V rámci archeologických výzkumů nezůstávají stranou ani místa, kde se konávaly popravy. I když stopy po této činnosti v řadě případů zavál čas, pokud se najdou zbytky, vydávají zajímavé svědectví o dobovém hrdelním soudnictví. Například i podoba šibenice se v čase měnila.
Když se v Prostějově v roce 2014 chystali postavit vánoční strom, předcházela tomu úprava náměstí. Během kopání jámy ovšem překvapil stavební dělníky nečekaný objev v podobě středověké konstrukce.
Začali se o ni zajímat archeologové, kteří došli k názoru, že jde o zbytky šibenice, a v dubnu nález představili veřejnosti. „Jedná se o pozůstatek dřevěné, takzvané kolenové šibenice.
Je to hmatatelný doklad vrcholně středověkého a raně novověkého hrdelního soudnictví, který můžeme předběžně datovat do průběhu šestnáctého století,“ uvedl k objevu Pavel Fojtík z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče.
Existují různé typy šibenic, nejprve se užívala dřevěná konstrukce, později zděná. Ty nejjednodušší mají tvar obráceného L, horizontální měly podpěry z oboru stran a unesly dva oběšence. Obvykle z hygienických důvodů stávaly nad městem či obcí.
Zděné šibenice až od 16. století
Bečov nad Teplou na Karlovarsku se chlubí šibenicí, jejíž archeologický průzkum se konal v letech 2002–2003. Ve vnitřním prostoru kruhového zděného objektu badatelé odkryli kosti, patřící několika popraveným osobám.
Zděné šibenice se přitom stavěly v 16.–18. století, předtím se většinou setkáváme s dřevěnými, respektive maximálně jejich fragmenty, právě proto, že byly zhotoveny ze dřeva. Dochovalo se tedy maximálně podnoží. Celá se z evropských šibenic nedochovala žádná.
I zděné šibenice totiž měly obvykle jenom jenom zděný podklad, na kterém stála trámová konstrukce. Archeologický průzkum šibenice proběhl v roce 2011 u našich polských sousedů ve městě Lubomierz.
Nachází se na vršku při cestě směřující do Jelení Hory a pochází z počátku 17. století. Podařilo se dohledat i pravděpodobnou trasu odsouzenců z města až na popraviště.
Našly se kostry nepohřbených
V roce 2014 našli archeologové na vrchu Klucanina u Tišnova pozůstatky šibenice, provozované v 17. století. Tým kolem antropologa a archeologa Josefa Ungera vycházel ze starých map a historických vyobrazení Tišnova.
Objevil čtvercovou kamennou stavbu, na které stávala trámová konstrukce. Plzeňští archeologové zkoumali na podzim roku 2014 zaniklou šibenici u Přimdy v tachovském okrese. Popravovalo se na ní už v první polovině 18. století.
Vědci zde odhalili lidské kosti z nepohřbených odsouzenců. Velmi často se totiž oběšenci nechávali viset pro výstrahu a o likvidaci zbytků se postarala zvěř.