Domů     Pomsta je sladká! A radioaktivní…
Pomsta je sladká! A radioaktivní…
10.2.2023

Atomová bomba je nejničivější zbraní, která kdy byla reálně použita ve válečném konfliktu. Cesta k jejímu vývoji ale nebyla jednoduchá. Americká pomsta za Pearl Harbor byla strašlivá – v mžiku vymazala ze světa mnoho tisíc lidí. Ostatní nesli následky ještě desetiletí poté.

V roce 1938 se to stalo. Chemici, pracující v německé laboratoři v Berlíně, dokázali poprvé rozštěpit atom uranu. Ohromný průlom na poli vědy, ale nejen tam – velmi bedlivě tyto pokusy sledovali i vojáci.

Důvod je prostý, štěpením atomu se uvolňuje ohromná energie, kterou by bylo možné využít vojensky jako ničivou bombu schopnou srovnat se zemí celá města. Hrůzný rozměr objevu si jeho autoři zprvu možná ještě ani neuvědomovali.

Dopis od Einsteina

Někdo jiný si ale možný budoucí dopad postupu na poli štěpení atomu uvědomoval velice dobře – Albert Einstein (1879–1955). Židovský vědec také viděl, kam se německý režim ubírá a tušil nadcházející světovou válku.

Odhodlal se proto k důležitému kroku a napsal dopis americkému prezidentovi.

Franklin Roosevelt (1882–1945) ho do rukou dostane v srpnu 1939. Stálo zde jasně černé na bílém – nacisté v Německu se budou snažit vyrobit atomovou bombu, která by mohla znamenat rozhodující výhodu v jakémkoli budoucím válečném konfliktu.

Spolupodepsaný tu byl i Leó Szilárd (1898–1964), další jaderný fyzik, který vyvinul jeden z prvních konceptů jaderného reaktoru.

Albert Einstein tušil, že jaderné zbraně jednou ovládnou svět. FOTO: Sophie Delar / Creative Commons / volné dílo
Albert Einstein tušil, že jaderné zbraně jednou ovládnou svět. FOTO: Sophie Delar / Creative Commons / volné dílo

Nebuďme jako Napoleon

Einsteinův dopis dostal prezident Roosevelt z rukou Alexandra Sachse (1893–1973), bankéře a ekonoma, který se nabídl jako důvěryhodný prostředník.

Když se prezident neměl k dostatečně rozhodné reakci, podpořil Sachs dopis jednou starou historkou: „Říká se,“ pověděl prezidentovi, „že během napoleonských válek přišel za Napoleonem mladý americký vynálezce.

Nabídl mu, že mu postaví celou flotilu parníků na strojní pohon, které nebudou závislé na větru a na počasí. Hrdý císař ale novince nevěřil a vůbec si odmítal představit loď bez plachet.

Tím mladým vynálezcem byl Robert Fulton (1765–1815, vynálezce parníku – pozn. redakce) a Napoleonova krátkozrakost pravděpodobně zachránila Anglii, na kterou se tak jeho vojska neměla jak dostat.“ Teprve tato historka prezidenta přesvědčila a začal požadovat konkrétní kroky.

Pomalý rozjezd

Rychle byl z vědců i ze zástupců armády svolán takzvaný Poradní výbor pro uran, který už v listopadu 1939 hlásil, že štěpné reakce bude možné použít k výrobě elektřiny, ale také k ničivým úderům prostřednictvím atomové bomby.

Výzkumy ale brzdil nedostatek financí a především ohromná byrokracie, se kterou se museli badatelé potýkat. Až do jara 1941 tak byly výsledky spíš sporadické. Pod dojmem z německého postupu ve výzkumu se prof.

Vannevar Bush (1890–1974) obrátil na prezidenta s žádostí o masivní rozšíření projektu. Hlavním motivem bylo to, že výzkum může směřovat k vyvinutí bomby využitelné v aktuálně probíhajícím válečném konfliktu.

Důležitým rozhodnutím bylo i to, že vedení projektu přejde od vědců do rukou vojákům. Ti měli mnohem větší tlak na konkrétní výsledky. Ministerstvo obrany velitelem atomových výzkumů jmenovalo plukovníka ženijní služby Jamese C. Marshalla.

Podle sídla jeho štábu v newyorské čtvrti Manhattan vzniklo i nové označení projektu – Projekt Manhattan.

Einstein bez prověrky

A vojáci se projektu chopili ve velkém stylu. V údolí řeky Tennessee vzniklo město Oak Ridge se 79 000 obyvateli.

V závodech tohoto města byl z uranové rudy získáván uran 235. V poušti na břehu řeky Columbia vzniklo město Hanford, kde byl uran 238 přeměňován na plutonium. Další velké výzkumné ústavy a pracoviště vznikaly na dalších místech Spojených států.

Vše ale v nejvyšším utajení. Ani většina samotných pracovníků netušila, na čem vlastně dělají. A bezpečnostní ohledy nabývaly někdy až absurdních rozměrů.

Sám Albert Einstein se tak třeba vývoje nemohl nijak účastnit a vědci měli zákaz s ním dokonce i jen konzultovat, protože pro své krajně levicové názory nedostal bezpečnostní prověrku.

Reaktor pod stadionem

Nejdůležitější část výzkumu probíhala v Los Alamos v Novém Mexiku v ústavu, který řídil Robert Oppenheimer (1904–1967).

2. prosince 1942 Oppenheimer s Enricem Fermim (1901–1954) úspěšně spustili řetězovou reakci štěpení jader uranu.

Stalo se tak v experimentálním reaktoru, který byl vybudovaný z důvodů utajení pod tribunami univerzitního stadionu Chicagské univerzity. Na celou akci se spotřebovalo 46 tun uranu a 385 tun grafitu.

Reaktor byl velmi primitivní a dokonce jeho autoři ani nezachovávali projektovou dokumentaci, jak mnoho věcí dělali doslova na koleni. Ale i tak se vše podařilo. Řetězová štěpná reakce se poprvé v lidské historii uměle rozeběhla.

Cesta k dalšímu vývoji byla otevřená – nyní se začaly už plně připravovat různé koncepty atomových bomb jak na bázi uranu, tak plutonia.

Enrico Fermi prováděl své experimenty v přísném utajení,. FOTO: Department of Energy / Creative Commons / volné dílo
Enrico Fermi prováděl své experimenty v přísném utajení,. FOTO: Department of Energy / Creative Commons / volné dílo

První byla Trojice

Jak výzkum postupoval, přišla roku 1945 řada na to otestovat bombu naživo, i když nejdřív samozřejmě nanečisto. Tak obrovský výbuch ovšem není snadné utajit, a tak se hledalo vhodné místo.

Nakonec volba padla na opuštěnou leteckou základnu Alamogordo v poušti White Sands ve státě Nové Mexiko. Test dostal krycí jméno Trinity, tedy Trojice. Přímo uprostřed Alamogordské střelnice byla pro účely testu postavena 30 metrů vysoká věž vážící 32 tun.

Bomba totiž měla detonovat nad zemí. Kolem věže byly ve velké vzdálenosti rozmístěny všemožné měřicí přístroje, protože nikdo neměl přesnou představu o uvolněné energii.

Devět kilometrů na jih, sever a východ od věže byla pod zemí umístěna pozorovací stanoviště. Velitelské stanoviště bylo od věže vzdáleno asi 16 kilometrů, což bylo vyhodnoceno jako bezpečná vzdálenost.

Ve vzdálenosti 30 kilometrů pak byl umístěn základní tábor, odkud měli výbuch sledovat vědci a vojáci. Asi 56 kilometrů od místa výbuchu začínalo normální osídlení. Přípravné práce před samotnou detonací trvaly dva dny.

14. července byla bomba připravena a vyzvednuta na vrchol testovací věže. Ještě chyběla jedna byrokratická záležitost: Zástupce armády musel podepsat dokument, kterým byla atomová bomba předána armádě k otestování. Pak už následoval výbuch.

Hodně velký muničák

V 5.30 nad ránem dne 16. července 1945 zahřměla nad základnou Alamogordo ohlušující rána, jaká do té doby na Zemi nikdy nezazněla. Poprvé v dějinách explodovala atomová bomba.

Ohnivá koule se rozprostřela do průměru 1,5 kilometru a spálila vše, co bylo v jejím dosahu. Kráter na místě výbuchu byl pokryt radioaktivním sklem, do kterého se stavil písek na zemi.

Tlaková vlna byla k překvapení všech pocítitelná až do předtím nepředstavitelné vzdálenosti 160 kilometrů a mnohde vytloukla okna na domech! Poprvé se k nebi vznesl také typický atomový houbový mrak, který sahal až do výše 12 kilometrů.

Protože výbuch byl slyšet po velké části okolí, museli vojáci přijít s nějakou historkou – oficiální verze hovořila o explozi muničního skladu. V takovém skladu by ovšem muselo být dobrých 20 000 tun výbušniny TNT, aby to dokázalo udělat podobný efekt.

Vojáci byli ovšem velmi spokojeni. Atomová bomba prokázala své schopnosti a mohla být nasazena v ostrém konfliktu.

Chlapeček a Tlusťoch

Během testu Trinity byla vyzkoušena bomba na bázi plutonia, protože toho v té době bylo k dispozici větší množství. Bomba na bázi uranu nebyla nikdy testována, protože bylo k dispozici množství právě akorát na jednu jedinou bombu.

Bylo tedy rozhodnuto o konstrukci dvou bomb pro ostré použití – jedna bude plutoniová a jedna uranová. Plutoniová dostala jméno Fat Man, tedy Tlusťoch, uranová pak Little Boy, tedy Chlapeček. Přezdívky dobře odpovídaly i tomu, jak obě bomby vyhlížely.

Little Boy byl spíše podlouhlý, zatímco Fat Man se vyznačoval nápadně zakulaceným tělem.

Seznam smrti

Na americkém vrchním velení se mezitím sestavoval seznam smrti – seznam měst, která byla určena k atomovému bombardování a tudíž i k absolutní likvidaci. Stála zde celkem čtyři jména: Kokura, Hirošima, Niigata a Kjóto.

Ministr obrany Henry L. Stimson (1867–1950) ze seznamu vyškrtl Kjóto, protože ho považoval za příliš historicky a nábožensky cenné, než aby dovolil jeho zničení. Američané nechtěli před světem vypadat jako úplní barbaři.

Místo Kjóta se tak na seznam na poslední chvíli dostalo přístavní město Nagasaki.

Na postupimské konferenci v Německu oznámil prezident Harry S. Truman (1884–1972) Josifu Stalinovi (1878–1953), že Američané mají novou superzbraň, kterou v následujících dnech použijí.

Bombardér Enola Gay je muzejním exponátem. FOTO: Lorax / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Bombardér Enola Gay je muzejním exponátem. FOTO: Lorax / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Smrt přichází z nebes

Dne 6. srpna 1945 se ze základny 393. bombardovací skvadrony vznesl bombardér B-29 Superfortress s přezdívkou Enola Gay. Na palubě měl smrtící náklad určený prvnímu cíli v Japonsku – městu Hirošima, které bylo sídlem velitelství 2. japonské armády.

Alternativní cíle byly Kokura a Nagasaki. Nebe nad Hirošimou bylo ten den jasné a bombardér svůj cíl našel bez problémů.

Nikdy nevyzkoušená uranová bomba explodovala ve výšce 530 metrů se silou 13 000 tun TNT. Oblast 12 čtverečních kilometrů byla zcela zpustošena. Téměř 70 procent všech domů v Hirošimě bylo zbořeno a dalších skoro 10 procent poškozeno.

Ztráty na životech byly obrovské. Celkově zahrnovaly asi 20 000 japonských vojáků, stejný počet Korejců, kteří byli do Japonska zataženi na nucené práce pro armádu a až 40 000 civilistů. Dalších nejméně 70 000 lidí bylo zraněno.

Během jediné vteřiny přišla Hirošima o třetinu své populace. Nagasaki o tři dny později zažilo podobný úděl. Původně ale vůbec nemělo být bombardováno – primárním cílem byla Kokura.

Nad ní byl ale hustý příkrov mraků, a tak se bombardér stočil na Nagasaki, sekundární cíl. Fat Man byl ještě silnější než Little Boy, ale Nagasaki je částečně v kopcích, tak nebylo zničení tak katastrofální, i když i zde bylo obětí mnoho.

Celkem zahynulo asi 40 000 lidí a dalších 60 000 bylo zraněno. Nedlouho po tomto druhém útoku Japonsko kapitulovalo.

Špioni naslouchají

Celý vývoj atomové zbraně byl držen v maximální tajnosti. Protože se na něm ale podílely doslova statisíce lidí, ať už přímo, nebo nepřímo, nebylo možné tajemství udržet úplně.

Překvapivě to ale nebyli Němci nebo Japonci, kdo nejvíc usiloval o vyzvědění citlivých informací o atomové bombě, ale někdo docela jiný, kdo se tehdy ještě tvářil jako spojenec, ale už tušil budoucí konfrontaci – Sověti.

Jedním z nejúspěšnějších sovětských špionů byl Klaus Fuchs (1911–1988), který pracoval jako fyzik na základně v Los Alamos.

Mnoho dalších sovětských špionů bylo odhaleno až s mnohaletým odstupem a je možné, že řada z nich zůstává neodhalena dodnes.

Soudí se, že díky špionáži si Sověti ušetřili rok až dva vlastního výzkumu a byli schopni brzy po válce provézt vlastní jaderné testy a vytvořit si atomový arzenál namířený proti někdejšímu spojenci – Spojeným státům.

Foto: National Nuclear Security Administration / Creative Commons / volné dílo, Sophie Delar / Creative Commons / volné dílo, Department of Energy / Creative Commons / volné dílo, Lorax / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
Ústní hygiena pomáhá předcházet vážným nemocem
Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby toto „lajdáctví“ způsobit?   Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse