Domů     Poslední bitva nespokojených samurajů
Poslední bitva nespokojených samurajů
7.4.2022

Samurajové bývají považováni nejen za symbol bojové zdatnosti, ale také za muže vytříbených morálních zásad. To vše dokázali účastníci slavného sacumského povstání, které skončilo bitvou hrstky odvážných proti mnohonásobné přesile.

Feudální Japonsko mělo mnoho tradic a pevných pravidel, jimiž se řídil společenský život, a dobrovolně si udržovalo izolaci od západního světa. Když ale v roce 1887 nastupuje na trůn císař Meidži (1852–1912), začíná se všechno měnit.

Panovník vidí, že Japonsko už nemůže pokračovat ve starém způsobu života, pokud se chce vyrovnat vyspělým zemím. A tak zavádí největší reformy, k jakým kdy v zemi došlo.

Konec staletých tradic

Císař začíná postupně zbavovat vlivu také samuraje, bojovníky věrné svému pánu a řídící se přísným morálním kodexem, zvaným bušidó. Samurajové byli odjakživa vyznavači staletých japonských tradic. To vše se nyní začíná prudce měnit.

A samurajové začínají být nespokojení. Odpor proti císaři se soustřeďuje především v knížectví Sacuma na ostrově Kjúšú. Tam nacházejí útočiště stárnoucí samurajové, kteří ztratili práci, postavení, a tím i smysl života.

Takamori Saigó si vysloužil přezdívku Poslední samuraj. FOTO: C. Nakagawa / Creative Commons / volné dílo
Takamori Saigó si vysloužil přezdívku Poslední samuraj. FOTO: C. Nakagawa / Creative Commons / volné dílo

Knížectví plné rebelů

V čele knížectví Sacuma stojí Takamori Saigó (1828-1877), kterému se později začne říkat Poslední samuraj.

Zpočátku zastává významné postavení u císařského dvora, ale na protest proti reformám rezignuje na všechny funkce a vrací se do svého knížectví.

Tam zakládá soukromou akademii Šigakkó a dělostřeleckou školu, v nichž nachází uplatnění řada z propuštěných samurajů. Obě instituce cvičí své studenty v boji i taktice.

Během krátké doby samurajové ovládají celé knížectví, které se tak fakticky osamostatňuje od ústřední tokijské vlády.

Nedobrovolný vůdce povstání

Toho se samozřejmě císař musí obávat. Vysílá do Sacumy válečnou loď, aby zkonfiskovala veškerou munici, a v zárodku tak potlačila jakékoli myšlenky na vzpouru v řadách dobře vycvičených samurajů.

To má ovšem naprosto opačný účinek, protože to naopak povstání vyvolává. Samurajové otevírají zbrojnici a zbraně si rozdělují dřív, než je stačí získat císařská armáda.

V následujícím období stovky posluchačů Saigóových škol podnikají útoky na další zbrojnice, takže jsou brzy skvěle vybaveni. V tu chvíli i sám Saigó uznává, že je mu souzeno postavit se do čela rodícího se povstání.

Obléhání hradu Kumamoto

Takamori Saigó chce předejít intervenci císařských vojsk, a proto rozhoduje, že se spolu se svými muži vydá do Tokia, aby tam vše vysvětlil a jednal o úpravě reforem.

Po cestě se samurajové dostávají do konfliktu s posádkou hradu Kumamoto, vedenou generálmajorem Tatekim Tanim. Ten má k dispozici čtyři a půl tisíce mužů a hrad je považován za nejlépe opevněný v celém Japonsku.

Sacumských samurajů je dvakrát tolik, nějaký čas hrad obléhají, ale nakonec neuspějí. Mají vážnější starost.

Opěvnění císařské armády kolem hory Širojama FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Opěvnění císařské armády kolem hory Širojama FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Marný dopis pro prince

Na místo se totiž dostavuje velká císařská armáda. Její generál Jamagata Aritomo přechází do útoku na návrší Tabaruzaka, kde bitva s povstalci trvá osm dní na deset kilometrů široké linii. Saigó je zoufalý.

Takhle si to všechno vůbec nepředstavoval. Píše dopis princi Arisugawovi Taruhitovi, formálnímu veliteli armády, v němž se snaží vše urovnat a vysvětluje, že si povstání nepřál a že nehodlá svrhnout vládu, kterou přece sám pomáhal budovat. Vláda s ním ale jednat odmítá a rozhoduje se povstání potlačit silou.

Poslední bašta povstalců

Další a další jednotky útočí na zadní voj sacumské armády u Tabaruzaky. Tato bitva vejde do dějin jako jedna z nejlítějších řeží této doby. Na každé straně oplakávají na 4000 mrtvých.

Nové střety s císařskou armádou snižují počty povstalců i v následujících týdnech po jejím skončení. Zatímco v únoru bojovalo ještě na 25 000 sacumských samurajů, v srpnu už bychom jich napočítali sotva tři tisíce.

Řada jich už buď zahynula v boji, vzdala se, nebo spáchala rituální sebevraždu seppuku. Nakonec se armádě podaří zatlačit povstalce na horu Širojama nad městem Kagošima. V tuto chvíli císařská vojska převyšují povstalce v poměru 7 : 1. Na hoře Širojama zůstává v obklíčení už jen Saigó a 500 jeho nejvěrnějších.

Místo mušket dojde na meče

Ve chvíli, kdy začíná slavná bitva o Širojamu, je už poměr sil neuvěřitelný.

Zatímco císařský velitel Sumijoši Kawamura disponuje 30 000 vojáky s puškami, kulomety i děly, rebelujících samurajů v čele s Takamorim Saigóem zůstaly tři, nanejvýš čtyři stovky.

Navíc jsou zcela odříznuti od možností zásobování, takže se jim nedostává munice a musejí se vzdát podpory střelných zbraní. Taková bitva se zdá být předem ztracena. Samurajové vědí, že palebnou silou se protivníkovi nemohou rovnat.

Ale mají něco, co císařští vojáci spoléhající na moderní techniku mít nemohou – tradiční výcvik v boji muže proti muži.

Nejvyšší oběť pro druhy v boji

Samurajové i v tak malém počtu náhle překvapivě přecházejí do protiútoku. Samurajské šermířství slaví úspěch a organizovaná bojová linie císařských šiků se rozpadá. Ne však nadlouho. Každý padlý samuraj znamená nenahraditelnou ztrátu obránců.

Po nějaké době se císařské armádě podaří odpoutat z přímého boje a pak už si dává pozor, aby si nebezpečné muže s meči nepustila blíž. Samurajové v tu chvíli znovu prokazují, že stále ctí své posvátné morální zásady.

Aby umožnili svým druhům se stáhnout, vystaví se někteří z nich dobrovolně smrtící palbě kulometů Gatling.

Bitva u Širojamy je vděčným námětem mnoha umělců. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Bitva u Širojamy je vděčným námětem mnoha umělců. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Touha po čestné smrti

Sacumské povstání se chýlí ke konci. Staří samurajové vědí, že prohráli. Ti, kteří zbyli, nasedají na koně, nasazují si slavnostní přílby a odvážně defilují před nepřítelem, aby získali poslední ránu a zemřeli se ctí.

Císařským vojákům se ale příčí střílet na bezbranné starce. Samurajové si v tu chvíli získávají respekt svých nepřátel. Ale bitva už nemůže skončit a v sedm hodin ráno 24. září 1877 jsou všichni samurajové mrtví.

Smrt z rukou věrného přítele

Sám Takamori Saigó je smrtelně raněn do stehenní tepny a jeho nejbližší spolubojovníci ho ukrývají v lesích.

Podle legendy zde spáchal rituální sebevraždu, aby ho nepřátelé nemohli zajmout, podle dochovaných důkazů však zřejmě nic takového učinit nestačil, protože svému zranění podlehl.

Jeho blízký přítel Beppu Šinsuke mu jen pak uťal hlavu, jak velela samurajská čest. Sám pak vyšel vstříc císařským vojákům a i on našel svou smrt.

Takamori Saigó se stává významnou postavou japonských dějin a i sám císař Meidži mu uděluje posmrtnou milost.

Foto: Kagoshima Museum / Creative Commons / volné dílo, C. Nakagawa / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml