Domů     Přehledně: Ošklivá mláďata roztomilých savců!
Přehledně: Ošklivá mláďata roztomilých savců!
17.4.2019

Když vyrostou, jsou doslova k sežrání. Po narození ale půvabem zrovna neoplývají. U kterých savců dojde k přeměně ošklivého káčátka v krásnou labuť?

Panda velká (Ailuropoda melanoleuca)

Počet mláďat: 1–2

Březost: 97–181

Věk dožití: 20 let (v zajetí až 30 let)

Domovina: Čína

Pandy velké patří mezi medvědy, i když některé vlastnosti sdílejí s mývaly. Jejich nejbližšími příbuznými jsou potom pandy červené (Ailurus fulgens). Ač jsou to šelmy, jejich strava je převážně rostlinná (bambus), nepohrdnou ale ani vejci a hmyzem. Při žvýkání se jim třesou uši.

Většinou se pandám rodí 2 mláďata.
Většinou se pandám rodí 2 mláďata.

Rozmnožování: Pandy dosahují sexuální zralosti ve věku mezi 4 a 8 lety a reprodukční schopnost si zachovávají až do 20 let věku. Od března do května probíhá u samice pandy tzv.

estrus neboli vlastní říje (v délce trvání 2–3 dnů), kdy může zabřeznout. Za normální se u pand považuje, když se jim mládě narodí jednou za dva roky. V polovině případů se jim narodí mláďata dvě, v přírodě však přežije pouze jedno z nich.

Matka si vybere to silnější a výhradně ho kojí, slabší tak zemře hlady. Protože samice neukládá tuky, není zřejmě schopna kojit dvě mláďata současně.

Když se mládě narodí, je růžové, holé, slepé a bezzubé.
Když se mládě narodí, je růžové, holé, slepé a bezzubé.

Péče o potomky: Mládě váží pouhých 90–130 gramů (1/800 váhy matky). Kojení vyžaduje 6–14x denně, přičemž jedno může trvat až 30 minut. Matka potřebuje asi 4 hodiny během dne na to, aby se sama najedla, na tuto dobu bezbranné mládě opouští.

Asi měsíc po narození už má mládě stejnou kresbu na kožichu jako dospělý jedinec, jeho srst je však velmi jemná, zhrubne až s věkem. 75–80 dní staré mládě se začíná plazit. Od půl roku se přikrmuje bambusem, i když ho matka kojí až do roku věku.

V té době váží asi 45 kg. S matkou zůstává do svých asi 2 let.

Vombat obecný (Vombatus ursinus)

Počet mláďat: 1

Březost: 20–30 dni

Věk dožití: 15 let (v zajetí až 30 let)

Domovina: východní Austrálie a Tasmánie

Spí 16 hodin denně, aktivní jsou převážně v noci.Budují rozsáhlé komplexy spletitých chodeb.Mají velmi pomalý metabolismus, trávení jim trvá až tři týdny. Jejich trus má formu kostek, protože mají čtyřhranný řitní otvor a šetrně hospodaří s vodou. Za noc jich vytvoří 80–100, značkují si jimi svoje teritorium.

Rozmnožování: Vombati se páří v období australského jara (tj. během našeho podzimu). Ovšem pouze za velmi omezených podmínek – v letech, kdy je dostatečné množství srážek, které zajistí matce i dítěti potravu. Říje trvá pouhých 12 hodin.

Vombati jsou vačnatci, to znamená, že jejich samice nemají placentu a mláďata se tak rodí nedovyvinutá. Jejich další vývoj pokračuje ve vaku.

Vombatí mládě velké asi jako lentilka s váhou asi 2 g se narodí po cca 25 dnech březosti, a pak se přesune do dozadu obráceného vaku matky, kde se přichytí k mléčné bradavce a začne sát.

Mláďata se rodí nedovyvinutá, zbytek obstará vak.
Mláďata se rodí nedovyvinutá, zbytek obstará vak.

Péče o potomky:Struk v ústech malého vombata zduří, takže se ho není schopen pustit, dokud náležitě nevyroste. Takto stráví následujících 6 měsíců života.

Zajímavé je, že malí vačnatci mohou sát a dýchat naráz, nozdrami vdechovaný vzduch se jim totiž dostává přímo do plic. Po půl roce ve vaku jej mládě začne pomalu opouštět. V té době váží 3,5–6,5 kg.

Cca dalších 6 měsíců se do něj ale často vrací schovat, dokrmit a zahřát. Mládě je odstaveno zhruba ve 12 až 15 měsících věku, samostatným se stává asi v 18 měsících. Dospívá pak ve 3 letech.

Makak medvědí (Macaca arctoides)

Počet mláďat: 1

Březost: 177 dní

Věk dožití: až 30 let

Domovina: jihovýchodní Asie (Indie, Čína, Maynmar, Thajsko, Malajsie)

Makakové medvědí mají hnědou kožešinou pokryté tělo, vyjma obličeje, který je lysý a červený. Zásoby jídla si ukládají do lícních toreb. Žijí v tlupách až o 60 jedincích.

Rozmnožování: Samice dosahují pohlavní zralosti ve věku 4,5 roku a jsou schopny reprodukce do asi 17 let věku. Samci se mohou množit od 4 let, ale dospělé velikosti dorůstají až v 6 letech.

Samice uvolňuje vajíčko k oplodnění každých 30 dní, většina páření se u volně žijících jedinců odehrává v říjnu a listopadu. Jeho frekvence souvisí s postavením makaka v tlupě. Nejlépe jsou na tom dominantní samci, kteří si vybírají vhodné samice.

Ty ovšem věrností neoplývají. Když se nejvýše postavený samec nedívá, nemají jeho samice problém pářit se i s níže postavenými makaky.

O mláďata se starají i ostatní členové tlupy.
O mláďata se starají i ostatní členové tlupy.

Péče o potomky: Ve volné přírodě se samici narodí mládě zhruba co dva roky. Je bílé, tmavne až s věkem. Asi 9 měsíců ho matka kojí. O mládě se však nestará jen ona, ale i další členové tlupy.

Samice za to očekávají snížení agrese ze strany dominantní samice, samci tak činí z toho důvodů, že klidně mohou být jeho otcem. Matky dopřávají svým potomkům dostatek volnosti pro objevování okolí, vědí, že na ně vždy dohlíží někdo z tlupy. Po 18 měsících věku se mláďata postupně osamostatňují.

Hrabáč kapský (Orycteropus afer)

Počet mláďat: 1

Březost: 243 dní

Věk dožití: 18 let (v zajetí až 23 let)

Domovina: Afrika, jižně od Sahary

Hrabáči mají nahrbené tělo a protáhlou hlavu s dlouhýma ušima zakončenou rypákem podobným tomu prasečímu. Na předních končetinách mají silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Za noc spořádá jeden hrabáč až 50 000 termitů, nabírá je dlouhým lepivým jazykem.

Rozmnožování: Na severní polokouli mají období říje od března do dubna, na jižní od října do prosince. Samci a samice si navzájem zanechávají pachové stopy. Březost trvá u hrabáčů asi 7 měsíců, jediné mládě se rodí v noře.

Je lysé a ač nemá zalepené oči, matku začne sledovat až ve druhém týdnu života. Tehdy začne spolu s ní vycházet i mimo noru. Malý hrabáč váží při narození asi 1,8 kg.

Mládě je samostatné okolo 6 měsíců.
Mládě je samostatné okolo 6 měsíců.

Péče o mláďata: Matka mládě první 3–4 měsíce výlučně kojí, poté mu jídelníček postupně obohacuje o mravence a termity. Asi v 6 měsících se mládě zcela osamostatní a přesune se do své vlastní nory.

Zajímavé je, že před spánkem si hrabáč zazdí vstup do svého doupěte, nechá si jen malý dýchací otvor, aby ho při odpočinku nevyrušili lev, lehvart či hyena. Pohlavní dospělosti dosáhne mládě ve dvou letech života.

Ježura australská (Tachyglossus aculeatus)

Počet mláďat: 1

Březost: 21–28 dní

Věk dožití: 45 let

Domovina: Austrálie, Tasmánie

Lepkavý jazyk ježury se může vysunout na délku téměř 180 mm, a to až 100x za minutu. Sbírá jím termity a mravence. Tělesná teplota ježury se pohybuje mezi 30–32 °C, může upadnout i do hibernace, pak má její tělo teplotu kolem 5 °C.

Rozmnožování: Spolu s ptakopysky jsou ježury jedinými savci, kteří se líhnou z vajec velkých jako lískový oříšek. Pohlavní zralosti dosahují ježury mezi 5. –12. rokem.

Námluvy probíhají od května do září, v závislosti na místě výskytu (např. v Tasmánii jen pár hodin po procitnutí z hibernace). Během nich samci (až 10) sledují volnou samici. Ježury obou pohlaví v tomto období vydávají silný zápach.

Páří se břichy k sobě (samice jen jednou za sezónu), přičemž každé spojení je úspěšné a vznikne při něm jedno vejce.

Matka mateřské mléko vypotí.
Matka mateřské mléko vypotí.

Péče o potomka: Březost trvá 21–28 dní, během kterých samice vyhrabe noru. Následně si jedno hladké a kožnaté vejce o průměru 13–17 mm vloží do vaku na břiše s o 2 °C vyšší teplotou než okolí, který se jí v období březosti vytvoří.

Po 10 dnech se vylíhne mládě (1,5 cm dlouhé s váhou cca 0,3 g), a to díky vaječnému zoubku, kterým prorazí skořápku. Poté se mu vytvoří mléčný zoubek, pomocí kterého může sát mléko. Matka totiž nemá bradavky, ale tzv.

mléčná pole, na kterých vypotí narůžovělé mléko. Ve věku kolem 2–3 měsíců bývají malé ježury vypuzeny z vaku, začínají jim totiž růst ostny. Laktace trvá 200 dnů, pak se osamostatňují.

Ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis)

Počet mláďat: 1

Březost: 5 měsíců

Věk dožití: v zajetí až 23 let

Domovina: Madagaskar

80 % noci stráví hledáním potravy, ve dne se vyhýbají světlu a spí v hnízdě 15 m nad zemí. Poklepávají prsty na kůru stromů podobně jako datel a citlivým sluchem naslouchají pohybu hmyzu. Mají dlouhé prsty na předních končetinách, opatřené drápy.

Zvláštní je jejich prostřední prst, který je tenký a asi o třetinu delší než ostatní. Ksukol ho používá k čištění srsti, opatřování potravy i při pití.

Rozmnožování: Tyto noční poloopice (řadí se mezi lemury) žijí samotářsky, samci a samice se setkávají pouze při pastvě a v době námluv. Samice mají trvalou ovogenezi, tj. vajíčka produkují průběžně.

Po 5 měsících březosti porodí samice zpravidla jedno mládě na měkkou výstelku hnízda. Má dvojici mléčných bradavek v oblasti třísel, které jí umožňují kojení.

Tato zvířata žijí většinu života ve tmě.
Tato zvířata žijí většinu života ve tmě.

Péče o potomka: Mládě dostává mateřské mléko asi 7 měsíců, už během nich ale doprovází matku na noční výpravy za potravou. Při nich sedí na jejím hřbetě jako jezdec na koni a přidržuje se jejích dlouhých chlupů.

S matkou zůstává asi dva roky, než dospěje. Postupně přechází na běžnou stravu, tj. larvy hmyzu, nektar, sladké plody a ptačí vejce.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
záhady a tajemství
Skutečně uzdravil obraz Panny Marie zbožného sládka?
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na kopci Kostomlaty nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří. Hradu se však také, ovšem chybně, říkalo i Sukoslav… Bájný kníže? Zásluhu na tom nemá nikdo jiný než Václav Hájek z Libočan a jeho „Kronika česká“. V ní Hájek zmiňuje jakéhosi knížete Sukoslava, který měl být spolubojovníkem posledního bájného knížete […]
Starý Světlov: Zřícenina plná zlata?
Ruiny hradu Světlova najdeme asi deset kilometrů jihozápadně od Vizovic ve Vizovické vrchovině v okrese Zlín. Zakopané poklady Již opuštěný hrad kdysi obsadili loupeživí rytíři. Zemští páni v Brně zamýšleli loupeživé hordy zničit, avšak hrad byl dostatečně opevněn. Moravští páni tedy hrad od loupeživých rytířů za dobré peníze odkoupili, aby se jich zbavili. Od těch […]
Otazníky okolo života i smrti sv. Ludmily: Skutečně konala zázraky?
Naši první českou světici svatou Ludmilu, jejíž výročí smrti si v září připomínáme, obestírá hned několik doposud neobjasněných záhad. Jednou z nich je už tajemství jejího původu. V prologu o svaté Ludmile se píše: ,,…byla ze země srbské, knížete srbského dcera“. Nejasný původ světice Mělo by se jednat o slovanské knížectví poblíž dnešního města Halle. […]
Budyně nad Ohří: Tajuplnou atmosféru dodnes dokresluje místní alchymistická dílna
Hrad Budyně nad Ohří v Ústeckém kraji byl původně hradem dřevěným a teprve na počátku 13. století jej král Přemysl Otakar I. nechal přestavět na hrad kamenný. Jan Lucemburský pak hrad prodal Zajícům z Házmburka, v jejichž vlastnictví byl až do roku 1613, kdy ho prodali šlechtickému rodu Šternberků. Dnes je toto sídlo v majetku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz