O domácnost bohatých měšťanů a šlechty se na sklonku 19. století v Anglii stará celá armáda služebnictva. Někteří z nich požívají úcty a mohou si dobře vydělat, na jiné se všichni koukají skrz prsty.
Hospodyně dostane 35–55 liber ročně/ na dnešní koruny 74 000– 118 000 Kč, ženy na praní, žehlení prádla a mytí nádobí 13 liber/26 000 Kč dnes, pomocnice v domácnosti 16 liber/34 000 Kč dnes.
Hospodyně má pod palcem zaměstnance domácnosti, hlavně služky v salonu a pokojské, ženy na mytí nádobí, praní a žehlení prádla a služky na těžké práce, třeba na nošení uhlí a vody, zkrátka všechny, bez nichž se chod domu neobejde.
Musí uhlídat všechno, například jenom příkaz „Vyměňte vodu v umyvadlech!“ dává čtyřikrát denně. Hospodyně vstává většinou v šest hodin ráno a už od půl sedmé se vrhá do práce.
Přichystá čaj pro komornou a její paní a pak je na nohou většinou až do půl jedenácté večer, kdy překontroluje, zda je dům v pořádku. Měla by rozumět účtům, hlídat běžné výdaje a sledovat zásoby. Dohlíží i na stav nábytku v domě.
Hlídá kvalitu potravin
Kuchař dostává 30–300 liber ročně/64 000–640 000 Kč dnes, v menším domě 30 liber, u vysoké šlechty až 300 liber, učeň a pomocnice v kuchyni 15 liber/32 000 Kč dnes. „Málo slané. Přisolit,“ poroučí vrchní kuchař, když ochutná polévku.
Na vaření jenom dohlíží a nejrušněji má dopoledne a večer. Nejdříve s paní domu projde jídelníček na celý den, pak vydá příkazy kuchtíkům a pomocným silám.
Další hektická doba pro něj nastává mezi 17. a 22. hodinou, zvláště pozval-li pán nebo paní na večeři hosty.
Kvalita potravin určených pro hosty i rodinu je velice důležitá, proto si vrchní kuchaři často mohou vydělat víc než komorník, přestože jsou ve služební hierarchii až pod nimi.
Obyčejní kuchtíci to ale mají mnohem těžší, protože s pomocnými silami musí zajistit všechno – úklid kuchyně, leštění nádobí nebo udržování ohně.
Živí se sama
Příjmy guvernantky činí 25 liber ročně/54 000 Kč dnes. „Zase nic neumíte,“ povzdychne si guvernantka Elisabeth na hodině francouzštiny, zatímco se dvě děvčata, Jane a Mary, mezi sebou pošťuchují.
Elisabeth ale nemá moc možností, jak přimět urozené dívky, aby jí věnovaly trochu pozornosti. Vzdělává a vychovává dcery v domě, mladé chlapce obvykle rodina posílá do internátní školy. Guvernantkou se stává svobodná dcera pánů, která se musí sama uživit.
Nepřijatelné je pro ni přijmout místo služky, ale jako vychovatelka využije své vzdělání a zachová si důstojnost. Většinou se jí ale nedostává úcty ani od pánů, kteří na ni koukají s pohrdáním, ani od služebnictva, které jí vyčítá, že se chová moc nóbl.