Skip to content

Podoba prvních přemyslovských knížat: Spytihněv I. a Vratislav I. měli modré oči

Vědecký tým ve složení: geofyzik Jiří Šindelář, archeolog Jan Frolík, fotograf Martin Frouz a Cicero André da Costa Moares před nedávnem spolupracovali na rekonstrukci tváří přemyslovských knížat.

Jde o Spytihněva I. (kolem 875‒915) a Vratislava I. (888‒921). Vymodelovat jejich podobu se jim podařilo s pomocí skenování lebek a analýzy DNA. Nejprve nasnímali lebky tzv. fotogrammetrií, technikou, při které se z různých úhlů pohledu pořizují velmi detailní fotografie.

Podoba Spytihněva I. v kronice. Dnes se podařilo rekonstruovat jeho obličej. Anonymní/Creative Commons/Public domain

Expert se činil

Poté se dal do práce Da Costa Moares, brazilský expert na forenzní rekonstrukce obličeje. Pomocí různých technik navrstvil svalstvo. O předmětech své práce si předem žádné informace nevyhledával, protože by podle jeho vlastních slov mohly ovlivnit výsledný výtvor.

DNA potom napověděla, že jak Spytihněv I., tak i Vratislav I. měli typické rysy: červenohnědé vlasy a modré oči. Popsanými metodami tým zrekonstruoval také obličej královny Judity Durynské (1135‒1174) a Zdislavy z Lemberka (1220‒1252). Nyní se připravuje také modelování tváře svaté Ludmily (860–921) a svatého Václava (907‒935).

Foto: Creative commons, Úvodní fotografie: Cicero Moraes/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články