Domů     Poprava Karla I. Stuarta: Poddaní si chtěli omočit šátek v královské krvi
Poprava Karla I. Stuarta: Poddaní si chtěli omočit šátek v královské krvi

Kat uchopí hlavu popraveného krále za svázané vlasy a ukáže ji lidem tísnícím se kolem lešení. Rázem vypuká obrovská tlačenice. Nikdo si nechce nechat ujít tuhle nevšední atrakci. Každý touží získat alespoň kapku královské krve.

Cudný a zbožný muž, anglický král Karel I. Stuart (1600–1649) se domnívá, že je panovníkem z Boží milosti.

Buduje absolutistickou monarchii, v níž má hlavní slovo on a nejvyšší autoritou se stává anglikánská církev ve stejném postavení jaké má jinde v Evropě církev katolická.

Obdivuje francouzský dvůr, jeho manželka Henrietta Marie Bourbonská (1609–1669) pochází z francouzského královského rodu. Vzorem je pro něj kardinál de Richelieu (1585–1642).

Parlament, který má v Anglii velký vliv, považuje za instituci pracující proti jeho zájmům. V roce 1629 ho rozpustí a vládne s pomocí svých oddaných úředníků. Jeho přístup se mu ale vymstí.

Manželka Henrietta Marie Bourbonská pochází z Francie, proto obdivuje francouzský dvůr. FOTO: After Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain
Manželka Henrietta Marie Bourbonská pochází z Francie, proto obdivuje francouzský dvůr. FOTO: After Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain

Parlament nerespektuje

V roce 1637 se král snaží prosadit náboženské reformy na posílení anglikánské církve. Jenže Skotové se bouří. Karel I. by proti nim rád zasáhl silou, ale potřebuje peníze a válečné výdaje mu může schválit jenom parlament.

Když ho ovšem v dubnu 1640 svolá, poslanci se postaví proti němu. Sněmovnu proto rozpustí, ovšem v listopadu téhož roku ji po nátlaku znovu svolá. Teď jsou poslanci naladěni ještě bojovněji.

V roce 1641 přijmou zákon, podle něhož se má sněmovna svolávat nejméně každé tři roky a nesmí být rozpuštěna bez souhlasu jejích členů. Panovník chce proto 4. ledna 1642 potrestat pět nejodbojnějších poslanců. Ti ale včas zmizí.

V parlamentu Karla I. přivítá mlčení, na ulicích sprška kamení od rozvášněného davu.

Karel I. Stuart se považuje za panovníka z boží milosti. FOTO: Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain
Karel I. Stuart se považuje za panovníka z boží milosti. FOTO: Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain

Válka ho vyžene z domova

Obává se o svoji bezpečnost a odjíždí z Londýna. Vyhrocenou situaci v roce 1642 už nelze vrátit zpět. Král si jako sídlo svého dvora vybere Oxford.

Právě na západě a severu země má velké množství svých stoupenců, zatímco východ a jih Anglie náleží k táboru příznivců parlamentu.

„Pokud král vypoví válku parlamentu, poruší tím svou korunovační přísahu a stane se zrádcem, stejně jako každý, kdy by mu chtěl pomáhat,“ prohlásí člen Dolní sněmovny Oliwer Cromwell (1599–1658), který tím určí panovníkovi ortel.

V Anglii se v roce 1642 rozhoří občanská válka mezi králem a stoupenci parlamentu.

Oliver Cromwell se řadí ke královým oponentům. FOTO: After Samuel Cooper/Creative Commons/Public domain
Oliver Cromwell se řadí ke královým oponentům. FOTO: After Samuel Cooper/Creative Commons/Public domain

Definitivní porážka

V bojích, které vede se zastánci parlamentu, vítězí střídavě jedna či druhá strana. Cromwell, jenž získává na stranu parlamentaristů i Skoty, buduje zdatnou armádu.

Jeho vojáci prokážou své kvality například v bitvě u Marston Mooru poblíž Yorku, kde porazí královské pluky. Definitivní osud si ale Karel I. podepíše až při porážce u Naseby v roce 1645. Nakonec musí o rok později utéct i z Oxfordu.

Hledá azyl u poslance Roberta Hammonda (1621–1654). Spory mezi zástupci armády a parlamentu chce využít k tomu, aby se dohodl se Skoty. Jenže dohoda se nedaří a Hammond ho nakonec vydá Cromwellovi. Hammond ho ale nechává uvěznit a koncem roku 1648 převézt na hrad Windsor.

S Karlem I. Stuartem proběhne soud. FOTO: Uncredited rytec/Creative Commons/Public domain, via Wikimedia Commons
S Karlem I. Stuartem proběhne soud. FOTO: Uncredited rytec/Creative Commons/Public domain, via Wikimedia Commons

Odsouzeni na smrt

Stoupenci parlamentu v čele s Cromwellem se rozhodnou, že je třeba Karla definitivně odstranit. Sestaví soudní komisi, které má předsedat soudce Joan Bradshaw, jenž patří mezi Karlovy odpůrce.

Proces začíná 20. ledna 1649. Během soudního líčení obžaloba třikrát vyzve sesazeného krále, aby se hájil. „Žádný soud nemá právo hodnotit moje činy, já sám jsem odpovědný jedině Bohu,“ odmítne ale král.

Obžaloba ho po pouhých devíti dnech procesu odsoudí k trestu smrti. Král si i 29. ledna 1649, den před popravou, zachovává klid a vznešenost. Noc stráví se svým zpovědníkem Williamem Juxonem (1582–1663).

Popravě Karla I. přihlížejí davy zvědavých lidí. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Popravě Karla I. přihlížejí davy zvědavých lidí. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Vstříc krutému osudu

Je chladné ráno 30. ledna 1649. Okno banketového sálu v londýnském paláci Whitehallu je vybourané a stojí před ním lešení. Karel přichází na místo popravy. Přítomné ujišťuje, že je nevinný. Žádá o vyšší popravčí špalek.

Ten, na který je na místě, má na výšku jenom 25 centimetrů. Musel by si k němu lehnout. Poprosí kata, aby sekl teprve tehdy, až mu dá znamení. Pomodlí se, sundá si kabát a položí hlavu na špalek.

Pokyne popravčímu, který jednou čistou ranou oddělí sekyrou hlavu od těla. Kat vezme hlavu do ruky a ukáže ji davu. Všichni k němu spěchají a chtějí si omočit šátek v královské krvi.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Royal Collection/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz