Domů     Pomlázka: Velikonoční proutky pro ženy, muže i dobytek!
Pomlázka: Velikonoční proutky pro ženy, muže i dobytek!

Aby koledníci dostali barevné a často náročnými malbami ozdobené velikonoční vajíčko, musejí pro to něco udělat. V ideálním případě si vlastnoručně vyrobit nástroj z vrbového proutí a o Velikonočním pondělí ho správně použít. Funguje to tak po staletí a o tomto zvyku jsou zmínky už ve starých spisech.

Do Velikonoc se nám dnes začínají míchat zvyky ze zahraničí. Ale k českým lidovým tradicím, které se s tímto jarním svátkem neodmyslitelně pojí, patří pomlázka. A i když se na ni dívají mnozí lidé skrz prsty, není to nástroj násilí a nikdy jím ani být neměl. Právě naopak!

Dobové zobrazení velikonoční pomlázky z roku 1910(Foto: Petr Maixner / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Dobové zobrazení velikonoční pomlázky z roku 1910(Foto: Petr Maixner / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Jarní omlazování

Když se podíváme na samotné slovo pomlázka, zaslechneme v něm význam, který mělo odpradávna a sice omlazení, obnovu a očistu.

Hlavní roli zde sehrává svazek mladého vrbového proutí, volného nebo spleteného, který má za úkol po skončené zimě ženám přinést novou energii, plodnost, svěžest i krásu.

Muži jím na Velikonoční pondělí šlehali ženy přes pozadí i jiné části těla a vždy šlo především o žertovnou a veselou akci, ne brutální výprask, po kterém zůstávají modřiny. Existence tohoto zvyku je doložena už ve 14. století a je s ním spojeno koledování.

To, že si koledníci nejčastěji odnášejí vejce zdobená barvami, malůvkami a dalšími dekoracemi, má logiku. Vejce přece úzce souvisejí s novým životem, jarem a mláďaty!

Pomlázka se plete z různého počtu proutků, na tuto bylo použito 12 větviček.(Foto: Miraceti / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Pomlázka se plete z různého počtu proutků, na tuto bylo použito 12 větviček.(Foto: Miraceti / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Mnoho názvů, stejná věc

Pomlázkou se nazývá jak velikonoční zvyk, tak také unikátní nástroj, který má spoustu místních pojmenování a to zejména na Moravě.

Předmětu spletenému nejčastěji z vrbových proutků se říká například tatar, šibačka, mrskačka, karabina, namrskut, čugar, kantar nebo třeba pamihod či žíla. Podle tradice by se mělo pletení odehrávat na Bílou sobotu.

To je záležitost mužská, zatímco ženy se v tentýž den věnovaly zdobení velikonočních vajíček. K výrobě pomlázky se používá obvykle 6 až 12 proutků. Pokud se ohlédneme do minulosti, velikonoční pomlázka a spojené zvyky měly různý průběh.

Nejstarší známá zpráva pochází z díla Postilla studentium universitatis Pragensis rakouského kazatele Konráda Waldhausera (1326-1369) z roku 1369. V té se uvádí, že na Velikonoční pondělí a také následující úterý se manželé a snoubenci vzájemně mrskají a plácají metlami i rukou, ale také házejí do vody nebo polévají.

Koledníky už dnes nevítají jen ošatky s vejci, ale dostávají různé další pochoutky.(Foto: Josef Plch / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)
Koledníky už dnes nevítají jen ošatky s vejci, ale dostávají různé další pochoutky.(Foto: Josef Plch / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)

Teď zase my…

Zvyk v 15. století zmiňuje rovněž husitský teolog Jan Rokycana (1396-1471), podle kterého se vzájemně švihali pacholci a děvečky. Zmínky o pomlázce má ve svých spisech také jistý italský lékař, působící v 16. století Praze.

Podle jeho zpráv se zde o Velikonocích prodávaly barevné pentle a muži všech vrstev šlehali dívky a ženy po ramenou a vyžadovali za to vejce nebo sex. V úterý měly ženy mužům šlehání vracet.

O úterní „obrácené“ pomlázce se dochovaly zprávy z mnoha českých a moravských regionů a tento zvyk je v některých z nich udržován i dnes a mívá různé názvy, jako třeba robská mrskačka nebo ženské právo.

Někde šlehali mladými proutky také dobytek anebo oráče při první jarní orbě, aby bylo zajištěno zdraví a dobrá kondice zvířat a hojná úroda zemědělských plodin.

Užijte si velikonoční pečení!

O Velikonocích se tradičně peče beránek ze sladkého těsta. Je to upomínka na obřadní jídlo, které je popsáno v Bibli.

Tyto svátky se obvykle neobejdou ani bez mazance ze stejného těsta jako na vánočky a nejstarší české recepty pocházejí z přelomu 15. a 16. století. V majetnějších rodinách se toto kruhové pečivo s křížem nahoře často peklo pro každého člena zvlášť.

Se Zeleným čtvrtkem se vážou jidáše. Ty svým tvarem připomínají stočený provaz, na kterém se údajně oběsil biblický zrádce Jidáš Iškariotský.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Andreas160578 / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
zajímavosti
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých