Domů     Představujeme 6 nejslavnějších českých exekucí!
Představujeme 6 nejslavnějších českých exekucí!
18.11.2017

Jsou to nejhorší zlosyni z nejhorších. Jejich činy otřesou dobovou společností. Nezáleží na tom, zda jde o muže nebo o ženy, neboť se chovají jako krvelačné bestie. Také proto je čeká poprava. Poznejte dno společnosti. Zabijáky, které jejich činy dovedou až na popraviště.

KDO: Martin Lecián

Martin Lecián
Martin Lecián

ZLOČINY: Tento prvorepublikový vojenský zběh, lupič a mordýř má na svědomí 4 životy mužů z řad strážných i četníků. Několik dalších se zavraždit pokusil. Je znám také tím, že ho nezastaví žádné mříže.

DOPADEN: Martin Lecián (1900–1927) stráví značnou část své zločinecké kariéry na útěku před zákonem. Je opakovaně zatčen a v roce 1927, po několika krvavých útěcích z věznic, odsouzen k smrti oběšením. Ještě na podzim 1927 přitom zavraždí strážného.

MOTIV: Hlavní motiv zločinnosti představuje u Leciána finanční prospěch. Je to především kasař a lupič. Vraždí, protože se nechce nechat dopadnout, případně se snaží uprchnout z vězení, kde mezi ním a svobodou stojí ozbrojení strážci zákona.

ZDŮVODNĚNÍ: Veřejnost tohoto banditu fascinovaně sleduje. Tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk je známým odpůrcem trestu smrti.

Když ale lupič zabije při posledním útěku čtvrtého strážného, Ferencze Kisse, příkaz k výkonu popravy bez váhání podepíše.

KDO: Václav Mrázek

Václav Mrázek
Václav Mrázek

ZLOČINY: Zloděj, násilník a vrah Václav Mrázek (1925–1957) pochází z Kladna. Kromě celoživotní zlodějské kariéry se dopustí řady sexuálních útoků na děti. Nejzávažnějším deliktem je 7 vražd mladých žen a dívek.

DOPADEN: Mrázek je dopaden v roce 1957 při krádeži v šatně kladenského dolu, ve kterém pracuje. Během následné domácí prohlídky je u něj objeveno značné množství kontrabandu a také pistole Walther ráže 7.65, kterou prováděl některé své vraždy.

MOTIV: Základním motivem je u tohoto monstra sexuální sadismus a nekrofilní orientace. Prohlásil, že největší rozkoš zažívá, jestliže může znehybnit ženu výstřelem. Orgasmu dosahuje nezřídka již během střelby samotné.

ZDŮVODNĚNÍ: Ve své době se Mrázek dokáže takřka geniálně vyhýbat dopadení. Vzhledem k závažnosti zločinů, které zahrnují znásilňování dětí a chladnokrevné vraždění, a také s ohledem na jeho naprostou nenapravitelnost, soud o žádném jiném trestu ani neuvažuje.

KDO: Marie Fikáčková

Marie Fikáčková
Marie Fikáčková

ZLOČINY: Život zdravotní sestry Marie Fikáčkové (1936–1961) se točí kolem novorozeneckého oddělení nemocnice v jihočeské Sušici. Ona sama trpí těžkými psychickými problémy a bolestmi hlavy, které dětský křik ještě zhoršuje. Z chladné nenávisti začne děti zabíjet.

DOPADEN: Na případ upozorní patolog, kterému je svěřena pitva zavražděných novorozeňat. Když zjistí, že jedno z nich má navíc ještě zlomeniny na rukou, obrátí se na policii. Fikáčková nezapírá. Pozdější rozpis jejích služeb odhalí i její předchozí řádění.

MOTIV: Policie dojde k závěru, že bezprostřední příčinou činu je nenávist zdravotnice vůči dětskému pláči. Pravdou ovšem je, že žena má deprese a vážné spory v manželství. Když jim rozdrtí mozek holýma rukama, údajně se jí uleví.

ZDŮVODNĚNÍ: Fikáčková prokazatelně zavraždí dva novorozence. Dalších minimálně osm ale trpí doživotními následky. Zaútočí celkem na 10 dětí. Žena, která se měla stát vrchní sestrou na porodním oddělení, tak na konec skončí v oprátce.

KDO: Olga Hepnarová

Olga Hepnarová
Olga Hepnarová

ZLOČINY: „Odsuzuji vás k trestu smrti přejetím,“ napíše do dopisu na rozloučenou teprve 22letá Olga Hepnarová (1951–1975). Pak 10. července 1973 nastoupí do vozu Praga RN a v plné rychlosti vjede na tramvajovou zastávku plnou lidí. Na místě je 8 mrtvých a 11 zraněných.

DOPADEN: Hepnarová se na místě dozná. Před činem navíc rozešle vysvětlující dopisy do redakcí českých periodik Svobodné slovo a Mladý svět. Je odvedena na nedalekou policejní služebnu a posléze vyslechnuta. Požaduje pro sebe trest smrti.

MOTIV: Vražedkyně se během procesu i v dopisech označuje za celoživotního otloukánka, kterého šikanuje jeho okolí. Motivem jejího činu má být pomsta společnosti, která ji pronásleduje a kterou nenávidí.

ZDŮVODNĚNÍ: Přestože pozdější analýzy jejích dopisů a další svědectví lékařů naznačují, že kromě závažné poruchy osobnosti trpí žena také formou schizofrenie, zločin je natolik závažný a její vystupování natolik chladné, že se na její stranu nikdo nepostaví.

KDO: Ladislav Hojer

Ladislav Hojer
Ladislav Hojer

ZLOČINY: Primitivní a citově plochý sklenář Ladislav Hojer (1958-1986) z Prahy spáchá řadu útoků na ženy. Ty mají charakter agresivního napadení.

Vrah si počíná jako vychytralý predátor, vraždí své oběti na různých místech, včetně jedoucího vlaku, a také na Slovensku.

DOPADEN: Zabiják je dopaden ve chvíli, kdy ho identifikuje přeživší oběť na školní fotografii. Posléze si vytvoří bezmála přátelský vztah s vyšetřovatelem Jiřím Markovičem. Tomu se přizná ke svým zločinům.

MOTIV: Hojer je klasický sexuální deviant, který nemůže dosáhnout ukojení normálním způsobem. Vraždí ženy, aby zabránil svému prozrazení. Současně experimentuje s kanibalismem a nekrofilií. Patří mezi nejnebezpečnější české sexuální predátory.

ZDŮVODNĚNÍ: Díky blízkému vztahu se zatčeným zabijákem se Markovičovi podaří objasnit 5 vražd, které deviant spáchal. Sám je přesvědčen, že Hojer má na svědomí minimálně další dvě. Přijde však příkaz vyšetřování uzavřít. Vrah je odsouzen a popraven 2,5 roku před zákazem trestu smrti.

KDO: Vladimír Lulek

Vladimír Lulek
Vladimír Lulek

ZLOČINY: Poslední popravený člověk na území České republiky, pětinásobný vrah Vladimír Lulek (1953-1989), se 22. prosince 1986 v opilosti pohádá se svou o 9 let starší manželkou. Zabije ji a posléze ubodá také její 4 děti. Sám je otcem nejmladšího z nich, 1,5leté dcery.

DOPADEN: Křik vražděných obětí přivolá sousedku, na kterou rozběsněný zabiják rovněž zaútočí. Posléze se pokusí předstírat sebevraždu. Tvrdí, že si na čin nepamatuje. Prý opilý usnul a slyšel křik obětí, které zabil někdo jiný.

MOTIV: Záchvat vzteku následuje poté, co Lulkovi jeho lepší polovička vyčte nízké příspěvky na chod domácnosti. Hádky jsou tu na denním pořádku. Žena navíc vrahovi nadává ještě ve chvíli, kdy před ní sedí v chodbě a brousí si nůž.

ZDŮVODNĚNÍ: U soudu se Lulek rozhodne předstírat duševní poruchu. Sedí na vozíku a nereaguje dokonce ani na svého obhájce. Znalecký posudek ho uzná plně způsobilým své činy kontrolovat. Vrah je popraven 2. února 1989 na Pankráci.

Foto: wikipedia.org, archív krimirevue, archív bezpečnostních složek
Související články
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle