Domů     Prapodivná náboženství: Bohem se může stát slunce i kaktus
Prapodivná náboženství: Bohem se může stát slunce i kaktus

Mrtvý Egypťan vstupuje v roce 2000 př. n. l. do podsvětí. Zvládne nástrahy v podobě příšer a ohňových jezer a dostává se do „Síně obou pravd,“ před vládce nebeské říše, boha Usíra, který zváží jeho srdce proti péru pravdy.

Mrtvý naštěstí nehřešil, jinak by srdce sežral netvor Ammit! Posmrtný život je pro staré Egypťany silným lákadlem, ale nic se nevyrovná uctívání nejvyššího slunečního boha Re.

Peyotismus: Ďáblův kaktus

Počátky: 5000 let př. n. l.

Počet vyznavačů: asi 225 000 Indiánů

Archeologické nálezy v jižním Texasu potvrzují, že si američtí domorodci pochutnávali na kaktusech peyotle už 5000 let př. n. l.

Lahodná dužina, obsahující psychedelické alkaloidy, je přivádí do transu a rituály s modlitbami se nejvíce rozšiřují ve střední Americe v polovině 15. století. Indiáni se s jejich pomocí spojují s Velkým duchem a zemřelými předky.

Španělští dobyvatelé nového kontinentu ale tvrdí: „Jde o ďáblovu rostlinu“ a inkvizice ji v roce 1620 zakazuje.

Věčnou štvanici proti kaktusu ukončí teprve americký zákon z roku 1994, který povoluje, „užívání, vlastnictví či přepravu peyotlu Indiánem, ale pouze za tradičním náboženským ceremoniálním účelem.“

Narození Sidhárty Gautamy, který uteče z paláce, a zjistí, že vnější život je úplně jiný, než si představoval.
Narození Sidhárty Gautamy, který uteče z paláce, a zjistí, že vnější život je úplně jiný, než si představoval.

Buddhismus: Osvícení místo princezny

Počátky: 6. století př. n. l.

Počet vyznavačů: asi 360 miliónů

Siddhárta Gautama (563–483 př. n. l.) se má v severovýchodní Indii v 6. století př. n. l. stát vládcem kmene a vzít si princeznu. Otec ho chrání před světem za zdmi paláce. Princ přesto uteče a čekají ho nepříjemná překvapení.

Uvidí starce, nemocného muže i mrtvého. Potká ale i zbožného žebráka vyzařujícího klid a mír. Zážitky způsobí, že se zřekne přepychu a hledá příčiny utrpení. Léta žije v chudobě, ale osvícení dosáhne teprve po meditaci: „Běda, všechno živé se vyčerpá.

Znovu a znovu se rodí, stárnou a umírají a přecházejí do nového života.“ Gautamovým cílem je dosáhnout nirvány (osvobození ducha).

Buddhismus ale nemá na růžích ustláno ani ve 20. století, v Číně jsou v letech 1966–1976 buddhistické chrámy zavřeny a některé i zničeny.

Mahátmá Gándhí zlepší postavení chudých.
Mahátmá Gándhí zlepší postavení chudých.

Hinduismus: Na krávy nesahejte!

Počátky: 1800 př. n. l.

Počet vyznavačů: asi 900 miliónů

Z tradic obyvatel žijících kolem řeky Indus (dnešní Indie) vzniká víra v nejvyššího ducha Brahmu, udržovatele Višnu a ničitele Šivu, která má mnoho podob. „Jde spíše o způsob života než soubor věroučných zásad,“ říkají mnozí hinduisté.

Nejoblíbenějším Višnovým vtělením se stává pastýř krav Kršna. Kráva je proto posvátným symbolem, její moč a trus Indové považují za očistné. Sám Brahma dělí indickou společnost do čtyř kast označených barvou.

Nejvyšší bílou tvoří kněží, červenou válečníci a vládci, žlutou rolníci, řemeslníci a obchodníci, černou sluhové a nádeníci. „Nedotknutelní“, nepatří do žádné kasty, jsou chudí a vykonávají nečisté práce jako pohřbívání.

Jejich postavení zlepší teprve reformátor Mahátma Gándhí (1869–1948).

Haitský prezident Jean Bertrand Aristide povoluje kult woodoo.
Haitský prezident Jean Bertrand Aristide povoluje kult woodoo.

Woodoo: Špendlíkem proti nepříteli

Počátky: 1697 n. l.

Počet vyznavačů: asi 50 miliónů

Španělskou kolonii Haiti získávají v roce 1697 Francouzi a na ostrov vozí černé otroky z Afriky, kteří praktikují svoje tradiční rituály. Katoličtí Francouzi je ale bez milosti křtí a z propletence obou vlivů se rodí woodoo.

Obřady doprovázejí zvířecí oběti, pro léčení se používají figurky panenek. Otroci se bouří a v roce 1791 přísahají, že budou bojovat za svobodu ostrova. Pomocí černé magie a panenek se zapíchnutými špendlíky se snaží zničit nepřítele.

Začíná válka o nezávislost Haiti, kterou ukončí Jean Jacques Dessalines (1758–1806), který se roku 1805 prohlásí haitským císařem. Sotva se ale ujme moci, woodoo zakáže.

Kult povoluje teprve v 90. letech 20. století haitský prezident Jean Bertrand Aristide (*1953).

Abraham se se svým lidem usadí na území současného Izraele.
Abraham se se svým lidem usadí na území současného Izraele.

Judaismus: Pod žlutou hvězdou

Počátky: asi 1800 př. n. l.

Počet vyznavačů: 15 miliónů

Kolem roku 1800 př. n. l. se Abraham se svým kmenem usazuje se v Kanaánu (území dnešního státu Izrael). Bůh (Jahve) jeho prostřednictvím uzavírá smlouvu s židovským národem.

Hlad ale zažene Abrahámův lid až do Egypta, kde se dostává do otroctví. Všichni touží vrátit se zpět do země zaslíbené, podaří se to ale teprve proroku Mojžíšovi kolem roku 1280 př. n. l. Cesta napříč Sinajskou pouští trvá čtyřicet let.

Mojžíš věnuje svým lidem Deset přikázání a zákon v podobě Tóry (prvních pět knih hebrejské bible, které líčí dějiny od stvoření světa až po návrat do Kanaánu).

Židé se kvůli své národnosti a víře stávají pronásledovaným národem, největší tragédií je pro ně 2. světová válka, během níž jich zemře 6 miliónů.

Císař Konstantin Veliký povoluje křesťanství milánským ediktem roku 313.
Císař Konstantin Veliký povoluje křesťanství milánským ediktem roku 313.

Křesťanství: Přibijte ho na kříž!

Počátky: kolem roku 30 n. l.

Počet vyznavačů: asi 2 miliardy

Ježíš z Nazaretu putuje v období kolem roku 30 n. l. dnešním Izraelem a káže lásku k Bohu i druhým lidem. Shromažďuje své přívržence a jeho život vyvrcholí cestou do Jeruzaléma na svátek Pesach (židovské Velikonoce).

Jeho názory se ale mnoha lidem nelíbí a Jidáš, jeden z jeho učedníků, na něj dokonce přivede vojáky. Ježíš je ukřižován, ale jeho myšlenky se šíří dál. Centrem nové víry se stává Řím, kde ale první křesťané nejsou vítaní.

Teprve roku 313 císař Konstantin (272–337) v tzv. milánském ediktu povoluje křesťanství. V roce 1054 se ale nepohodnou římský papež a konstantinopolský patriarcha a církev se dělí na západní (římskokatolickou) a východní (pravoslavnou).

Římskokatolická víra se dočká ještě dalšího otřesu v podobě reformace, kterou odstartuje německý kněz Martin Luther (1483–1546). Vznikají protestantské církve.

Mohameda jako proroka si vybere archanděl Gabriel.
Mohameda jako proroka si vybere archanděl Gabriel.

Islám: Zjevení z jeskyně

Počátky: 611 n. l.

Počet vyznavačů: asi 1,3 miliardy

Arabský obchodník Mohamed (asi 570–632) medituje roku 611 v jeskyni u města Mekky. Najednou se mu zjeví archanděl Gabriel, který ho přesvědčí: „Bůh Alláh si tě vybral jako posledního proroka pro lidstvo.“ Mohamed v Mekce vypráví svůj příběh.

Získává sice stoupence, ale mnoho lidí mu nevěří. „Neposlouchejte ho, je to podvodník!“ rozčilují se. Nakonec má tak horkou půdu pod nohama, že mu v roce 622 nezbývá než utéct do města Jathrib (dnešní Medína). Tam se stává vůdcem první skupiny muslimů.

Brzy dojde k válce mezi Mekkou a Medínou, ve které medínští muslimové v roce 630 zvítězí. Po Mohamedově smrti se muslimové ale neshodnou na jeho nástupci: Sunnité uznávají prvního zvoleného chalífu Abú Bakru, Šíité Mohamedova bratrance Alího.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz