Skip to content

Postrach z hlubin: Jak zabíjí nejjedovatější chobotnice světa?

Chobotnice skvrnitá je lovec s noční aktivitou a opravdu velmi neobvyklou loveckou strategií. Ta spočívá ve vypuštění jedu nad korýšem, který následkem jeho působení ochrne, ale nezemře. Chobotnice z něj poté trhá kusy těla.

Ovšem nevyhýbá se ani přímému útoku, kdy obalí oběť svými chapadly, přidrží si ji a jed do těla vpraví kousnutím.

Tato chobotnice je typická svým tmavě hnědým až tmavě žlutým zbarvením s nahnědlými skvrnami. Je-li chobotnice podrážděná, skvrny ztmavnou a uvnitř nich se objeví jasně modré kruhy, které navíc mohou někdy působit dojmem, že pulzují.

Toto zbarvení varuje případného lovce, aby si nechal zajít chuť. Chobotnice využívá dva typy jedů: jeden na zabíjení kořisti a druhý, ještě silnější, na obranu.

Na jed chobotnice zatím neexistuje protilátka.

Bakterie v zadních slinných žlázách chobotnice totiž produkují tetrodotoxin a další jedy paralyzující činnost svalů. Pro otravu člověka jsou typické dýchací potíže spojené se špatnou řečí a polykáním, rozostřené vidění, znecitlivění těla a paralýza.

Smrt nastává za 3 až 4 hodiny. Smrtelná otrava může nastat jak v případě, kdy vás chobotnice skvrnitá kousne, tak i pokud byste ji zkonzumovali, protože i její další tkáně mohou být jedovaté.

Fakta:

Žije ve vodách při pobřeží jižní Austrálie Měří okolo 20 centimetrů, délka chapadel dosahuje maximálně 12 centimetrů Samice v době rozmnožování sesbírá sperma od více samců a následně naklade 50 – 60 vajíček Během líhnutí mláďat matka uhyne, protože je 6-7 měsíců neustále chránila a nevyhledávala potravu. I samci po období rozmnožování hynou, ale vyčerpáním. Je jedovatá ještě před vylíhnutím z vajíčka Jed má neurotoxické účinky, blokuje přenos nervových impulsů do svalů Zatím byla doložena 4 úmrtí osob po setkání s chobotnicí skvrnitou Protijed neexistuje. (V případě pokousání je nutný převoz do nemocnice a napojení na dýchací přístroje a podporu srdce, dokud účinky jedu neodezní.)
Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …