Domů     Pomstychtivý farmář si řekl dost!
Pomstychtivý farmář si řekl dost!
26.9.2022

Hasiči v městečku Bath dělají, co je v jejich silách. Bojují s požárem farmy. Šance na úspěch se jim nezdá vysoká. Ale proč se majitel stavení pořád tak podivně usmívá? Sám nejlíp ví, že opravdová tragédie teprve přijde.

Už ji totiž pečlivě připravuje zhruba rok. Ozve se ohlušující výbuch!

V americkém státě Michigan leží podobných městeček mnoho. Vedení Bathu se začátkem 20. let minulého století rozhodne, že se nemůže zaměřovat pouze na zemědělství. Toto odvětví sice hraje prim i nadále, ale všeobecný pokrok je nezastavitelný.

Jedním z prvních znamení, že se zdejší lidé rozhodli pokusit udržet prst na tepu doby, se stane otevření školy. Kdyby viděli do budoucnosti, možná by to neudělali. Zjistili by, že je čeká skutečně nevídaný masakr.

Potřebuje škola modernizaci?

Zatím je ale všechno v nejlepším pořádku. Školu navštěvuje zhruba 240 žáků. Jejich zázemí se však i na poměry doby zdá příliš skromné.

Vedení ústavu řeší nedostatek kvalifikovaných profesorů a nadšeni nejsou ani ze skutečnosti, že se v jedné třídě obvykle potkávají děti různého věku, a především různých znalostí.

Řešením se stane výrazná modernizace celé budovy, která se na kvalitě výuky opravdu projeví. Zároveň však jde o finančně velmi náročný projekt. To se některým starousedlíkům příliš nelíbí.

Patrně nejhlasitěji protestuje farmář Andrew Kehoe (1872–1927).

Škola v Bathu před osudným okamžikem. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Škola v Bathu před osudným okamžikem. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Sleduje utrpení své macechy

Trochu si tohoto michiganského rodáka představme. Jestli si jako dítě nemůže na něco stěžovat, tak je to nedostatek sourozenců – pochází totiž ze 13 dětí. O matku však přijde už jako malý. Jeho otec se znovu ožení.

Když je Andrewovi 14 let, explodují u nich doma kamna. Jeho macecha utrpí závažné popáleniny. On sám ji však nejprve několik nekonečných minut sleduje, než jí konečně přinese vytoužený kbelík se studenou vodou.

Žena tragickou nehodu nepřežije, proti jejímu nevlastnímu synovi však navzdory podezřelým okolnostem nikdo žádné oficiální obvinění nevznese.

Pravdu má za všech okolností

Svou životní partnerku potká Kehoe během vysokoškolských studií. V roce 1912 si Ellen Priceovou vezme za ženu.

Společný sen o hospodaření na vlastním pozemku si splní o sedm let později, když si od ženiny tety koupí úctyhodný kus půdy o rozloze 75 hektarů a zachovalou farmu v Bathu. Do trochu uzavřeného sousedství zapadnou bez větších problémů.

Lidé považují zapáleného zemědělce za inteligentního člověka posedlého hygienou, který nemá rád především jednu věc – když s ním někdo v něčem nesouhlasí.

Pokladník brojí proti štědrosti

Nejspíš i díky tomu, že je jedním z mála vysokoškolsky vzdělaných obyvatel Bathu, svěří mu v roce 1924 roli pokladníka ve sdružení, které se mimo jiné stará o finanční zajištění chodu školy. Kehoe od začátku bojuje za nižší daně.

Nenadálou štědrost vedení města směrem k zařízení zajišťujícímu výuku dětí chápe jako přímé ohrožení vlastního podnikání. Jeho farma řeší čím dál závažnější finanční těžkosti. Relativně brzy o funkci dozorce nad obecním rozpočtem přijde.

Školní budova byla zcela zničena. FOTO: Associated Press / Creative Commons / volné dílo
Školní budova byla zcela zničena. FOTO: Associated Press / Creative Commons / volné dílo

Kolik stojí tuberkulóza?

Stane se to v nejméně vhodný čas. Jeho manželka Ellen totiž onemocní tuberkulózou a tráví stále více času v nemocnici.

Náročná léčba sama o sobě stojí nemalé prostředky, ale Kehoe veškeré trable svádí na sumy, které vedení Bathu pumpuje do školy, své největší chlouby. Osamocený protest osamělého farmáře zajde tak daleko, že odmítne dál platit hypotéku.

Tím však dosáhne maximálně toho, že se jako reálná ukáže možnost zabavení veškerého jeho majetku odpovědnými úřady.

