Skip to content

Potupa u Azincourtu: Francouzské vojsko zapadne do močálu!

Jednu z nejhorších porážek ve své bohaté historii, utrpí francouzská armáda v roce 1415 v rámci vleklého konfliktu s Anglií, pro nějž se vžije označení stoletá válka.

Boje jsou v plném proudu. Během léta 1415 se Angličané vyloďují ve Francii. Celá země upírá zrak ke králi Karlu VI. (1368–1422). Ten však pobíhá polonahý po svém paláci. Není totiž duševně v pořádku. Je proto vyloučené, aby se anglické hrozbě postavil právě on.

Vstříc nepřátelské armádě proto spěchá vojevůdce Karel d’Albret (asi 1370–1415).

Bitva u Azincourtu představuje dodnes jedno z největších vítězství Angličanů nad Francouzi
Bitva u Azincourtu představuje dodnes jedno z největších vítězství Angličanů nad Francouzi.

Zasypou je milionem šípů!

Bojiště zkrápí provazce deště. Píše se 25. říjen 1415. Francouzští rytíři se právě v té chvíli vrhají do bitvy. Kopyta jejich koní se ale začínají bořit do bahna.

Angličtí lukostřelci napínají tětivy svých luků. Každou vteřinu se do vzduchu vznese přes tisíc šípů. Angličtí lukostřelci s nimi rozhodně nemusí šetřit. K dispozici jich totiž mají okolo 3 milionů!

Krvavá řež se odehraje v severovýchodní Francii, nedaleko kanálu La Manche
Krvavá řež se odehraje v severovýchodní Francii, nedaleko kanálu La Manche.

Useknou mu korunu

Rozčílený Karel d’Albret na to zareaguje nejhorším možným způsobem. Pošle do boje svoji pěchotu. Nebozí vojáci se však po kolena boří do bláta. Bojiště je plné zkrvavených těl.

Francouzům se nakonec i přes obrovské ztráty daří dostat až k Angličanům. Jeden z rytířů dokonce ranou mečem urazí kus koruny z helmice anglického krále Jindřicha V. (1386–1422). Poté jsou však vojáci ze země galského kohouta odraženi.

Anglický král Jindřich V. prahne po francouzské koruně. Tento sen se mu ale nesplní
Anglický král Jindřich V. prahne po francouzské koruně.

Bitva je dobojována. Francouzi jsou i přes obrovskou početní převahu poraženi a Jindřich V. se tak prakticky stává následníkem francouzského trůnu. Jeho plány na získání koruny však nakonec překazí jeho předčasná smrt v roce 1422.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články