Domů     Pohlavní styk v době předkřesťanské: Kam se hrabou hippies!
Pohlavní styk v době předkřesťanské: Kam se hrabou hippies!
6.9.2018

Starověký Egypt měl k sexualitě přístup velmi otevřený a v podstatě neznal žádná tabu. Vše vycházelo z milostného života tamějších bohů. Těm nebylo cizí téměř nic, dá se říci, že jejich život byl jeden velký skupinový sex.

Incest je lákal, nebránili se ani sexu se svými matkami. Ba dokonce jim nebyla cizí ani nekrofilie. A třeba takový bůh Hor se dočkal i toho, že jej bůh pouště Sutech znásilnil.

To se samozřejmě promítlo i do každodenního života ve starověkém Egyptě. Pravda, bohové znásilňování a cizoložství výslovně zakázali. Ale mnohoženství či incest byly povoleny.

Vždyť faraonské dynastie vlastně na incestu stály, třeba Kleopatra měla za muže svého bratra Ptolemaia.

Kleopatra
Kleopatra

Po smrti měl Egypťany čekat soud vedený bohem podsvětí Usirem. Ten měl trochu smůlu, poněvadž jeho pohlavní úd spolkla nilská ryba.

Než se Egypťan z vyšší společnosti před soud dostal, bylo jeho tělo mumifikováno. Pokud se jednalo o muže, byl mu pyj odříznut, aby zůstal silný.

Mimochodem, když v roce 1922 Horward Carter se svými spolupracovníky odkryl neporušenou Tutanchamonovu hrobku, asi nevěřil svým očím. Faraonův penis byl pomocí různých obvazů ve ztopořeném stavu.

Údolí králů v Egyptě
Údolí králů v Egyptě

I ve staré Mezopotámii hrála sexualita význačnou úlohu. Okolo roku 1700 př. n. l. vydává šestý král Starobabylonské říše Chammurapi svůj zákoník. Obsahuje zde i jasné pokyny směrem k sexuálnímu životu.

Manželství je stanoveno jako párová instituce, manžel může mít navíc pouze otrokyně. Chammurapi se však vyjádřil třeba i k sexu se zvířaty. Pokud si někdo dopřával styk s koněm, bylo vše v pořádku. Ovšem za něco podobného se psem nebo ovcí už následoval trest.

Opravdovou kuriozitou byl pak paragraf týkající se znásilnění člověka zvířetem. Pachatel měl být utracen, existovala však jedna chrochtavá výjimka. Prase se zřejmě těšilo Chammurapiho přízni, protože jemu bylo povoleno člověka znásilnit beztrestně.

Ostatně prasata hrála v této kultuře důležitou úlohu. Když se řekne starověká Indie, leckoho ihned napadne pojem Kámasútra, neboli starověký indický text pojednávající o lidské sexualitě. Jeho název se dá přeložit jako Poučení o rozkoši či jako Učebnice lásky.

Za autora tohoto díla je obvykle považován mnich a filozof Vátsjájana, který žil v období Guptovské říše (4.–6. století n.

l.). Dílo se stalo základním pilířem erotické literatury a je dodnes považováno za důležité pro opravdové poznání sexuálního potěšení.

Čtenář tu najde rady, jak svést opačné pohlaví, dozví se o technikách milování nebo o střídání poloh, které je podle knihy tajemstvím kvalitního sexu. Ovšem autor své čtenáře vede také k zamyšlení nad smyslem života nebo nad společenským chováním.

Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem
Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem

Zdaleka nejvíce volné lásky si užili řečtí bohové. Zde opravdu fungovalo ono pověstné „každý s každým“, občas se některý z bohů vydal pro potěšení i za pozemskými dívkami.

Obzvlášť jejich šéf Zeus byl v tomto směru šampionem a stejně jako bohové egyptští nedělal rozdíly v pohlaví ani rodové příslušnosti.

Svého milence Ganýmeda dokonce unesl na Olymp, kde ho ustanovil svým číšníkem. Diův syn Hérakles se jindy dočkal opravdu zvláštního úkolu.

Měl sloužit po tři roky v ženských šatech jedné ženě, přičemž zbavil panenství 49 z 50 dcer místního krále.

Dále se řecká mytologie hemží kdejakými pochybnými a chlípnými individui, jako byli panové, harpyje, minotauři, giganti a kentauři, vzniklými ze spojení člověka a zvířete. Otevřeným přístupem k sexu se netajili ani Římané.

Apoštol Pavel na obraze italského renesančního malíře Bartolomea Montagny.
Apoštol Pavel na obraze italského renesančního malíře Bartolomea Montagny.

Jedním z kulturních kořenů evropské civilizace je křesťanství. Jak se stavěl Ježíš Kristus k sexualitě? Nijak negativně.

Rozhodně nešířil nějaké zákazy či příkazy nebo dokonce tresty, své učení pojal na základě lásky k bližnímu. Jakmile se však začala křesťanská církev institucionalizovat, bylo vše jinak.

Již Kristův nástupce Pavel by nejraději trestal každou smyslnější myšlenku. Sám stanovil tresty a vyhrožoval božími sankcemi, kdy byl viník vyloučen z božského království.

V rámci společenství byli takoví „hříšníci“ ostrakizováni. Pavel to odůvodnil v Listu Římanům tím, že naše údy jsou údy Kristovými a lidé z nich nemají dělat nevěstky.

Přikázání „nesesmilníš“ znamená naprostý zákaz všeho, co je v rozporu s důsledným rozmnožováním. Podle Pavlovy interpretace byla hříšná i jakákoliv myšlenka na sex.

Foto: Pinterest, Wikipedia
Související články
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Historie
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
reklama
zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při