Domů     Postupy alchymistů: Elixír mládí vyráběli ze 77 bylin, alkoholu a opia
Postupy alchymistů: Elixír mládí vyráběli ze 77 bylin, alkoholu a opia
22.3.2023

Chrámový kněz cosi vaří v nádobě nad ohněm. Do místnosti unikají páchnoucí výpary. Tekutina bublá, až se přehřeje. Ozve se rána, nádoba se rozpadne na několik kusů a její obsah se rozprskne kolem. Vzápětí vyšlehne plamen. Autor pokusu stihne na poslední chvíli utéct.

Už egyptští chrámoví kněží zkoušejí napodobovat drahé kovy jako stříbro a zlato nebo drahé kameny, ale také vzácná přírodní barviva jako purpur. Postupy zaznamenávají například na Leydenský nebo Stockholmský papyrus a další.

Nabízejí třeba recept, jak měděný prsten proměnit ve zlatý „Připravte si jeden díl zlata a dva díly olova v prášku. Smíchejte je dohromady a rozmíchejte v klovatině. Pokryjte tím prsten a zahřívejte ho v ohni. Opakujte to tolikrát, až prsten bude celý zlatý.

Postup se nedá zjistit, protože oheň zničí olovo a zlato se vyleští třením.“ Když Arabové dobudou v roce 629 Egypt, začnou využívat i egyptské lučebné recepty. Další inspirací alchymie se stává starověké Řecko.

Jeho učenci zkoumají základní principy fungování přírody. Snad nejvíc práce pro zrození oboru udělá Aristoteles ze Stageiry (384–322 př. n. l.) se svojí teorií čtyř živlů (oheň, voda, vzduch, země).

Teorie rtuti a síry

Zatímco raně středověká Evropa po pádu římské říše v roce 476 zažívá dobu temna, na Blízkém východě se rodí alchymie, vystavěná právě na poznatcích starých Řeků a Egypťanů.

Hvězdou mezi arabskými alchymisty se stává Abu Abdalláh Džabir ibn Hajján, známý jako Geber (721–817).

Za základ svých pokusů bere Aristotelovu teorii, že se látky skládají ze čtyř živlů a ovlivňují je dva hybné principy, a to síra, symbolizující hořlavost, oheň a vzduch, a určuje vlastnosti nekovů.

Druhým principem se stává rtuť jako znázornění země a vody a vysvětlující principy chování kovů. Teorie síry a rtuti během následujících staletí položí základy alchymie.

Nejslavnější arabský alchymista Geber FOTO: Halfdan / Creative Commons / volné dílo
Nejslavnější arabský alchymista Geber FOTO: Halfdan / Creative Commons / volné dílo

Dozráním olova vzniká zlato

Za otce kovů považuje Geber olovo. Věří, že kovy dozrávají, a za zralý kov považuje zlato. Alchymistickou přeměnu kovů ve zlato považuje vlastně za dozrávání kovů. „Podstatnou podmínkou v umění je zkušenost a pokus.

Kdo prakticky nepracuje a nedělá pokusy, nedospěje nikdy k úspěchu… Je správné znát obor od začátku do konce se vším, co patří k jeho příčinám a k jeho vysvětlení,“ uvádí Geber ve své Knize abstrakce.

Zná velké množství kovů jako například stříbro, zlato, olovo či měď, ale třeba i kobalt nebo mangan. S použitím kyselin sírové a dusičné a draselného a sodného louhu umí vyrobit soli různých kovů.

Odsuzuje napodobovatele

Arab ArRází známý jako Rhazes (865–925), autor Knihy tajemství, patří mezi skutečné alchymistické odborníky. Popisuje chemické nádoby a díky němu se podoba a vybavení arabských a evropských alchymistických dílen může přiblížit k realitě.

Látky rozděluje na zemité, rostlinné a živočišné. Zemité člení ještě na šest skupin a Rhazesovo dělení používá řada vědců ještě v 19. století!

Proti Geberovi a Razesovi a spoustě dalších se staví arabský lékař Abu Ali ibn Sina zvaný Avicenna (980–1037), který si o alchymistech nedělá iluze:

„Mohou vytvořit pouze znamenité napodobeniny – takové, že červené barví bíle, aby se co nejvíce podobali stříbru, nebo ho barví žlutě, aby se co nejvíce podobalo zlatu.“ Jeho hlas ale není vyslyšen.

Přeměnu nikdy neviděl

Arabští alchymisté, podle Avicenny napodobovatelé, se v Orientu těší velké oblibě až do konce 12. století. Teprve potom popularita arabských alchymistických laboratoří klesá a lákavého oboru se nadšeně chopí Evropané.

Inspirací se pro ně stávají arabské spisy, ve 12. století se objevují jejich první překlady do latiny. Bavorský učenec Albertus Magnus (1193–1280) provádí pokusy podle arabských návodů. Říká, že dokáže měnit barvu, povahu i vzhled kovů.

„Nikdy jsem ale neviděl přeměnu jiného kovu ve zlato,“ připouští ale Magnus, že skutečný mistrovský kousek, kterého všichni alchymisté chtějí docílit, se mu nedaří a ani nezná nikoho, kdo by to dokázal.

Bavorský učenec Albertus Magnus FOTO: Vicente Salvador Gómez / Creative Commons / volné dílo
Bavorský učenec Albertus Magnus FOTO: Vicente Salvador Gómez / Creative Commons / volné dílo

Složitá výroba kamene mudrců

Návody na léky skládající se z krve a rtuti i dalších ingrediencí sepisuje anglický mnich Roger Bacon (1214–1294), který připravuje střelný prach, ale také se zabývá alchymistickými pokusy.

Jeho cílem je vyrobit medicínu na prodloužení života. O něco podobného se snaží i francouzský alchymista Arnold Villanova (1245–1310). „Uzdravuje veškeré nemoci, povzbuzuje srdce, zvlažuje a osvobozuje průdušky.

Léčí za den nemoc, která by trvala měsíc, ve dvanácti dnech nemoc, která by trvala rok, a delší nemoc léčí za měsíc. Starcům pak vrací mládí,“ tak popisuje působení kamene mudrců, léku na široké spektrum nemocí.

Jeden z receptů na kámen mudrců doporučuje několik měsíců v hmoždíři drtit 95procentní rudu obsahující arzen nebo antimon společně s čistým kovem (např. olovo, stříbro, rtuť či zlato) a kyselinou vinnou či citronovou. Směs se několik dní zahřívá.

Dál se obsah rozpouští kyselinou sírovou či dusičnou, ovšem za přítomnosti polarizovaného světla a v měsíčním úplňku. Následuje ještě delší postup využívající okysličování, odpařování, rozpouštění.

Papež protestuje

Církvi se ovšem pokusy alchymistů nelíbí. Muže skloněné nad baňkami a křivulemi považují za nebezpečné živly využívající ke své práci zlé síly a démony.

Situace dokonce dojde tak daleko, že Svatý otec Jan XXII. (1244–1334) vydává ve 14. století listinu namířenou nejenom proti penězokazcům, ale i alchymistům a všemožným napodobovatelům zlata.

Vyhrožuje trestem v podobě vyloučení takových hříšníků z církve. Není mu to ovšem vůbec nic platné. Zákazy způsobí pravý opak. Zájem o pokusy, které občas skončí i výbuchem nebo požárem dílny, roste dokonce i mezi mnichy!

Chce připravovat léky

„Úkolem alchymie není hledat elixír života, kámen mudrců nebo měnit kovy ve zlato.

Má sloužit k přípravě léků proti nemocem,“ prohlašuje ale švýcarský lékař a alchymista Theophrastus Bombastus von Hohenheim známý jako Paracelsus (1493–1541).

Ačkoli se snaží postrčit alchymii směrem k vědečtější chemii, romantická představa, že se podaří v baňkách podaří transformovat nějaký kov ve zlato nebo připravit kámen mudrců a látky, které zajistí věčný život, je stále lákavá.

Proto obliba alchymie ve 2. polovině 16. století raketově roste a udržuje se během celého 17. století.

Útočiště u dvorního lékaře

„Viděl jsem na vlastní oči elixír života, který vyrobil.

Příprava sluneční rtuti, obsahující Boží vůli, mu trvala jenom patnáct minut,“ dušuje se český alchymista Matyáš Erbinäeus z Brandova, který se od anglického mistra Edwarda Kelleyho (1555–1597) učí lučebním postupům na pražském dvoře v době vlády císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Současně s Kellym na pražský dvůr přichází i John Dee (1527-1608), bývalý rádce anglického krále Eduarda VI. (1537–1553) a také královny Alžběty I. (1533–1603).

Oba muži najdou v Praze útočiště u přírodovědce a dvorního lékaře Tadeáše Hájka z Hájku (1525–1600) v jeho domě U zlatého koníčka. „Připravte mi elixír mládí“ přikazuje císař a muži se pouštějí do práce.

John Dee a Edward Kelley prý vyvolávali anděly. FOTO: alamy / Creative Commons / volné dílo
John Dee a Edward Kelley prý vyvolávali anděly. FOTO: alamy / Creative Commons / volné dílo

Co odhalila povodeň

Co tajemný lektvar obsahuje? Badatelé dlouho tápou, až jim dá odpověď povodeň v roce 2002. V domě v Haštalské ulici 1 na pražském Starém Městě tehdy po propadu části dláždění objeví sklepení s alchymistickou dílnou a pecí.

„V ní se vyráběl elixír mládí, jehož výrobní postup jsme v domě objevili. Našli jsme dokonce i lahvičku s původním obsahem,“ říká Ludevit Horvath, který v domě roku 2012 otevírá Muzeum alchymie.

Recept na elixír mládí obsahuje 77 různých částí sušených bylin, sklízených za přesně definované polohy hvězd, teploty i tlaku. Nechybí v něm ani pořádná dávka alkoholu a opia.

Lektvar ze rtuti a zlata

Dalším úkolem rudolfinských alchymistů se stává výroba zlata. V přípravě transmutace kovu na zlato má hrát hlavní roli toxická rtuť, zlato a také výtažky z celé řady bylinek.

Výsledkem postupu má být temně žlutá nebo červená kapalina olejovité konzistence považovaná za tekuté zlato. Zřejmě jde o roztok zlata v kapalině, alespoň tak si složení údajného elixíru vykládají dnešní vědci.

„Rtuť se digeruje s grynšpanem, vitriolem, solí a silným octem v železné nádobě za míchání železnou špachtlí tak dlouho, až má rtuť konsistenci másla.

Pak se vyjme, omyje se vodou, vymačká se v semišové kůži, vytvaruje se do buchtiček a kalcinuje se se směsí kurkumy a galmey, nakonec se vyžíhá za pomoci dmýchání a zůstaví se zlatý regulus,“ tak zní návod alchymistů na výrobu zlata podle Berzeliovy chemické učebnice vydané v roce 1841.

Tajemství značek

Návod bez zastaralých termínů zní asi takhle: Rtuť se louhuje s octanem sodným, síranem železnatým a měďnatým a také s kyselinou octovou a chloridem sodným. Pomocí kovového železa se z roztoku vyloučí měď. Pak se ze rtuti vyrobí amalgám.

Látka se žíhá s kurkumou a uhličitanem zinečnatým. Vyredukuje se zinek. Potom se oddestiluje rtuť. Zůstane už pouze slitina zinku a mědi, tedy mosaz. Té ve středověku alchymisté říkají španělské zlato.

Ačkoli se podařilo objevit řadu návodů, ať už na výrobu zlata, elixíru mládí nebo kamene mudrců, mnoho z nich je psáno alchymistickými značkami, a proto si dodnes zachovávají svoje tajemství.

Foto: tms / Creative Commons / volné dílo, Halfdan / Creative Commons / volné dílo, Vicente Salvador Gómez / Creative Commons / volné dílo, alamy / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
reklama
záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
reklama
zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz