Je to jedna z nejznámějších katastrof v lidských dějinách. V roce 79 zničí masivní erupce Vesuvu starověké město Pompeje. Šlo této hrůze nějakým způsobem zabránit? O blížící se pohromě prý dopředu věděla starořecká věštkyně Sibyla!
Obyvatelé jihoitalského města Pompeje jsou rozrušeni. Ze sopky Vesuv, která se tyčí nedaleko od nich, totiž šlehají plameny! „To přece není možné. Vždyť má být vyhaslá,“ vykřikují zděšeně. V roce 79 jsou Pompeje zcela zasypány popelem, lávou a rozžhavenými kameny.
„Zlá válečná bouře se snese na Jeruzalém z Itálie a zničí zdejší boží chrám. Bude to mít na svědomí římský vládce… Na oplátku zaplní italskou oblohu kouřící popel a sprcha červené země spadne z nebes.
Tak poznáte hněv samotného Boha!“ Tato slova údajně pronese jedna ze slavných starořeckých věštkyň, kterým se přezdívá Sibyly.
„To Sibylino proroctví mnozí dávají do souvislosti s událostí, která se odehrála takřka přesně devět let před zničením Pompejí,“ říká americký badatel a publicista Hershel Shanks (*1930).
V roce 70 totiž císař Titus (39–81) musí řešit vzpouru židovského obyvatelstva v římské provincii Judea, kteří revoltují proti vysoké daňové zátěži, neúctě římských místodržitelů vůči židovskému náboženství a řadě dalších věcí.
Titus na konci srpna roku 70 povstání potlačí a vydrancuje přitom celý Jeruzalém. Během toho dojde také k vypálení a zničení Hospodinova Chrámu. Byl tedy Titus oním „římským vládcem, který bude mít na svědomí zničení jeruzalémského božího chrámu“?
Byla proto „italská obloha nad Pompejemi zaplněna kouřícím popelem a sprchou červené země“?