Domů     Přehledně: 10 mýtů o testování na zvířatech
Přehledně: 10 mýtů o testování na zvířatech
23.12.2018

Výzkumy na zvířatech vzbuzují ve společnosti rozporuplné reakce. K uklidnění některých se v dnešní době postupně přechází k testování na buňkách a tkáních lidského původu. Zvířata však v procesu biochemických experimentů zcela nahradit nelze.

Nejsou však v 21. století tyto experimenty přežitkem z dob dávno minulých? A přinesly něco skutečně objevného? Podívejme se na mýty, které testování na zvířatech obestírají.

Mýtus č. 1: Výzkumy na zvířatech jsou k ničemu. Nepřinesly zatím žádné výsledky.

I když mnoho lidí testování na zvířatech zatracuje, nelze mu upřít přínos, který přineslo moderní medicíně. Jeden příklad za všechny.

Frederick Banting (1891–1941) a Charles Herbert Best (1899–1978) objevili roku 1920 léčebné účinky inzulínu, za což obdrželi roku 1923 Nobelovu cenu za medicínu.

Že je inzulín účinný při léčby cukrovky, zjistili právě při testování na psech. Před objevem inzulínu byla míra úmrtnosti na toto onemocnění velmi vysoká. A nakonec z toho těží i diabetičtí psi.

Z testování na zvířatech však vzešlo mnoho dalších nových druhů léčby i po objevu inzulínu. Například vakcína proti tetanu, záškrtu či černému kašli. Další pravděpodobně přibudou v letech následujících.

Lze očekávat pokrok při léčbě Alzheimerovy choroby, cystické fibrózy či rakoviny.

V EU jsou experimenty na zvířatech ke kosmetickým účelům zakázány.
V EU jsou experimenty na zvířatech ke kosmetickým účelům zakázány.

Mýtus č. 2: K těmto výzkumům nejsou zvířata třeba, protože existuje spousta alternativ.

Zvířata se tam, kde existuje nějaká účinná alternativní metoda, nepoužívají. Podle zákona ani nesmějí. Alternativních metod se využívá, ale téměř vždy nastane moment, kdy je nutné do výzkumu zapojit i živá zvířata.

Nelze zkoumat kašel na počítačové simulaci, nebo tlukot srdce ve zkumavce. Stejně tak není možné reprodukovat určitou komplikovanou chorobu na buněčné a tkáňové kultuře. Je třeba mít komplexní organismus. Lidské dobrovolníky lze využívat až od určité fáze testování.

Nicméně díky alternativním metodám množství zvířat určených k testování postupně klesá.

Mýtus č. 3: Výzkum na zvířatech je levný a společnosti ho provádějí jen kvůli vysokým ziskům.

Testování na zvířatech je nákladnější než ostatní způsoby testování. Pokud by byli výzkumníci motivováni finančními zisky, rozhodně by si tuto metodu nevybrali. Výzkum se musí odehrávat v mezích platných zákonů.

Náklady rostou kvůli nutnosti neustálého odborného veterinárního dohledu a opatřením, aby zvířata netrpěla a nežila v bezútěšných podmínkách.

Testování na zvířatech je nákladnější než ostatní způsoby testování.
Testování na zvířatech je nákladnější než ostatní způsoby testování.

Mýtus č. 4: Tyto výzkumy jsou bezcenné, protože zvířata se od lidí značně odlišují.

Vzhledem k tomu, že všichni savci pocházejí ze společných předků, jsou si všichni biologicky značně podobní. Všechny tyto organismy mají obdobný krevní oběh, nervový systém a stejné vnitřní orgány: srdce, plíce, žaludek, ledviny, střeva, játra atd. Nejsou sice identické úplně, ale rozdíly jsou minimální.

Ale i z případných rozdílů se dá těžit. Například jak je možné, že u myší trpících svalovou dystrofií dochází k menšímu úbytku svalového hmoty, než u lidí s tímto závažným onemocněním? Správné zodpovězení této otázky může vést k nalezení kýženého léku.

Výzkum na morčatech zase poukázal na to, jak funguje vitamín C. Jejich organismus si jej, stejně jako organismus člověka, nedovede sám vyrobit.

Mýtus č. 5: Tyto výzkumy nejsou relevantní, protože zvířata a lidé trpí různými nemocemi.

Sedativa, antibiotika, léky proti bolesti a mnohé další medikamenty jsou používány jak u lidských, tak zvířecích pacientů. Veterinární léčiva jsou stejná, nebo podobná těm, která se používají k léčbě lidí.

Většina onemocnění, jimiž lidé trpí, postihuje také vždy alespoň jeden další živočišný druh. I ve zvířecích organismech bují rakovinné buňky, dochází k selhání srdce. I zástupci zvířecí říše jsou stiženi astmatem, vzteklinou či malárií. A léčba?

Obdobná jako u lidí. Za všechny uveďme příklad šimpanzů, kteří mohou také onemocnět obrnou. Aby před ní byli uchráněni, jsou očkováni stejnou vakcínou jako lidé.

Současní vědci mají silné etické, ekonomické i právní závazky. Nemohou provádět pokusy na zvířatech, jako tomu bylo například v minulém století v sovětských laboratořích.
Současní vědci mají silné etické, ekonomické i právní závazky. Nemohou provádět pokusy na zvířatech, jako tomu bylo například v minulém století v sovětských laboratořích.

Mýtus č. 6: Vědci nedbají o blaho laboratorních zvířat.

Současní vědci mají silné etické, ekonomické i právní závazky. Nemohou provádět pokusy na zvířatech, jako tomu bylo v minulém století v sovětských laboratořích.

O hlavních etických zásadách v oblasti experimentování na zvířatech se mluví jako o tzv. koncepci tří „R“. Toto označení vychází z prvních písmen anglických výrazů: Refinement (zdokonalení) – vědečtí pracovníci musejí dbát na to, aby zvíře trpělo co nejméně.

Pokud možno vyloučení stresujících a bolestivých faktorů z daného experimentu. Reduction (redukce) – počet zkoumaných zvířat se musí co nejvíce minimalizovat a Replacement (nahrazení) – tam, kde je to možné, nahradit testy na zvířatech jinou technikou.

Mýtus č. 7: Mezi nejčastěji testovaná zvířata patří kočky, psi a opice.

Zdaleka ne. Více než 80 % testovaných zvířat tvoří myši, krysy a další hlodavci. Druhou nejpočetnější skupinou jsou ryby s 12% zastoupením. Pouze jedno testované zvíře z tisíce je pes nebo kočka. Na opicích probíhá testování dokonce ještě méně často.

Na vyšších primátech (šimpanzích, orangutanech a gorilách) v Evropské unii dokonce vůbec.

Psi jsou důležití pro vývoj nových operačních technik. Zvláště pak pro studium plic, srdce a cév. Jejich orgány jsou značně podobné těm lidským. Kočky jsou užitečné při zkoumání sluchu a mozku.

Testování menších primátů, kosmanů a makaků pomáhá při hledání léků na závažné nemoci, jako jsou například AIDS a Alzheimerova choroba.

Necelá 2 % testovaných zvířat tvoří ovce, krávy nebo prasata.

I testy na zvířatech posléze vedou k záchraně lidských životů.
I testy na zvířatech posléze vedou k záchraně lidských životů.

Mýtus č. 8: Na zvířatech je testována kosmetika.

Není. Alespoň ne na území Evropské unie. Zákaz platí už několik let a kosmetické výrobky testované na zvířatech se sem nesmějí ani dovážet. Testují se především na buněčných a tkáňových kulturách, v konečné fázi pak na lidských dobrovolnících.

Čína jde však opačným směrem – testy na zvířatech naopak vyžaduje. A povinně.

Mýtus č. 9: Laboratorní zvířata trpí velkou bolestí.

Je ve vlastním zájmu výzkumných pracovníků, aby laboratorní zvířata netrpěla. Pokud by byla testovaná zvířata ve stresu, vedlo by to ke zkreslení kýžených výsledků.

Aby vůbec k jednotlivým testům došlo, musejí projít etickým zhodnocením, kde se zváží všechna pro a proti. Zda je možné k výzkumu přistoupit, rozhodují odborné komise daných výzkumných zařízení. Ty musejí mít akreditaci od Ústřední komise pro ochranu zvířat.

Dokonce i zákony přikazují, že vědci musejí postupovat tak, aby bylo utrpení zvířat minimalizováno.

Mýtus č. 10: Testování na zvířatech neupravují žádné zákony.

Naopak, zákonů a nařízení je požehnaně. U nás se jedná o Zákon na ochranu zvířat proti týrání a vyhlášku O chovu a využití pokusných zvířat. Nepřímo se ochranou zvířat zabývá celá řada dalších zákonů.

Například zákon o veterinární péči, o šlechtění a plemenitbě, či trestní zákoník. Je třeba dbát také předpisů Evropské unie.

Foto: Lab Mouse, the Animals in Science Policy Institute, Veterinary Record, Express Medical Billing, Practo
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h