Rok přináší dynamit

S něčím podobným se přehnaně hrdý a nezřídka arogantní muž odmítá smířit. Je na to ostatně dost dobře připravený. Zhruba během posledního roku totiž pod různými záminkami navštěvuje nenáviděnou školní budovu za jediným účelem.

„Potřebuji se na něco podívat, mám sepsat seznam nejnutnějších oprav,“ odkazuje na své postavení v radě ve chvíli, kdy ho někdo zastaví s logickou otázkou, co ho právě sem přivádí.

Kehoe sem ve skutečnosti postupně nosí desítky kilogramů dynamitu a dalších výbušnin. Neúprosně se blíží den, kdy se všem kolem sebe jednou provždy pomstí.

Mrtvola leží u kurníku

Ráno 18. května 1927 Andrew Kehoe nejprve zavraždí svou ženu.

Není přesně jasné, jakým způsobem to udělal, ale patologové se přiklánějí k variantě, že Ellen opakovaně udeřil nějakým těžkým předmětem do hlavy a způsobil tak nemocné manželce masivní krvácení do mozku.

Její mrtvolu najdou kriminalisté nedaleko kurníku pro kuřata. Zabiják se však toho dne teprve zahřívá. Krátce po mordu svou milovanou farmu zapálí.

Požárem to jen začíná

Na místo okamžitě vyrazí místní hasičská jednotka. V patách jsou jí mnohé další. Zpoceným mužům s tvářemi od popela neunikne, že Kehoe rozhodně nepřipomíná člověka, kterému právě hoří střecha nad hlavou. Dokonce se prý mírně usmívá.

Na žádné konkrétní otázky však není čas. Téměř ve stejné době, kdy přijedou na místo první policisté, ozve se mohutná exploze. Způsobí ji výbuch severního křídla školní budovy.

Oběti létají kolem

Paniku, která na místě plném dětí v té chvíli panuje, popíše později přeživší učitelka Bernice Sterlingová: „Nejprve mě napadlo, že začalo zemětřesení. Na pár okamžiků jsem oslepla.

Když jsem přišla trochu k sobě, zdálo se mi, že kolem mě létají lavice, knihy, zvířata i žáci. Skutečně to vypadalo, jako by je někdo vyhodil do vzduchu,“ pláče při vzpomínce na nejhorší den svého života. Na den, který ještě nedospěl do svého závěru.

Symbolický náhrobek na místě činu připomíná jména obětí. FOTO: Interpretix / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Symbolický náhrobek na místě činu připomíná jména obětí. FOTO: Interpretix / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Odpálí sebe i hřebíky

Jakmile se Kehoe přesvědčí, že se pozornost většiny záchranářů obrací směrem ke zdevastované škole, rozhodne se svůj děsivý plán dokončit. Nasedne do svého vozu a rozjede se přímo ke skupině vyděšených lidí.

Do vozu předtím nanosil různý kovový odpad, hřebíky, staré lopaty nebo kusy zrezivělých zemědělských strojů. Sebe i všechen tento vysoce nebezpečný materiál vyhodí do vzduchu. Výsledek? Výbuch a střepiny z vozu usmrtí další nevinné oběti jeho řádění.

Vyrobili jste mě!

Je obrovské štěstí, že se jeho zrůdný záměr nenaplnil úplně. Vyšetřovatelé totiž vzápětí najdou další 230 kilogramů výbušnin ukrytých v levém křídle školy. Jejich případná exploze by školu přinejmenším srovnala se zemí.

Až následujícího dne je objeveno tělo zavražděné Ellen. Je tak zdevastované, že dlouho není jisté, zda ostatky skutečně patří jí. „Zločinci se nerodí, ale jsou vyráběni,“ rozloučí se Andrew Kehoe se světem vzkazem naškrábaným na plot zničené farmy.

Všem je jasné, koho tímto vzkazem myslel. Bez smutečního obřadu jej pohřbí v neoznačeném hrobě na neznámém místě.

Nejhorší z nejhorších

Je velice pravděpodobné, že to žádnému z obyvatel Bathu nevadí. Zabiják Kehoe má totiž na svědomí 3 ženské a 3 mužské životy, a co je do značné míry nejhorší, také neuvěřitelných 38 životů dětských.

Tragédie v nenápadném michiganském městě dodnes, tedy i po více než 90 letech, platí za nejhorší školní masakr v historii Spojených států amerických. Nejen Američanům od té doby nezbývá než doufat, že jej už nikdy nikdo nepřekoná. Navzdory zarážejícímu počtu maniaků, kteří se o to pokoušejí.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Associated Press / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
věda a technika
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle