Domů     Potopení lodi Wilhelm Gustloff: Nejhorší námořní katastrofa všech dob
Potopení lodi Wilhelm Gustloff: Nejhorší námořní katastrofa všech dob
17.12.2024

Asi všichni jsme slyšeli o ztroskotání Titanicu a parníku Lusitania. Při katastrofě ve 40. letech nicméně v Baltském moři utonulo ještě víc lidí než při obou zmíněných neštěstích dohromady. Proč zmizela z veřejného povědomí?

Byl konec ledna 1945 a do přístavu Gotenhafen (dnešní Gdyně na severu Polska) mířily v mrazivém počasí tisíce vyděšených uprchlíků. Druhá světová válka se pro nacistické Německo nevyvíjela vůbec dobře.

Z jihu i východu postupovala Rudá armáda a propracovávala se stále hlouběji do oblastí okupovaných nacisty i přímo do německého území.

Mezi místními se šířily zprávy o tom, že sovětští vojáci v dobytých vesnicích rabují a bezhlavě vraždí, znásilňují a mučí všechny, kteří nestihli včas odejít. Venkované proto masově opouštěli své domovy a snažili se na vozech i pěšky dostat do bezpečí.

Cesta po pevné zemi už byla odříznutá, a tak jim zbývalo jediné – nastoupit na některou z lodí, kterými říšské vojsko evakuovalo své vojáky, a ujet hlouběji do Německa po moři, podél severního pobřeží. Několik tisíc lidí si však nevědomky šlo pro smrt.

Operace Hannibal

Adolf Hitler (1889–1945) tehdy ještě pořád řečnil o tom, že třetí říše válku vyhraje, ale někteří jeho velitelé už tušili, že je zle. Přesvědčili ho, aby obklíčené Němce nechal alespoň „strategicky se stáhnout“.

Tak začala jedna z největších námořních evakuací v dějinách. Dostala kódové označení Hannibal. Námořnictvo zabavilo všechny lodě, které mohlo, včetně rybářských a obchodních, a začalo převážet vojáky, vojenský personál i civilisty přes Baltské moře.

Jedním z plavidel, které se mělo do záchrany zapojit, byla i bývalá výletní loď Wilhelm Gustloff.

Rekreační loď ve válce

Plavidlo před válkou vozilo německé funkcionáře i dělníky na zájezdy a mělo dělat reklamu třetí říši. Potom loď zabavilo vojsko a nějakou dobu sloužila jako plovoucí nemocnice.

Teď už ale více než čtyři roky stála v přístavu a byli v ní ubytováni vojáci, kteří procházeli výcvikem pro službu na ponorkách. Svou největší slávu měl Wilhelm Gustloff za sebou.

Trup byl zvnějšku pokrytý řasami a na svém místě nebyly ani některé záchranné čluny, protože byly v minulosti víc potřeba na jiných lodích. Nikoho nenapadlo, jak moc budou na Gustloffu chybět.

Panika v přístavu

V Gotenhafenu panoval zběsilý shon. Do doků během pár dní dorazilo asi 60 tisíc lidí a všichni se snažili dostat na některé z evakuačních plavidel. Sověti město bombardovali a přestala v něm fungovat elektrická i vodovodní síť.

V přístavu zůstávaly opuštěné povozy a po ulicích volně chodili koně, na nichž uprchlíci přijeli. Vstupenky na lodě byly nedostatkovým zbožím.

Wilhelm Gustloff, mířící do města Kiel, měl původně vézt hlavně rekruty, kteří na něm bydleli, námořní důstojníky, členky ženských pomocných sborů, raněné vojáky a také civilistky a děti.

Když se spustil nástupní můstek, lidé ho vzali skoro útokem a na palubu jich prošlo několik tisíc, lístky nelístky. Pak se plavidlo raději odrazilo od břehu a oficiální cestující na ně posádka převážela.

Nakonec ale důstojníci nechali na palubu neplánovaně vyzvednout dalších asi 2000 lidí.

