodí v noře.

Je lysé a ač nemá zalepené oči, matku začne sledovat až ve druhém týdnu života. Tehdy začne spolu s ní vycházet i mimo noru. Malý hrabáč váží při narození asi 1,8 kg.

Mládě je samostatné okolo 6 měsíců.
Mládě je samostatné okolo 6 měsíců.

Péče o mláďata: Matka mládě první 3–4 měsíce výlučně kojí, poté mu jídelníček postupně obohacuje o mravence a termity. Asi v 6 měsících se mládě zcela osamostatní a přesune se do své vlastní nory.

Zajímavé je, že před spánkem si hrabáč zazdí vstup do svého doupěte, nechá si jen malý dýchací otvor, aby ho při odpočinku nevyrušili lev, lehvart či hyena. Pohlavní dospělosti dosáhne mládě ve dvou letech života.

Ježura australská (Tachyglossus aculeatus)

Počet mláďat: 1

Březost: 21–28 dní

Věk dožití: 45 let

Domovina: Austrálie, Tasmánie

Lepkavý jazyk ježury se může vysunout na délku téměř 180 mm, a to až 100x za minutu. Sbírá jím termity a mravence. Tělesná teplota ježury se pohybuje mezi 30–32 °C, může upadnout i do hibernace, pak má její tělo teplotu kolem 5 °C.

Rozmnožování: Spolu s ptakopysky jsou ježury jedinými savci, kteří se líhnou z vajec velkých jako lískový oříšek. Pohlavní zralosti dosahují ježury mezi 5. –12. rokem.

Námluvy probíhají od května do září, v závislosti na místě výskytu (např. v Tasmánii jen pár hodin po procitnutí z hibernace). Během nich samci (až 10) sledují volnou samici. Ježury obou pohlaví v tomto období vydávají silný zápach.

Páří se břichy k sobě (samice jen jednou za sezónu), přičemž každé spojení je úspěšné a vznikne při něm jedno vejce.

Matka mateřské mléko vypotí.
Matka mateřské mléko vypotí.

Péče o potomka: Březost trvá 21–28 dní, během kterých samice vyhrabe noru. Následně si jedno hladké a kožnaté vejce o průměru 13–17 mm vloží do vaku na břiše s o 2 °C vyšší teplotou než okolí, který se jí v období březosti vytvoří.

Po 10 dnech se vylíhne mládě (1,5 cm dlouhé s váhou cca 0,3 g), a to díky vaječnému zoubku, kterým prorazí skořápku. Poté se mu vytvoří mléčný zoubek, pomocí kterého může sát mléko. Matka totiž nemá bradavky, ale tzv.

mléčná pole, na kterých vypotí narůžovělé mléko. Ve věku kolem 2–3 měsíců bývají malé ježury vypuzeny z vaku, začínají jim totiž růst ostny. Laktace trvá 200 dnů, pak se osamostatňují.

Ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis)

Počet mláďat: 1

Březost: 5 měsíců

Věk dožití: v zajetí až 23 let

Domovina: Madagaskar

80 % noci stráví hledáním potravy, ve dne se vyhýbají světlu a spí v hnízdě 15 m nad zemí. Poklepávají prsty na kůru stromů podobně jako datel a citlivým sluchem naslouchají pohybu hmyzu. Mají dlouhé prsty na předních končetinách, opatřené drápy.

Zvláštní je jejich prostřední prst, který je tenký a asi o třetinu delší než ostatní. Ksukol ho používá k čištění srsti, opatřování potravy i při pití.

Rozmnožování: Tyto noční poloopice (řadí se mezi lemury) žijí samotářsky, samci a samice se setkávají pouze při pastvě a v době námluv. Samice mají trvalou ovogenezi, tj. vajíčka produkují průběžně.

Po 5 měsících březosti porodí samice zpravidla jedno mládě na měkkou výstelku hnízda. Má dvojici mléčných bradavek v oblasti třísel, které jí umožňují kojení.

Tato zvířata žijí většinu života ve tmě.
Tato zvířata žijí většinu života ve tmě.

Péče o potomka: Mládě dostává mateřské mléko asi 7 měsíců, už během nich ale doprovází matku na noční výpravy za potravou. Při nich sedí na jejím hřbetě jako jezdec na koni a přidržuje se jejích dlouhých chlupů.

S matkou zůstává asi dva roky, než dospěje. Postupně přechází na běžnou stravu, tj. larvy hmyzu, nektar, sladké plody a ptačí vejce.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se