Slzy zvlhčují a čistí oko. Pomocí pláče se vyrovnáváme, jako jediní tvorové na planetě, se silnými emocemi, jako jsou smutek, stres, zklamání či bolest. Ženy pláčou více než muži, i když okřídlené „muži přece nepláčou“ rozhodně neplatí. Co ještě nevíte o pláči?
K slzám nás dovádějí různé okolnosti, které tělo dokáže odlišovat, a proto spouští vždy jiný typ slz. Bazální slzy jsou tvořené především vodou a slouží k hydrataci oka.
To reflexní slzy, kterými tělo reaguje na okamžité podráždění, jakým je například muška v oku nebo krájení cibule, obsahují vedle vody i antibakteriální složky, které oko chrání před nečistotami a prachem. Tyto slzy se objevují i při zívání či bouřlivém smíchu.
Posledním typem slz jsou ty emocionální, prostřednictvím kterých člověk vyjadřuje svoje pocity, ať už radost, nebo naopak zármutek.
Prostředek ke snížení stresu
K pláči nás nejčastěji přivádí smutek nebo stres. Když přesáhne únosnou hranici, potřebuje se s tím tělo vypořádat. Nejčastěji tak, že člověk propukne v nekontrolovatelný a těžko utišitelný pláč.
Není třeba se těmto slzám bránit, naopak, pomáhají tělu zbavit se nahromaděných emocí a stresu. S velkou pravděpodobností v sobě tyto slzy obsahují i stresové hormony. Když opustí tělo, tak se člověku uleví.
Zkušená americká psychiatrička Judith Orloffová k tomu říká: „Pláč nám pomáhá cítit se lépe, i když náš problém stále přetrvává.
Kromě toho, že slzy svým způsobem pročišťují naši psychiku, emocionální slzy také hojí srdce.“ Díky tomu nebudete muset sahat po jiných tlumičích, jako jsou alkohol nebo léky.
Mangan z těla ven
Podle amerického biochemika Williama Freye pomáhá pláč bojovat se stresem, který je nedílnou součástí života prakticky každého člověka, ať už kvůli práci, problémům v rodině či společnosti, a to tím, že z těla vyplavuje mangan.
Tento prvek v potřebném množství posiluje obranyschopnost organismu a podporuje vývoj kostí, jeho nadmíra ale může negativně ovlivňovat nervovou soustavu. Díky pláči se z těla odplaví, čímž se sníží úroveň stresu v těle.
Pláčou už i Japonci
Podobně o pláči, jakožto nástroji, jak se vyrovnat se stresem, smýšlí i profesor Hidefumi Jošida z Toho University v Tokiu. Ten spolu se svým kolegou pořádá přednášky pro studenty, během kterých jim radí, jak se vypořádat se stresem.
Jeho návod je jednoduchý – jednou týdně se pořádně vyplakat. Díky pláči se stimuluje parasympatikus (vegetativní nervstvo, jehož funkce nepodléhá vůli), což vede ke snížení krevního tlaku a zklidnění činnosti srdce i mozku.
Lidé, kteří pláčou pravidelně, jsou podle profesora Jošidy psychicky vyrovnanější. Jde o značný posun, neboť v Japonsku dlouhá staletí panovala tradice vyzařovat optimismus a nedávat najevo emoce na veřejnosti.
Pokročilá úroveň komunikace
Emocionální slzy neboli pláč představují komunikaci na pokročilé úrovni, kterou beze slov signalizujeme žádost o pomoc nebo touhu sdílet své pocity s druhými. Takto pláčou už malé děti.
Pláč nás provází celým životem, ovšem postupem času se za něj čím dál víc stydíme, považujeme ho za projev slabosti, a to ať už se jedná o slzy štěstí, dojetí či smutku.
Největší problém s pláčem mají muži, neboť je jim často od dětství vštěpováno, že „chlapi nepláčou“.
Největší projev důvěry
Podle amerického biologa Orena Hassona bychom se ale za slzy stydět neměli, protože pokud projevujeme pláč před někým blízkým, pomáhá to utužovat vztahy, a to nejen ty kamarádské, ale i partnerské.
Jde o projev důvěry. Prostřednictvím slz se snažíme získat soucit a podporu našich blízkých. Pláč rovněž vyplavuje hormon lásky oxytocin i hormony dobré nálady endorfiny, což zmírňuje naši fyzickou i emocionální bolest.
Obnova emocionální rovnováhy
Zkrátka pláč nám pomáhá obnovit emocionální rovnováhu v těle, protože plakat můžete, i když jste extrémně šťastní, stejně jako když jste smutní, vystrašení nebo ve stresu. Tělo se prostřednictví pláče snaží zotavit z prožívání tak silných emocí.
Pokud vám zemře milovaná osoba, truchlíte. Jde o proces zahrnující období smutku, otupělosti, viny a hněvu. Během období smutku je pláč obzvláště důležitý, neboť vám pomáhá zpracovat a přijmout ztrátu. Slzy jsou zkrátka dobré a není potřeba se za ně stydět.