Skip to content

Představujeme 6 nejslavnějších českých exekucí!

Jsou to nejhorší zlosyni z nejhorších. Jejich činy otřesou dobovou společností. Nezáleží na tom, zda jde o muže nebo o ženy, neboť se chovají jako krvelačné bestie. Také proto je čeká poprava. Poznejte dno společnosti.

Zabijáky, které jejich činy dovedou až na popraviště.

KDO: Martin Lecián

Martin Lecián

ZLOČINY: Tento prvorepublikový vojenský zběh, lupič a mordýř má na svědomí 4 životy mužů z řad strážných i četníků. Několik dalších se zavraždit pokusil. Je znám také tím, že ho nezastaví žádné mříže.

DOPADEN: Martin Lecián (1900–1927) stráví značnou část své zločinecké kariéry na útěku před zákonem. Je opakovaně zatčen a v roce 1927, po několika krvavých útěcích z věznic, odsouzen k smrti oběšením.

Ještě na podzim 1927 přitom zavraždí strážného.

MOTIV: Hlavní motiv zločinnosti představuje u Leciána finanční prospěch. Je to především kasař a lupič. Vraždí, protože se nechce nechat dopadnout, případně se snaží uprchnout z vězení, kde mezi ním a svobodou stojí ozbrojení strážci zákona.

ZDŮVODNĚNÍ: Veřejnost tohoto banditu fascinovaně sleduje. Tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk je známým odpůrcem trestu smrti. Když ale lupič zabije při posledním útěku čtvrtého strážného, Ferencze Kisse, příkaz k výkonu popravy bez váhání podepíše.

KDO: Václav Mrázek

Václav Mrázek

ZLOČINY: Zloděj, násilník a vrah Václav Mrázek (1925–1957) pochází z Kladna. Kromě celoživotní zlodějské kariéry se dopustí řady sexuálních útoků na děti. Nejzávažnějším deliktem je 7 vražd mladých žen a dívek.

DOPADEN: Mrázek je dopaden v roce 1957 při krádeži v šatně kladenského dolu, ve kterém pracuje. Během následné domácí prohlídky je u něj objeveno značné množství kontrabandu a také pistole Walther ráže 7.

65, kterou prováděl některé své vraždy.

MOTIV: Základním motivem je u tohoto monstra sexuální sadismus a nekrofilní orientace. Prohlásil, že největší rozkoš zažívá, jestliže může znehybnit ženu výstřelem. Orgasmu dosahuje nezřídka již během střelby samotné.

ZDŮVODNĚNÍ: Ve své době se Mrázek dokáže takřka geniálně vyhýbat dopadení. Vzhledem k závažnosti zločinů, které zahrnují znásilňování dětí a chladnokrevné vraždění, a také s ohledem na jeho naprostou nenapravitelnost, soud o žádném jiném trestu ani neuvažuje.

KDO: Marie Fikáčková

Marie Fikáčková

ZLOČINY: Život zdravotní sestry Marie Fikáčkové (1936–1961) se točí kolem novorozeneckého oddělení nemocnice v jihočeské Sušici. Ona sama trpí těžkými psychickými problémy a bolestmi hlavy, které dětský křik ještě zhoršuje.

Z chladné nenávisti začne děti zabíjet.

DOPADEN: Na případ upozorní patolog, kterému je svěřena pitva zavražděných novorozeňat. Když zjistí, že jedno z nich má navíc ještě zlomeniny na rukou, obrátí se na policii. Fikáčková nezapírá. Pozdější rozpis jejích služeb odhalí i její předchozí řádění.

MOTIV: Policie dojde k závěru, že bezprostřední příčinou činu je nenávist zdravotnice vůči dětskému pláči. Pravdou ovšem je, že žena má deprese a vážné spory v manželství. Když jim rozdrtí mozek holýma rukama, údajně se jí uleví.

ZDŮVODNĚNÍ: Fikáčková prokazatelně zavraždí dva novorozence. Dalších minimálně osm ale trpí doživotními následky. Zaútočí celkem na 10 dětí. Žena, která se měla stát vrchní sestrou na porodním oddělení, tak na konec skončí v oprátce.

KDO: Olga Hepnarová

Olga Hepnarová

ZLOČINY: „Odsuzuji vás k trestu smrti přejetím,“ napíše do dopisu na rozloučenou teprve 22letá Olga Hepnarová (1951–1975). Pak 10. července 1973 nastoupí do vozu Praga RN a v plné rychlosti vjede na tramvajovou zastávku plnou lidí.