Loď Wilhelm Gustloff byla původně postavena jako luxusní výletní loď, ale během druhé světové války byla přeměněna na nemocniční loď a později na transportní loď pro evakuaci civilistů a vojáků.
Loď Wilhelm Gustloff byla původně postavena jako luxusní výletní loď, ale během druhé světové války byla přeměněna na nemocniční loď a později na transportní loď pro evakuaci civilistů a vojáků.

Pětkrát víc, než se mělo vejít

Wilhelm Gustloff, jehož oficiální kapacita byla asi 1500 osob, vyplouval s devíti nebo deseti tisíci pasažéry včetně několika tisíc dětí. Mnoho jmen nebylo nikde zapsaných a přesný počet cestujících nikdo neznal. Lidé byli namačkaní, kde se dalo.

Někteří tábořili ve vypuštěném bazénu na spodní palubě a zdaleka to nebylo to nejhorší místo, kde se dalo cestovat. Odjezd provázel podobný zmatek jako naloďování.

Nacističtí velitelé a námořnictvo se do poslední chvíle hádali, kdo má záchranné operaci velet a jak má probíhat, a loď dostala nepřesné pokyny. Doprovázel a chránil ji jen jeden torpédový člun.

Zároveň se na můstku sešli hned dva kapitáni, vojenský a civilní, kteří se nemohli shodnout, jak a kudy se má plout.

Loď dvou kapitánů

Na svou osudnou cestu Wilhelm Gustloff vyrazil 30. ledna krátce po poledni. Fičelo, na palubu bubnoval sníh s kroupami a v moři plavaly kusy ledu. V přelidněném podpalubí bylo naopak příšerné vedro.

Velitel ponorkové posádky Wilhelm Zahn (1910–1976) a kapitán obchodního loďstva Friedrich Petersen (1878–1960) se hádali na téma dalšího postupu.

Zahn chtěl po soumraku plout rychle potmě podél pobřeží a často měnit kurz, jako to dělají vojenské lodě, aby zmátly nepřátelské ponorky. Petersen naopak trval na tom, aby Gustloff zamířil do hlubokých vod, kde nebude tolik hrozit, že najede na minu.

Zároveň chtěl nechat rozsvícená navigační světla, aby se plavidlo nesrazilo s německými loděmi, které mu podle zpráv měly zkřížit cestu – o tom, že by byly v oblasti nějaké cizí ponorky, se zprávy nezmiňovaly.

Poslední slovo měl civilní kapitán, a tak loď plula rozsvícená. Právě to se jí mělo stát osudným.

Torpéda se vzkazy

Gustloff mířil přímo do rány sovětské ponorce, která hlídkovala u pobřeží. Její kapitán, Alexandr Ivanovič Marinesko (1913–1963), se moc nerozmýšlel. Na velkou osvětlenou loď, která mu plula do náruče, nechal vystřelit tři torpéda.

Sověti na ně dokonce stihli napsat hesla: „za vlast“, „za sovětský lid“ a „za Leningrad“. Jedno zasáhlo bazén, kde byly ubytované členky pomocných sborů, jedno strojovnu a další spodní paluby. Čtvrté torpédo („za Stalina“) nevystřelilo.

Katastrofě však už nemohlo nic zabránit. Mnoho lidí včetně velké části posádky zásahy rovnou zabily. Jiné v útrobách lodi uvěznily vodotěsné dveře, které se automaticky zavřely. Torpéda také vyřadila elektřinu a komunikační systém.

Loď se ihned začala naklánět a pasažéry zachvátila panika. Ranění a slabší zůstali bez pomoci. Některé lidi ušlapali spolucestující, když se zběsile drali na palubu. Tam zoufale chyběly záchranné čluny.

Troskotající peklo

Ani ty čluny, které na přetížené lodi byly, vždy nepomohly. Gustloff se nakláněl na levobok, takže ty na pravoboku nebylo možné dostat na vodu. Spouštěcí jeřáby byly pokryté ledem a dostatečně nefungovaly.

Jeden člun se rozbil o bok lodi, jinému se přetrhlo jedno z lan, takže lidé uvnitř popadali do mrazivé vody. Ti, na které se nedostalo, do ledového moře skákali sami a snažili se k člunům doplavat.

Jejich osazenstvo nešťastníkům bránilo nastoupit, aby chatrné bárky nepřevrhli. Ti, kdo byli pořád na Gustloffu, klouzali do vln po namrzlé palubě nebo padali z rozbitých oken.

Rádio nefungovalo a nouzový signál vysílalo jen záložní zařízení s krátkým dosahem. Doprovodná loď, která mohla pojmout jen zlomek ztroskotaných, se snažila signál předávat dál, ale jen na vojenské frekvenci. Záchrana tak přišla pozdě.

Wilhelm Gustloff, jehož oficiální kapacita byla asi 1500 osob, vyplouval s devíti nebo deseti tisíci pasažéry včetně několika tisíc dětí.
Wilhelm Gustloff, jehož oficiální kapacita byla asi 1500 osob, vyplouval s devíti nebo deseti tisíci pasažéry včetně několika tisíc dětí.

Málo a pozdě

Wilhelm Gustloff se potápěl méně než hodinu. V poslední chvíli na moment znovu naskočily generátory, takže se celý vrak rozsvítil. Vzápětí zajel do vln. Na hladině zůstala změť trosek a lidé bojující o život.

V ledové vodě se nedalo přežít příliš dlouho a ani ve člunech to nebyla ve více než desetistupňovém mrazu žádná výhra. První záchranná plavidla, která na místo dorazila, nedokázala nešťastníků vyzvednout dostatek.

Jedno z nich navíc udělalo ve strachu z ponorek tak nešetrný manévr, že některé ze člunů převrhlo. Za svítání vypadalo místo katastrofy jako obrovský plovoucí hřbitov.

Tisíce obětí

Ze všech lidí, které loď přepravovala, se jich zachránilo jen asi 1200. Necelou polovinu tvořili vojáci – nejspíš jim pomohlo, že byli na plavidle doma a uměli se na něm pohybovat. Do bezpečí se dostali také oba kapitáni.

Dětí přežila jen asi stovka, i když jich na palubě bylo přes 3000. Celkem si neštěstí u polského pobřeží toho dne vyžádalo 8000–9000 obětí. Tyto chmurné počty činí ze zkázy lodi Wilhelm Gustloff vůbec největší tragédii v celé známé historii mořeplavby. Proč se o ní ví tak málo?

Nejhorší zapomenutá tragédie

V médiích se o ztroskotání až na pár opožděných zmínek v západních novinách a rádiích skoro nemluvilo. Němečtí pohlaváři nechtěli zprávou zhoršovat morálku obyvatel a ostatní měli na závěr války jiné starosti.

Sověti svého kapitána za čin vyznamenali – vzhledem k tomu, koho loď vlastně vezla, se svým „úspěchem“ ovšem moc nechlubili. Tři měsíce po katastrofě se nacisté vzdali a konflikt, který šest let pustošil Evropu, skončil.

Svět se dozvěděl o koncentračních táborech v celé jejich zrůdnosti a pro utopené Němce měl jen pramálo soucitu. Lidé, kteří v noci ze 30. na 31. ledna 1945 zemřeli ve vodách Baltu, se přidali k dalším tisícům zapomenutých obětí války.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.scientificamerican.com, www.history.com
Úvodní foto: U.S. Naval Historical Center. Volné dílo. Wikimedia Commons, FOTO 2: Ullstein bild. Volné dílo. Wikimedia Commons. FOTO 3: Bundesarchiv, Bild 183-H27992 / Sönnke, Hans / CC-BY-SA 3.0. (1939). Wikimedia Commons.
Související články
Historie
Sňatková politika: Dcery králové zasnubovali někdy už po narození
Narodit se v kolébce královského páru znamenalo v minulo takřka jistě stát se dříve či později obětí sňatkové politiky. Své by o tom mohla vyprávět nejedna princezna. A vhodné nevěsty se samozřejmě hledaly i pro krále. Někdy za nimi vyrazilo skutečně honosné poselstvo. Je dcerou českého krále Albrechta II. Habsburského (1397–1439) a Alžběty Lucemburské (1409–1442) a brzy […]
Historie
Královské pletky: Nemanželští synové českých králů a odmítaná habsburská krasavice
Zikmund Lucemburský je vyhlášený svými postelovými aférkami, u Ludvíka II. Jagellonského bude možná milenka trochu překvapením. A z habsburského domu pocházela manželka francouzského krále, který také dával přednost milence. Jedna ze spekulací říká, že Jan Hunyadi (1387/1407‒1456) je nemanželským synem českého a uherského krále Zikmunda Lucemburského 1368‒1437), pověstného svým sexuálním apetitem, a jeho milenky Alžběty Morsinayové. […]
Historie
Gabrielle d´Estrées: Zemřela den před plánovaným sňatkem
Další zajímavou dámou na královském dvoře byla Gabrielle d´Estrées (1573–1599). Ta totiž dokázala téměř nemožné. Zatímco dříve se na královské milenky pohlíželo, až na čestné výjimky, s despektem, z Gabrielly se stala oficiální panovníkova přítelkyně. To už ale hovoříme o francouzském králi Jindřichovi IV. (1553–1610), jehož první manželkou byla Markéta z Valois (1553–1615). Jenže tento sňatek […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
lifestyle
Revoluční vychytávky pro každodenní život: Od zubní hygieny po zábavu pro psy
V oblasti zubní hygieny přichází převratná novinka v podobě automatického kartáčku. Už jeho tvar je revoluční. A to, co nabízí, zní jako pohádka. HYGIENA Konec zubních kartáčků, jak je známe? Tak si to představte: čistí všechny zuby najednou, je ultra jemný, a přitom šetrný k vašim dásním, dostane se i na ta nejskrytější místa a díky použití […]
Oprah Winfreyová: Od chudoby k nejvlivnější ženě americké televize
Oprah Winfreyová (*1954), americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu. Mezi roky 1986 a 2011 produkovala a uváděla The Oprah Winfrey Show, nejsledovanější denní talk show v historii americké televize. Je považována za nejbohatší Afroameričanku 20. století a největší afroamerickou filantropku všech dob. Její život nebyl procházkou růžovou zahradou. Oprah Winfreyová se narodila dospívající svobodné matce, dětství […]
Na vánočních stromečcích nacistů visely kouličky se svastikou
Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou. Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do […]
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství pořekadel, vesmírné záhady a neuvěřitelné přírodní jevy: Co jste možná nevěděli!
Kde se vzalo pořekadlo „jelito, kopyto, platí to“? Oblíbená fráze používaná při uzavírání sázek s podáním ruky je dnes už prakticky součástí lidové slovesnosti. Odkud se přesně vzala, se dnes už asi nedozvíme. Můžeme si však domyslet, co to tenkrát asi znamenalo a proč se používala zrovna tato slova. Jelikož se dané slovní spojení používalo […]
Roboti s lidskou tváří a kůží: Budoucnost, nebo hrozba?
Vědcům se již podařilo vytvořit roboty, kteří umějí dokonale napodobit lidskou mimiku. Dokážou také vyrobit kůži neuvěřitelně podobnou té lidské. V nepříliš vzdálené budoucnosti tak mohou na svět přijít roboti, kteří již nebudou mít daleko do filmového Terminátora… Co všechno dokážou? Máme se bát toho, že nám přerostou přes hlavu? Ve filmu Terminátor z roku 1984 představuje […]
Děsivé středozimky: Není Perchta jako Perchta!
Některé nás obdarují, jiné sledují, zda dodržujeme, co se má. A jakmile ne… To jsou středozimky. Většina Čechů o nich neslyšela, a to přes to, že některé chodívají i u nás. Není se co divit, tento termín totiž zavede pro ženské postavy objevující se v době zimního slunovratu až Štědrého dne slovinský etnolog Niko Kuret […]
Ed a Lorraine Warrenovi: Dům v Amityville a jiné děsuplné pohádky
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz