Skip to content

Podivný projekt NASA: Delfín, který mě miloval!

Delfín Peter podstupuje experimentální kurz angličtiny. Spíše než biflování ho ale zajímá jeho lektorka. „Když jsem seděla s nohama ve vodě, připlul a zíral na ohyb mého kolene,“ říká trenérka. „Chtěl zjistit, jak ta zatracená věc funguje.

“ Kdo tady vlastně zkoumá koho?

Experiment začne jako jeden z nejambicióznějších programů na výzkum chování zvířat. Končí jako klasická, tragická lovestory. Účel toho všeho je jediný: naučit delfína mluvit. Koneckonců, jsou 60. léta, každý chce rozpovídat zvířata.

Kontakt z hlubin

O mezidruhové komunikaci sní tou dobou i další instituce, NASA. Astronom Frank Drake (*1930) právě dokončuje experiment na zachycení signálů mimozemských civilizací pomocí rádiového teleskopu, když mu do rukou padne bestseller Člověk a delfín (1961). Americký lékař John Lilly (1915–2001) v něm popisuje, jak jeho laboratorní delfíni imitují intonaci lidské řeči. Lilly nevidí důvod, proč by se tato zvířata nemohla lidskou řeč také ovládnout. To Drakea ohromí.

„Oba jsme chtěli porozumět maximum o výzvách komunikace s jinými inteligentními druhy,“ říká. Je rozhodnuto. NASA Lillyho zadotuje a lékař si roku 1963 otevře v Karibiku novou laboratoř. Zde má člověk a delfín najít společnou řeč.

John Lilly jako jeden z prvních vědců odhalí, jak inteligentní zvířata delfíni jsou.

Intenzivní kurz

Mladá Margaret Howe Lovattová (*1947) nemá praxi, ani vzdělání, jen lásku ke zvířatům a drzost zeptat v laboratoři u Lillyho na práci. „Byli tam tři delfíni,“ vzpomíná, „samice Pamela a Sissy a samec Peter.

“ Následujících šest měsíců roku 1965 se Margaret a Peter stanou nerozlučnou dvojkou. Lovattová žije s delfínem v bazénu 24 hodin denně, 6 dní v týdnu. Spí na vyvýšené platformě a papíruje na stole zavěšeném ze stropu.

Sedmý den se Peter vrací za Pamelou a Sissy. A první výsledky se dostavují rychle. Po intenzivním kurzu angličtiny je Peter schopen pozdravit svou trenérku: „Hello, Margaret.“ Pro delfíní anatomii je to solidní výkon.

blank
Mladá trenérka Margaret Howe Lovattová naučí delfína Petera vyslovit pozdrav: „Hello Margaret“. U písmenka „m“ si Peter pomáhá bubláním do vody.

Druhá meta

Vztah trenérky a delfína se mezitím vzájemně prohlubuje. Během pátého společného týdne se dospívající samec s probouzejícími pohlavním pudy začne pokoušet o druhou metu. „Peter se mnou rád trávil čas,“ říká věcně Lovattová.

„Třel se o mé koleno, mou nohu, nebo mou ruku.“ Posílání Petera do bazénu k samicím, kdykoliv na něj přijdou pářící tendence, příliš narušuje vyučování. Tak Lovattová v rámci úspory času přistupuje k manuálnímu řešení.

„Stejně jako u svědění – poškrábej se a pokračuj dál. A to je vše, o co šlo. Z jeho strany to bylo sexuální, z mé nikoliv,“ dodává trenérka.

blank
Jejich vztah z profesního brzy přeroste v lásku, u delfína i mileneckou.

Na vlnách LSD

Uběhne rok a Lilly o experiment s mluvícím delfínem ztrácí na podzim 1966 zájem. Pokrok se zpomalil – až na pár naučených frází Peter nevykazuje zájem o diskusi s lidmi, ani o křeslo v OSN, o čemž Lilly do budoucna snil.

Vědec se zaměřuje na pokusy s halucinogenem LSD a od projektu s Peterem dává ruce pryč. NASA zastaví proud dotací a laboratoř se musí zavřít. „Nemohla jsem si nechat Petera,“ lituje Lovattová. „Pokud by byl kočka nebo pes, pak možná. Ale delfín?“ Tři kytovci jsou přemístěni do jiné laboratoře v Miami, kde daleko od pohodlí slunného Karibiku živoří.

blank
Margaret se nakonec vdává za fotografa experimentu, zrekonstruují spolu delfinárium na rodinný dům a vychovají v něm tři dcery. Ani do jedné se nezamiluje delfín.

Zlomené srdce

Pokud Lovattová nese odloučení těžko, pak delfín přímo fatálně. „Zavolal mi John Lilly, aby mi oznámil, že Peter spáchal sebevraždu,“ vzpomíná Lovattová. Delfíni nedýchají automaticky, každý nádech je vědomé úsilí.

Když chtějí skoncovat se životem, jen zadrží dech, potopí se ke dnu a už se nenadechnou. „Ten delfín se do ní zamiloval. Když ho oddělili od lásky jeho života, zlomilo mu to srdce,“ je přesvědčen veterinář Andy Williamson. Po Johnu Lilly se už nenajde nikdo, kdo by se pokusil naučit delfíny anglicky.

Foto: ichef.bbci.co.uk, nationalpostcom.files.wordpress.com, cdn3.spiegel.de, metrouk2.files.wordpress.com, talkhouse.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Leštíme kovy: Jen ať se to znovu blýská!
panidomu.cz

Leštíme kovy: Jen ať se to...

Jak vyčistit různé druhy kovových prvků v...
Na povrch „vyplavaly“ nové souvislosti
21stoleti.cz

Na povrch „vyplavaly“ nové...

Studie sopečného popela v jihozápadní...
Porsche Design slaví 50. výročí
iluxus.cz

Porsche Design slaví 50....

Značka Porsche Design slaví 50...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Tajemný chrám v Karnaku: Středisko boha Amona
enigmaplus.cz

Tajemný chrám v Karnaku:...

Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“...
Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi
epochanacestach.cz

Lomy v Česku: Přírodní krása,...

Prašné a hlučné lomy...