Hitler si nechal za války do Německa svážet ty nejcennější ukořistěné poklady evropských galerií a muzeí. Zprvu byly ukládány v Mnichově.
Vůdce měl ale velkolepý plán, že v jeho rodném Rakousku, konkrétně v Linci, bude vybudováno obří muzeum, které mu bude závidět celý svět.
Hlavní město kultury?
Linec se měl stát hlavním městem evropské kultury. Vypracování plánů na přestavbu města a výstavbu celého komplexu se ujal Albert Speer, jeden z předních architektů nacistického Německa.
Ten se stal blízkým přítelem Adolfa Hitlera a jejich společné zaujetí pro architekturu vedlo až k plánování řady významných budov postavených v období nacismu. Vrcholem měla být kompletní přestavba historického centra v Linci. Plány na výstavbu jednotlivých budov byly skutečně velkolepé.
Monument, který měl ohromit svět
Dominantou celého komplexu mělo být muzeum, jemuž měla vévodit v jeho průčelí obří, 500 metrů dlouhá kolonáda.
Podle Speerova návrhu měl komplex dále zahrnovat velkolepou budovu opery, hotel, divadlo, knihovnu se čtvrt milionem svazků a náměstí pro nacistické parády a přehlídky.
Samotné muzeum mělo zahrnovat desítky samostatných galerií věnovaných různým uměleckým stylům a obdobím. Jejich rozloha měla měřit 36 kilometrů. Pro srovnání – průčelí Britského muzea v Londýně měří 43 metrů a jeho galerie jsou dlouhé 3,2 kilometru. Komplex měl být dokončen v roce 1950.
Nové centrum města
Po skončení války si oddechli i občané Lince. V Hitlerových plánech byla totiž i demolice celého centra města včetně hlavního nádraží, které mělo být přesunuto o čtyři kilometry na jih.
Hitler osobně vypracovával na nákresech své představy o jednotlivých budovách i o jejich zařízení. Nákresy pak putovaly k Albertu Speerovi, který podle nich vyhotovil definitivní architektonické návrhy.
Jako materiál preferoval Hitler především mramor, který měl být dovážen především z Itálie. Vnitřní prostory měly mít podlahy a obložení stěn ze vzácných tropických dřevin.
Pavel Přeučil