Domů     Pomlázka: Velikonoční proutky pro ženy, muže i dobytek!
Pomlázka: Velikonoční proutky pro ženy, muže i dobytek!

Aby koledníci dostali barevné a často náročnými malbami ozdobené velikonoční vajíčko, musejí pro to něco udělat. V ideálním případě si vlastnoručně vyrobit nástroj z vrbového proutí a o Velikonočním pondělí ho správně použít. Funguje to tak po staletí a o tomto zvyku jsou zmínky už ve starých spisech.

Do Velikonoc se nám dnes začínají míchat zvyky ze zahraničí. Ale k českým lidovým tradicím, které se s tímto jarním svátkem neodmyslitelně pojí, patří pomlázka. A i když se na ni dívají mnozí lidé skrz prsty, není to nástroj násilí a nikdy jím ani být neměl. Právě naopak!

Dobové zobrazení velikonoční pomlázky z roku 1910(Foto: Petr Maixner / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Dobové zobrazení velikonoční pomlázky z roku 1910(Foto: Petr Maixner / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Jarní omlazování

Když se podíváme na samotné slovo pomlázka, zaslechneme v něm význam, který mělo odpradávna a sice omlazení, obnovu a očistu.

Hlavní roli zde sehrává svazek mladého vrbového proutí, volného nebo spleteného, který má za úkol po skončené zimě ženám přinést novou energii, plodnost, svěžest i krásu.

Muži jím na Velikonoční pondělí šlehali ženy přes pozadí i jiné části těla a vždy šlo především o žertovnou a veselou akci, ne brutální výprask, po kterém zůstávají modřiny. Existence tohoto zvyku je doložena už ve 14. století a je s ním spojeno koledování.

To, že si koledníci nejčastěji odnášejí vejce zdobená barvami, malůvkami a dalšími dekoracemi, má logiku. Vejce přece úzce souvisejí s novým životem, jarem a mláďaty!

Pomlázka se plete z různého počtu proutků, na tuto bylo použito 12 větviček.(Foto: Miraceti / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Pomlázka se plete z různého počtu proutků, na tuto bylo použito 12 větviček.(Foto: Miraceti / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Mnoho názvů, stejná věc

Pomlázkou se nazývá jak velikonoční zvyk, tak také unikátní nástroj, který má spoustu místních pojmenování a to zejména na Moravě.

Předmětu spletenému nejčastěji z vrbových proutků se říká například tatar, šibačka, mrskačka, karabina, namrskut, čugar, kantar nebo třeba pamihod či žíla. Podle tradice by se mělo pletení odehrávat na Bílou sobotu.

To je záležitost mužská, zatímco ženy se v tentýž den věnovaly zdobení velikonočních vajíček. K výrobě pomlázky se používá obvykle 6 až 12 proutků. Pokud se ohlédneme do minulosti, velikonoční pomlázka a spojené zvyky měly různý průběh.

Nejstarší známá zpráva pochází z díla Postilla studentium universitatis Pragensis rakouského kazatele Konráda Waldhausera (1326-1369) z roku 1369. V té se uvádí, že na Velikonoční pondělí a také následující úterý se manželé a snoubenci vzájemně mrskají a plácají metlami i rukou, ale také házejí do vody nebo polévají.

Koledníky už dnes nevítají jen ošatky s vejci, ale dostávají různé další pochoutky.(Foto: Josef Plch / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)
Koledníky už dnes nevítají jen ošatky s vejci, ale dostávají různé další pochoutky.(Foto: Josef Plch / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)

Teď zase my…

Zvyk v 15. století zmiňuje rovněž husitský teolog Jan Rokycana (1396-1471), podle kterého se vzájemně švihali pacholci a děvečky. Zmínky o pomlázce má ve svých spisech také jistý italský lékař, působící v 16. století Praze.

Podle jeho zpráv se zde o Velikonocích prodávaly barevné pentle a muži všech vrstev šlehali dívky a ženy po ramenou a vyžadovali za to vejce nebo sex. V úterý měly ženy mužům šlehání vracet.

O úterní „obrácené“ pomlázce se dochovaly zprávy z mnoha českých a moravských regionů a tento zvyk je v některých z nich udržován i dnes a mívá různé názvy, jako třeba robská mrskačka nebo ženské právo.

Někde šlehali mladými proutky také dobytek anebo oráče při první jarní orbě, aby bylo zajištěno zdraví a dobrá kondice zvířat a hojná úroda zemědělských plodin.

Užijte si velikonoční pečení!

O Velikonocích se tradičně peče beránek ze sladkého těsta. Je to upomínka na obřadní jídlo, které je popsáno v Bibli.

Tyto svátky se obvykle neobejdou ani bez mazance ze stejného těsta jako na vánočky a nejstarší české recepty pocházejí z přelomu 15. a 16. století. V majetnějších rodinách se toto kruhové pečivo s křížem nahoře často peklo pro každého člena zvlášť.

Se Zeleným čtvrtkem se vážou jidáše. Ty svým tvarem připomínají stočený provaz, na kterém se údajně oběsil biblický zrádce Jidáš Iškariotský.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Andreas160578 / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na […]
Zajímavosti
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Zajímavosti
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Zajímavosti
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
reklama
lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
reklama
zajímavosti
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz