Domů     Pomlázka: Velikonoční proutky pro ženy, muže i dobytek!
Pomlázka: Velikonoční proutky pro ženy, muže i dobytek!

Aby koledníci dostali barevné a často náročnými malbami ozdobené velikonoční vajíčko, musejí pro to něco udělat. V ideálním případě si vlastnoručně vyrobit nástroj z vrbového proutí a o Velikonočním pondělí ho správně použít. Funguje to tak po staletí a o tomto zvyku jsou zmínky už ve starých spisech.

Do Velikonoc se nám dnes začínají míchat zvyky ze zahraničí. Ale k českým lidovým tradicím, které se s tímto jarním svátkem neodmyslitelně pojí, patří pomlázka. A i když se na ni dívají mnozí lidé skrz prsty, není to nástroj násilí a nikdy jím ani být neměl. Právě naopak!

Dobové zobrazení velikonoční pomlázky z roku 1910(Foto: Petr Maixner / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Dobové zobrazení velikonoční pomlázky z roku 1910(Foto: Petr Maixner / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Jarní omlazování

Když se podíváme na samotné slovo pomlázka, zaslechneme v něm význam, který mělo odpradávna a sice omlazení, obnovu a očistu.

Hlavní roli zde sehrává svazek mladého vrbového proutí, volného nebo spleteného, který má za úkol po skončené zimě ženám přinést novou energii, plodnost, svěžest i krásu.

Muži jím na Velikonoční pondělí šlehali ženy přes pozadí i jiné části těla a vždy šlo především o žertovnou a veselou akci, ne brutální výprask, po kterém zůstávají modřiny. Existence tohoto zvyku je doložena už ve 14. století a je s ním spojeno koledování.

To, že si koledníci nejčastěji odnášejí vejce zdobená barvami, malůvkami a dalšími dekoracemi, má logiku. Vejce přece úzce souvisejí s novým životem, jarem a mláďaty!

Pomlázka se plete z různého počtu proutků, na tuto bylo použito 12 větviček.(Foto: Miraceti / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Pomlázka se plete z různého počtu proutků, na tuto bylo použito 12 větviček.(Foto: Miraceti / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Mnoho názvů, stejná věc

Pomlázkou se nazývá jak velikonoční zvyk, tak také unikátní nástroj, který má spoustu místních pojmenování a to zejména na Moravě.

Předmětu spletenému nejčastěji z vrbových proutků se říká například tatar, šibačka, mrskačka, karabina, namrskut, čugar, kantar nebo třeba pamihod či žíla. Podle tradice by se mělo pletení odehrávat na Bílou sobotu.

To je záležitost mužská, zatímco ženy se v tentýž den věnovaly zdobení velikonočních vajíček. K výrobě pomlázky se používá obvykle 6 až 12 proutků. Pokud se ohlédneme do minulosti, velikonoční pomlázka a spojené zvyky měly různý průběh.

Nejstarší známá zpráva pochází z díla Postilla studentium universitatis Pragensis rakouského kazatele Konráda Waldhausera (1326-1369) z roku 1369. V té se uvádí, že na Velikonoční pondělí a také následující úterý se manželé a snoubenci vzájemně mrskají a plácají metlami i rukou, ale také házejí do vody nebo polévají.

Koledníky už dnes nevítají jen ošatky s vejci, ale dostávají různé další pochoutky.(Foto: Josef Plch / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)
Koledníky už dnes nevítají jen ošatky s vejci, ale dostávají různé další pochoutky.(Foto: Josef Plch / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)

Teď zase my…

Zvyk v 15. století zmiňuje rovněž husitský teolog Jan Rokycana (1396-1471), podle kterého se vzájemně švihali pacholci a děvečky. Zmínky o pomlázce má ve svých spisech také jistý italský lékař, působící v 16. století Praze.

Podle jeho zpráv se zde o Velikonocích prodávaly barevné pentle a muži všech vrstev šlehali dívky a ženy po ramenou a vyžadovali za to vejce nebo sex. V úterý měly ženy mužům šlehání vracet.

O úterní „obrácené“ pomlázce se dochovaly zprávy z mnoha českých a moravských regionů a tento zvyk je v některých z nich udržován i dnes a mívá různé názvy, jako třeba robská mrskačka nebo ženské právo.

Někde šlehali mladými proutky také dobytek anebo oráče při první jarní orbě, aby bylo zajištěno zdraví a dobrá kondice zvířat a hojná úroda zemědělských plodin.

Užijte si velikonoční pečení!

O Velikonocích se tradičně peče beránek ze sladkého těsta. Je to upomínka na obřadní jídlo, které je popsáno v Bibli.

Tyto svátky se obvykle neobejdou ani bez mazance ze stejného těsta jako na vánočky a nejstarší české recepty pocházejí z přelomu 15. a 16. století. V majetnějších rodinách se toto kruhové pečivo s křížem nahoře často peklo pro každého člena zvlášť.

Se Zeleným čtvrtkem se vážou jidáše. Ty svým tvarem připomínají stočený provaz, na kterém se údajně oběsil biblický zrádce Jidáš Iškariotský.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Andreas160578 / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Zajímavosti
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
reklama
zajímavosti
Ochrana nohou před chladem: Propagovali ponožky kazatelé?
Nutnost ochránit si nohy před zimou je stará prakticky jako lidstvo samo. Už naši dávní předkové si prostě nohy v botách něčím ovinuli a bojovali tak proti chladu. Kusy látky, zvířecí chlupy, to jsou předchůdkyně dnešních ponožek a punčoch. Staří Římané už navlékají na nohy první opravdové ponožky – ty pletené se u nich objevují už […]
Náboženská mše: Proč kněží střídají barvy roucha?
Mše má pro nevěřícího laika punc tajemna. Jaké předměty se při ní používají a jaký mají význam? Zklidněme se a nahlédněme do klidu a ticha katolického kostela. Právě přichází kněz a obřad začíbá.  Misál je průvodcem bohoslužbou. V katolické církvi se stává nejpoužívanější knihou, již zavádí už papež Pavel III. (1468–1549) při reformách na Tridentském koncilu […]
Vrať se! Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang! Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je […]
Zázrak jménem meduňka lékařská: Zklidní mysl i tělo, likviduje herpesviry a léčí opary
Říká se, že meduňka má čarovnou moc. Starobylé herbáře dokonce uvádějí, že „meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny“. Zahání prý chmury a z tohoto důvodu by měla být údajně neustále zavěšena na některém místě v bytě. Ještě přínosnější variantou je pak její uchovávání v plátěném pytlíčku pod polštářem v naší ložnici. […]
záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas