Skip to content
reklama

Platón vlastnil prosperující školu

Filozof Platón pochází z bohaté rodiny starobylé aténské demokracie. Tyran Kritiás je jeho strýcem z druhého kolena, Charmidés, další z tyranů, potom strýcem z prvního kolena.

Platóna (427–347 př. n. l.) ale myšlenky jeho radikálních příbuzných rozhodně nijak neovlivní. Přelom v jeho životě ale způsobuje cesta na jih Itálie a na Sicílii uskutečněná někdy v letech 390–387 př. n. l.

Právě tady se setkává se skupinou myslitelů zabývajících se odkazem řeckého filozofa a matematika Pythagora (570 – 510 př. n. l.).

Setkává se s Pythagorem, který ho inspiruje k založení školy. FOTO: Andargor z anglické Wikipedie/Creative Commons/Public domain

Zřejmě zde pojme myšlenku založit školu, která by rozvíjela filozofické vědomosti i mladých lidí. Nejde ovšem o klasickou školu v dnešním smyslu toho slova ale spíš o diskusní kruh, kde se lidé dozvídají nové věci ve formě otázek a odpovědí.

Učí bezplatně

Svoji školu zakládá u olivového háje asi 1,5 kilometru od aténských hradeb zřejmě v roce 387 př. n. l. Pojmenuje ji Akademie podle hrdiny Akadéma. Jak svoji školu financoval? Aristokrat Platón si myslí, že soukromé vlastnictví a peníze kazí v lidech jejich vypěstovanou ctnost.

Proto by je podle něho měli vyšší třídě zakazovat. On sám ale provozuje školu na pozemku, kde stojí jeho dům a zahrada, a který patří mezi jeho dědictví. Ve své škole proto vyučuje bezplatně.

blank
Filozofovu univerzitu ruší římský císař Justinián I. FOTO: Petar Milošević/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Měla škola sponzory?

Vytváří kolem ní ale exkluzivní Akademický klub, který není otevřený veřejnosti a členství v něm se platí. Pravděpodobně jde o určitou formu sponzorování. Akademie se stává vzorem pro první středověké univerzity a existuje až do roku 529 n. l.

, kdy ji ruší římský císař Justinián I. (kolem 482–565).

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: CarlosVdeHabsburgo/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články