Na místě je 8 mrtvých a 11 zraněných.

DOPADEN: Hepnarová se na místě dozná. Před činem navíc rozešle vysvětlující dopisy do redakcí českých periodik Svobodné slovo a Mladý svět. Je odvedena na nedalekou policejní služebnu a posléze vyslechnuta.

Požaduje pro sebe trest smrti.

MOTIV: Vražedkyně se během procesu i v dopisech označuje za celoživotního otloukánka, kterého šikanuje jeho okolí. Motivem jejího činu má být pomsta společnosti, která ji pronásleduje a kterou nenávidí.

ZDŮVODNĚNÍ: Přestože pozdější analýzy jejích dopisů a další svědectví lékařů naznačují, že kromě závažné poruchy osobnosti trpí žena také formou schizofrenie, zločin je natolik závažný a její vystupování natolik chladné, že se na její stranu nikdo nepostaví.

KDO: Ladislav Hojer

Ladislav Hojer

ZLOČINY: Primitivní a citově plochý sklenář Ladislav Hojer (1958-1986) z Prahy spáchá řadu útoků na ženy. Ty mají charakter agresivního napadení. Vrah si počíná jako vychytralý predátor, vraždí své oběti na různých místech, včetně jedoucího vlaku, a také na Slovensku.

DOPADEN: Zabiják je dopaden ve chvíli, kdy ho identifikuje přeživší oběť na školní fotografii. Posléze si vytvoří bezmála přátelský vztah s vyšetřovatelem Jiřím Markovičem. Tomu se přizná ke svým zločinům.

MOTIV: Hojer je klasický sexuální deviant, který nemůže dosáhnout ukojení normálním způsobem. Vraždí ženy, aby zabránil svému prozrazení. Současně experimentuje s kanibalismem a nekrofilií. Patří mezi nejnebezpečnější české sexuální predátory.

ZDŮVODNĚNÍ: Díky blízkému vztahu se zatčeným zabijákem se Markovičovi podaří objasnit 5 vražd, které deviant spáchal. Sám je přesvědčen, že Hojer má na svědomí minimálně další dvě. Přijde však příkaz vyšetřování uzavřít.

Vrah je odsouzen a popraven 2,5 roku před zákazem trestu smrti.

KDO: Vladimír Lulek

Vladimír Lulek

ZLOČINY: Poslední popravený člověk na území České republiky, pětinásobný vrah Vladimír Lulek (1953-1989), se 22. prosince 1986 v opilosti pohádá se svou o 9 let starší manželkou. Zabije ji a posléze ubodá také její 4 děti.

Sám je otcem nejmladšího z nich, 1,5leté dcery.

DOPADEN: Křik vražděných obětí přivolá sousedku, na kterou rozběsněný zabiják rovněž zaútočí. Posléze se pokusí předstírat sebevraždu. Tvrdí, že si na čin nepamatuje. Prý opilý usnul a slyšel křik obětí, které zabil někdo jiný.

MOTIV: Záchvat vzteku následuje poté, co Lulkovi jeho lepší polovička vyčte nízké příspěvky na chod domácnosti. Hádky jsou tu na denním pořádku. Žena navíc vrahovi nadává ještě ve chvíli, kdy před ní sedí v chodbě a brousí si nůž.

ZDŮVODNĚNÍ: U soudu se Lulek rozhodne předstírat duševní poruchu. Sedí na vozíku a nereaguje dokonce ani na svého obhájce. Znalecký posudek ho uzná plně způsobilým své činy kontrolovat. Vrah je popraven 2.

února 1989 na Pankráci.

Foto: wikipedia.org, archív krimirevue, archív bezpečnostních složek
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
Stínění s prvky luxusu
rezidenceonline.cz

Stínění s prvky luxusu

Luxusní vzhled dodá interiéru nejenom nábytkové...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Stavbu silnice měla provázet záhadná zjevení. Prý na ní straší dodnes
enigmaplus.cz

Stavbu silnice měla provázet...

O silnici jménem Stocksbridge Bypass se říká, že...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
5G sítě mu prý ničí zdraví. Brit se před nimi chrání speciálním nátěrem
enigmaplus.cz

5G sítě mu prý ničí zdraví. Brit...

Rok 2020 je plný témat, která budí kontroverzi a...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Losa albína zabili pytláci. Místní věří, že jeho smrt přinese smůlu a neštěstí
enigmaplus.cz

Losa albína zabili pytláci. Místní...

Albinismus existuje ve světě lidí i zvířat. Obzvláště zvířata,...