Myslíte si, že v Praze na vás čekají jen historické památky a příroda maximálně v ZOO? To je velký omyl. Co si takhle s přicházejícím sluníčkem vyrazit do přírody? A nemusíte ani opustit Prahu.
Možná vás překvapí, že v Praze najdete také živé pamětníky dávné minulosti.
Památných a významných stromů či stromořadí je na území hlavního města celkem 108. Všechny můžete najít v aktuální verzi informačního systému Prahy s 3D mapou 2GIS, který je pro Pražany zmapoval. Za památné stromy, jejich skupiny, nebo stromořadí, mohou být podle českých zákonů prohlášeny dřeviny vynikající svým vzrůstem, věkem, významné krajinné dominanty, zvlášť cenné introdukované dřeviny a v neposlední řadě dřeviny historicky cenné.
Ty mohou být památníky historie, připomínat historické události nebo jsou s nimi spojeny různé pověsti a báje.
2GIS při tvorbě mapy spolupracoval s Ing. Alešem Rudlem, který je autorem webu www.prazskestromy.cz.
Díky tomu v mapě naleznete nejen umístění památných a významných stromů, ale také informace o jejich historii a další zajímavosti.
Tipnete si, který stroj je tedy v Praze nejstarší? S největší pravděpodobností je Dub Karel u Kolodějského zámku. Jeho stáří se odhaduje na 550 let. Takže je součastníkem třeba českého krále Jiřího z Poděbrad (1420 – 1471).
Dub Karel je zároveň i stromem s největším obvodem – úctyhodných 734 cm. Cestu k němu si také můžete vyhledat pomocí 2GIS. Stačí zadat, odkud chcete jet, a za cíl si zvolit „Dub Karel“.
Dalším stromem, který rozhodně stojí za vidění, je Beethovenův platan, nejmohutnější platan v Praze a druhý nejmohutnější ze všech památných stromů v hlavním městě.
Jeden z nejkrásnějších platanů v republice byl podle pověsti vysazen ve 12. století, když se v těchto místech usadil řád maltézských rytířů.
Také existuje pověst o tom, že pod ním během pobytu v Praze roku 1796 odpočíval Ludwig van Beethoven, který byl ubytován v nedalekém hostinci U zlatého jednorožce a měl dovoleno do zahrady paláce maltézských rytířů chodit.
Zamiloval se v té době do devatenáctileté hraběnky Josefiny Clary-Aldringenové a říká se, že o ní pod platanem sníval. Ať už si vyberete kterýkoli z památných stromů na mapě 2GIS, přejeme vám příjemné brouzdání přírodou a historií zároveň.
Stáhnete si aplikaci 2GIS do svého mobilu nebo tabletu a následně máte všechny informace „ve svých dlaních“ a dostupné i off-line, bez připojení k internetu. Navíc si můžete naplánovat i přímo trasu, kudy jít.
Vyhledáte si první strom ve svém okolí a od něj si pak můžete najít nejkratší cestu ke stromu dalšímu. U stromu se zobrazí také doprovodné informace o historii stromu.
Aktuálně jsou všechny informace dostupné v aplikaci pro zařízení iOS, v průběhu dubna a května pak bude dokončena i aktualizace verzí pro Android a PC.