Domů     Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
8.11.2023

Slzy zvlhčují a čistí oko. Pomocí pláče se vyrovnáváme, jako jediní tvorové na planetě, se silnými emocemi, jako jsou smutek, stres, zklamání či bolest. Ženy pláčou více než muži, i když okřídlené „muži přece nepláčou“ rozhodně neplatí. Co ještě nevíte o pláči?

K slzám nás dovádějí různé okolnosti, které tělo dokáže odlišovat, a proto spouští vždy jiný typ slz. Bazální slzy jsou tvořené především vodou a slouží k hydrataci oka.

To reflexní slzy, kterými tělo reaguje na okamžité podráždění, jakým je například muška v oku nebo krájení cibule, obsahují vedle vody i antibakteriální složky, které oko chrání před nečistotami a prachem. Tyto slzy se objevují i při zívání či bouřlivém smíchu.

Posledním typem slz jsou ty emocionální, prostřednictvím kterých člověk vyjadřuje svoje pocity, ať už radost, nebo naopak zármutek.

Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel
Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel

Prostředek ke snížení stresu

K pláči nás nejčastěji přivádí smutek nebo stres. Když přesáhne únosnou hranici, potřebuje se s tím tělo vypořádat. Nejčastěji tak, že člověk propukne v nekontrolovatelný a těžko utišitelný pláč.

Není třeba se těmto slzám bránit, naopak, pomáhají tělu zbavit se nahromaděných emocí a stresu. S velkou pravděpodobností v sobě tyto slzy obsahují i stresové hormony. Když opustí tělo, tak se člověku uleví.

Zkušená americká psychiatrička Judith Orloffová k tomu říká: „Pláč nám pomáhá cítit se lépe, i když náš problém stále přetrvává.

Kromě toho, že slzy svým způsobem pročišťují naši psychiku, emocionální slzy také hojí srdce.“ Díky tomu nebudete muset sahat po jiných tlumičích, jako jsou alkohol nebo léky.

Mangan z těla ven

Podle amerického biochemika Williama Freye pomáhá pláč bojovat se stresem, který je nedílnou součástí života prakticky každého člověka, ať už kvůli práci, problémům v rodině či společnosti, a to tím, že z těla vyplavuje mangan.

Tento prvek v potřebném množství posiluje obranyschopnost organismu a podporuje vývoj kostí, jeho nadmíra ale může negativně ovlivňovat nervovou soustavu. Díky pláči se z těla odplaví, čímž se sníží úroveň stresu v těle.

Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel
Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel

Pláčou už i Japonci

Podobně o pláči, jakožto nástroji, jak se vyrovnat se stresem, smýšlí i profesor Hidefumi Jošida z Toho University v Tokiu. Ten spolu se svým kolegou pořádá přednášky pro studenty, během kterých jim radí, jak se vypořádat se stresem.

Jeho návod je jednoduchý – jednou týdně se pořádně vyplakat. Díky pláči se stimuluje parasympatikus (vegetativní nervstvo, jehož funkce nepodléhá vůli), což vede ke snížení krevního tlaku a zklidnění činnosti srdce i mozku.

Lidé, kteří pláčou pravidelně, jsou podle profesora Jošidy psychicky vyrovnanější. Jde o značný posun, neboť v Japonsku dlouhá staletí panovala tradice vyzařovat optimismus a nedávat najevo emoce na veřejnosti.

Pokročilá úroveň komunikace

Emocionální slzy neboli pláč představují komunikaci na pokročilé úrovni, kterou beze slov signalizujeme žádost o pomoc nebo touhu sdílet své pocity s druhými. Takto pláčou už malé děti.

Pláč nás provází celým životem, ovšem postupem času se za něj čím dál víc stydíme, považujeme ho za projev slabosti, a to ať už se jedná o slzy štěstí, dojetí či smutku.

Největší problém s pláčem mají muži, neboť je jim často od dětství vštěpováno, že „chlapi nepláčou“.

Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel
Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel

Největší projev důvěry

Podle amerického biologa Orena Hassona bychom se ale za slzy stydět neměli, protože pokud projevujeme pláč před někým blízkým, pomáhá to utužovat vztahy, a to nejen ty kamarádské, ale i partnerské.

Jde o projev důvěry. Prostřednictvím slz se snažíme získat soucit a podporu našich blízkých. Pláč rovněž vyplavuje hormon lásky oxytocin i hormony dobré nálady endorfiny, což zmírňuje naši fyzickou i emocionální bolest.

Obnova emocionální rovnováhy

Zkrátka pláč nám pomáhá obnovit emocionální rovnováhu v těle, protože plakat můžete, i když jste extrémně šťastní, stejně jako když jste smutní, vystrašení nebo ve stresu. Tělo se prostřednictví pláče snaží zotavit z prožívání tak silných emocí.

Pokud vám zemře milovaná osoba, truchlíte. Jde o proces zahrnující období smutku, otupělosti, viny a hněvu. Během období smutku je pláč obzvláště důležitý, neboť vám pomáhá zpracovat a přijmout ztrátu. Slzy jsou zkrátka dobré a není potřeba se za ně stydět.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Lifestyle
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Lifestyle
Brian Jones: Zakladatel a sólový kytarista kapely The Rolling Stones utonul v bazénu
Brian Jones pochází z dobře situované anglické rodiny. Jeho matka Louisa je učitelkou hry na klavír a jeho otec, i když povoláním letecký inženýr, hraje velmi dobře na klavír i varhany a vede pěvecký sbor v místním kostele. Brian hraje na klarinet a ve čtrnácti letech se stává prvním klarinetistou školního orchestru. V roce 1957 […]
Lifestyle
Kariéra Brittany Murphy: Strmý vzestup a tragický pád
V životě Brittany Murphy, oblíbené americké herečky a zpěvačky, nebyl nikdy nedostatek energie a vášně. Narodila se 10. listopadu 1977 v Atlantě ve státě Georgie a svými talenty si rychle získala pozornost nejen Hollywoodu, ale i milionů fanoušků po celém světě. Její kariéra se rychle rozvíjela, ale tragický konec přišel až příliš brzy. Smrt ve […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
reklama
věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup