Skip to content

Pozor: I zeleným čajem se lze předávkovat!

Zelený čaj bývá vnímán jako nápoj, který lidskému zdraví téměř dokonale prospívá. Ale i zde platí, že všeho moc škodí.

Zelený čaj obsahuje řadu prospěšných látek. Zlepšuje i trávení, zmírňuje žaludeční obtíže a působí blahodárně na centrální nervovou soustavu.

2
Zelený čaj je populární zejména v Číně, Tchajwanu, Hong Kongu, Japonsku, Koreji a na Středním Východě.

Ne každému však musí pití zeleného čaje dělat a priori dobře, když ho někdo vypije větší množství najednou, může pocítit i žaludeční nevolnost.

3
Podle legendy je objevení čaje připisováno čínskému císaři Šen-nungovi, kterému podle pověsti při ohřívání vody spadly do kotlíku náhodně i lístky čajovníku.

A pokud se ho zkonzumuje skutečně příliš, trpí především ledviny a játra. K tomuto zjištění dospěl americký vědec Chung Yang z univerzity v New Jersey. Ten říká, že látky, které zelený čaj obsahuje, zejména pak polyfenoly, sice působí v menších dávkách blahodárně, ale jejich přílišné množství v organismu může způsobit i pěknou neplechu.

4
V laboratorních testech bylo zjištěno, že EGCG (katechiny) obsažené v zeleném čaji brání HIV v napadání T-buněk. Přesto nejsou dosud známy stejné účinky u člověka.

Yang varuje zejména před potravinovými doplňky, které vznikly na bázi zeleného čaje, protože právě v nich lze nalézt zvýšenou koncentraci polyfenolů.

5
Čajová plantáž.

Zelenému čaji se připisuje řada zdravotních účinků, z nichž mnohé dosud nebyly vědecky potvrzeny. Sem mímo jiné patří údajná zastavení některých neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba a také prevence nádorových onemocnění.

Foto: wikipedia, superfoods, 54health,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …