Skip to content

Příběh veverky: Jmenuji se Tommy Tucker

Život veverky jménem Tommy visel na vlásku, ale nakonec se z něj stává celebrita, která burcuje Ameriku  k projevům vlastenectví během 2. světové války po boku prezidenta a podporuje prodej válečných dluhopisů. Objeví se i v magazínu Life, kde oslňuje svou kolekcí oblečků.

Veverčin příběh začíná v roce 1942, kdy se opuštěné a bezbranné mládě dostává do domu Marka C. a Zaidee Bullisových. Malý, teplý a bezmocný uzlíček, nalezený v zahradě jejich domu vyvolá v bezdětné manželce prominentního washingtonského stomatochirurga mateřské city. Ochraňuje svého drobného svěřence, lžící mu trpělivě podává mléko, dokud nezíská sílu a pak ho krmí vlašskými ořechy, zeleninou, pečivem nebo sušenkami a jako speciální pamlsek dostává veverka avokádo.  Ta brzy získává jméno Tommy Tucker, nejspíš po dětské rýmovačce, kde se vyskytuje malý  hrdina téhož jména.

Tommy v časopisu Life v roce 1944.

Jako malé dítě

V té době ještě paní Zaidee netuší, že se z roztomilého tvorečka stane v následujících letech miláček davů a majitel tak proslulé garderoby, že by mu mohla závidět nejedna lidská celebrita. První šatičky mu přinese jeden z pacientů doktora Bullise. Ostatní následují jeho příkladu a šatník se rozrůstá. Navzdory tomu, že Tommy je samec, nosí ženské šaty. Jeho majitelka to okolí vysvětluje tak, že by se jeho ocas jen těžko vměstnal do kalhot. Brává s sebou svého mazlíčka i na nákupy a pečuje o něj jako o dítě. Veverka je brzy nejspokojenější, když ji večer její náhradní lidská máma vykoupe, obleče do noční košilky a uloží na miniaturní lůžko.

Vykoupat, obléct do noční košilky a honem do postýlky!

Zrodila se hvězda

Paní Bullisová s ní brzy začíná navštěvovat nemocnice a školy, aby pobavila děti. Vozí s sebou kufřík s její garderobou a k radosti školáků a malých pacientů Tommy předvádí nejenom různé kousky, ale střídá při nich i své outfity. Věhlas malého šibala se brzy rozšíří natolik, že o něj začnou mít zájem média. V roce 1944 se objeví v časopisu Life, pro který nafotografuje kolekci svého oblečení. Tommy je disciplinovaný stejně, jako profesionální modelky a vznikne sada ikonických snímků. Čtenáři se vedle jiných informací dozví, že veverčí krasavec má například klobouk a kabát na nákupy a uniformu sestřičky pro návštěvu nemocnice.

Po boku prezidenta

Také cestuje po celé zemi a podporuje prodej válečných dluhopisů. Dělá fiktivní rozhovory v rádiu, účastní se diskuzí vedle prezidenta Franklina D. Roosevelta (1882-1945) a objeví se v krátkém filmu společnosti Paramount. Tommy je také každoročním účastníkem setkání Dětí americké revoluce a na vrcholu své slávy má vlastní fanklub, čítající 30 tisíc členů. Ti se zároveň zavážou, že se budou chovat ke zvířatům vždy zásadně s láskou.

Výlet za nákupy.

Všechna sláva, polní tráva

Po skončení 2.světové války má Amerika jiné starosti a tak veverku navzdory jejím zásluhám postihne ústup ze slávy. Malý rošťák však nezahálí až do svého konce, pravidelně navštěvuje děti v Arizonské státní škole pro neslyšící a slepé v Tucsonu, těší seniory v domovech důchodců a pacienty v nemocnicích. Dokonce si pořizuje manželku jménem Buzzy. Při jednom z výletů, které podniká se svými majiteli, ho 25. června 1949 postihne infarkt v přívěsu za jejich autem.

Nevděk světem vládne

Po smrti je vycpán tak, aby mohl být oblékán do svých slavných oblečků. V roce 2005 je nabídnut Smithsonian Institution, společnosti, podporované americkou vládou a provozující řadu muzeí a výzkumných center. Ta však neprojeví zájem o jeho koupi. Dnes je Tommyho vycpané tělíčko na čestném místě v jedné právní kanceláři v Marylandu.

Tommy přináší radost nemocným dětem.

 

 

Foto: https://commons.wikimedia.org, thewackytacky.blogspot.cz, www.amusingplanet.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …