Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly?
Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají obličej, tehdy se věřilo, že jeho znázornění ukradne duši.
Možná sošky zobrazovaly bohyni Matku. Výklady jejich významu mohou být různé, většinou ale směřují ke kultu plodné síly.
Nejstarší nálezy
Během vykopávek v jeskyni Hohle Fels ve švábských Alpách asi 20 km od Ulmu nalézají v roce 2008 archeologové šest centimetrů vysoké ženské tělo vyřezané do mamutího klu. Jde o jeden z nejstarších příkladů figurativního umění na světě.
Pochází z doby 38 000–33 000 př. n. l. V popelišti u Dolních Věstonic na jižní Moravě provádí 23. července 1925 výzkumy tým archeologa Karla Absolona.
Dělník Josef Seidl a technický vedoucí výzkumů Emanuel Dania vyhrabávají dva kusy ženské postavy z keramiky. Pochází z období 29 000–25 000 př. n. l.
Co prozradila analýza
Archeolog Josef Szombathy roku 1908 narazí při výzkumech u vesnice Willendorf v Dolním Rakousku na vápencovou sošku ženy. Zkoumání, probíhající v roce 2007, prokázalo, že vápenec použitý na její výrobu pochází z jihu Moravy.
Soška byla zhotovena v období 24 000–22 000 př. n. l. Celkem 20 kousků vápencové drtě nedá v roce 2014 spát badatelům v severofrancouzském Amiensu. Podaří se jim z nich sloužit torzo ženského těla, které pojmenují jako Renancourtskou venuši.
Uhlíková analýza prozradí, že je stará 23 000 let. Datum jejího vzniku se tedy pohybuje kolem roku 21 000 př. n. l. Objev 17 centimetrů vysoké Venuše v roce 2016 ohlásil výzkumný tým Iana Hoddera z americké Stanfordovy Univerzity.
Postavičku ukrývala hlína u města Konya v turecké Anatolii na jihozápadě země. Jako materiál pro sošku ženy posloužil vápenec. Soška je stará asi 8000 let a vědci se domnívají, že patřila k výbavě pro praktikování rituálů plodnosti.
Tomuše kamarádku netrumfla
„Sukničkovou“ Venuši objevili v roce 2016 archeologové poblíž znojemské městské části zvané Kasárna. Postava ženy má trup a paže, ňadra tvoří dva hrbolky a nohy nahrazuje sukně.
Soška je vysoká šest centimetrů a dostala jméno Tomuše po svém nálezci Tomášovi. Ženská plastika Tomuše pochází z období let 4700–4500 př. n. l., známou Venuši z Věstonic tedy netrumfne.
Ta má proti ní náskok, je totiž o zhruba 20 000–25 000 let starší. Sošku ženy, starou více než 6000 let, našli v roce 2018 badatelé z Archeologického ústavu Akademie věd ČR během vykopávek při budování obchvatu Opavy.
„Při čištění úlomků keramiky … jsme objevili tři úlomky, ve kterých jsme pak po slepení identifikovali torzo idolu neboli kultovního předmětu.
Je jím Venuše, která se řadí k lengyelské skupině,“ vysvětlila tehdy vedoucí výzkumu, archeoložka Kateřina Papáková. Podle ní jde o výjimečný nález, protože podobné artefakty se nacházejí mnohem častěji třeba na Ukrajině.
Tvar připomíná spodní část těla ženy, která žila na našem území zřejmě někdy kolem roku 4200 př. n. l.