Narodilo se miminko! Z toho mají radost rodiny na celém světě! Mnohde to však oslavují poněkud svérázným způsobem. Anebo zas mají naprosto zaručený recept na to, jak zajistit potomkovi zářnou budoucnost.
Na tradiční irské svatbě se podává dort prolitý whisky. Ovšem ne, aby ho hosté celý snědli! Horní patro se odebere a schová. Jak dlouho? Dokud se novomanželům nenarodí děťátko!
Na křtinách nebo na oslavě narození se nejen zbytkem svatebního dortu pohostí všichni přítomní, ale trocha drobků se novorozenci nasype na hlavu podle tradice mu to zajistí dlouhý a šťastný život.
A rozhodně to není jediný ze zvyků, který byste označili přinejmenším za nevšední…
Vlasy pro Alláha
Některé děti se narodí s pořádně bujarou kšticí. Ovšem tyto první vlásky stejně brzy vypadají, tak co s tím nadělat cavyky. Třeba v Pákistánu se s tím moc nepářou a přesně sedmý den po porodu miminku celou hlavičku oholí!
V zámožných rodinách je navíc zvykem oholené vlásky zvážit – na gram stejnou hmotnost stříbra či zlata poté darují na charitu. Rituál se jmenuje Aqiqa a jde v podstatě o jakési poděkování Alláhovi za nového člena rodiny.
Zároveň je obětována i jedna nebo dvě kozy a ovce, podle toho, jestli se narodila holčička, nebo kluk. A dítě tento den také konečně dostane jméno.
Bezpečí a pohodlí v krabici
Ať už v chudých rodinách, nebo bohatých, ve Finsku se čerstvá miminka prostě rozvalují v kartonové krabici! A všechny ve stejné – té, kterou dostane úplně každá matka finské národnosti poté, co porodí.
Krabice je napěchovaná vším, co miminko na počátku života potřebuje. Plenkami, oblečením, kosmetikou a potřebami na koupání, nechybí ani spací pytel, knížka nebo pár hraček.
Tradice je v severské zemi zavedena již v roce 1938, kdy tu panovala vysoká poporodní úmrtnost. Matkám je proto slíben bohatý startovací balíček pod podmínkou, že do 4. měsíce těhotenství navštíví svého lékaře a poté budou chodit na pravidelné prohlídky.
Praktický zvyk se dodržuje dodnes, jen obsah krabice se mění dle aktuálních trendů. Vždy je ale na dně matrace s prostěradlem, polštářek a dečka, takže je to zároveň i šikovná postýlka.
Poplivu tě láskou!
Hlavně ochránit dítě před zlými duchy! Ale jak to zařídit nejlépe? Svůj způsob na to mají příslušníci etnické skupiny Wolofů v Mauretánii. Za ochranný prostředek jsou považovány sliny rodičů, a proto matka poplive novorozenci obličej a otec uši.
Sliny jsou pak pro jistotu pomazány po celé hlavě, aby byla správná funkce pojištěna. A podobný přístup mají i zastánci tradice v Bulharsku – zlí duchové by jim totiž mohli závidět lásku a dítěti ublížit nebo ho dokonce unést.
Proto se s miminkem hlavně nesmí moc mazlit a vůbec nejlepší je předstírat, že je vůbec nezajímá. Perfektně prý funguje, když mu plivnou do oka.
Nevšední koupel
Při koupání novorozence se u nás doporučuje přesně měřit teplotu vody. Ideální je 37 °C, aby se děťátko cítilo jako u matky v břiše. V Guatemale na to jdou trochu jinak a do vany napustí tak ledovou vodu, že děti až křičí bolestí!
Podle rady starých Mayů ovšem poté nejen klidněji usnou, ale budou se pak po celý život těšit pevnějšímu zdraví. To starý zvyk z Indie zas dává přednost teplé koupeli, dokonce ve vroucím mléce, někde navíc doplněném kravskou močí.
Vykoupané dítko se poté uloží do místnosti vyložené čerstvým hnojem. Ovšem od této tradice už se prý přeci jen upouští a i mléko se dává dětem raději k pití.
Batolecí olympiáda
Někdy si rodiče tak moc přejí, aby se z jejich dítek stali úspěšní sportovci, že opravdu neztrácejí čas. Proč čekat, než se naučí chodit, když závodit mohou už v lezení po čtyřech!
V Litvě se takový závod koná každý rok 1. června a děti ve věku od 7 měsíců do 1 roku tu soutěží o titul nejrychlejšího lezce v zemi. Tradice je stará přes 20 let a účastníci musí překonat dráhu o délce asi 5 metrů.
Když je odpočítán start, méně dravým soutěžícím se pochopitelně moc nechce, proto je maminky v cílí lákají na hračku nebo na něco dobrého. Tatínci v hledišti hlasitě povzbuzují a často jde o komickou podívanou. Za pocit vítězství a finanční odměnu to ale stojí…