Domů     Pichlavý symbol podzimu: Ježkovi mléko určitě nenabízejte!
Pichlavý symbol podzimu: Ježkovi mléko určitě nenabízejte!

Večerní idylku na terase naruší zvláštní mručení a šustění. K záludným zvukům se přidává ještě dupot. Manželský pár ustrašeně zvedá obočí v domnění, že se jedná o zloděje.

Štěkající labrador okamžitě vyráží na průzkum inkriminované oblasti, po několika vteřinách ale teskně skučí. Právě se poprvé setkal s ježkem!

Utkvělé představy drobného živočicha s bodlinami líčí jako mírumilovné zvíře, které na zádech nosí jablíčka a pije mléko. Na to ale zapomeňte, ježci jsou vyhlášení samotáři, jenž si nejvíce pochutnají na hmyzu!

Formace klubíčko

Anglické jméno, které je složeninou slov pro živý plot a prase, získává už koncem 15. století. Na podivné zvířátko totiž lze narazit hlavně ve křoví, jako bonus ještě vydává funivé zvuky a jeho čenich připomíná prasečí rypák.

Až v roce 1758 ho bezpečně popíše švédský biolog Carl Linné (1707–1778). V Čechách se nejdříve označuje slovem jež, to se později ustálí na zdrobnělinu ježek.

Pozornost poutá především svými bodlinami, jde o duté chloupky ztužené bílkovinou zvanou keratin, tu bychom našli například v lidských vlasech. Na rozdíl od dikobrazů ale ježkům ostny nevypadávají.

Jejich počet se však různí, například ježek západní, na kterého můžeme běžně narazit i v našich končinách, nosí na zádech až 8 tisíc spořádaně učesaných bodlinek!

Jeho východní kolega, který se občas potlouká i po Česku, disponuje stejným počtem, liší se však barvou a tím, že jeho ostnatá chlouba trčí všemi směry. Na zádech ještě chvíli zůstaneme, protože důležitou ježčí obrannou polohou je formace klubíčko.

Drobný všežravec v takové pozici umí strávit i několik minut a počká, než pomine nebezpečí. K tomu všemu dva velké zádové svaly zježí bodliny!

Ježek patří mezi ohebná zvířata, lehce se dokáže schoulit do klubíčka. (C. M. Glee / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Ježek patří mezi ohebná zvířata, lehce se dokáže schoulit do klubíčka. (C. M. Glee / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Pozor na mléko!

Noční dobrodruh vyráží ze své skrýše zpravidla po setmění. A svými výlety strčí do kapsy i trénované turisty, protože drobný savec naťape klidně i tři kiláky za noc! Problém není ani voda, ježci totiž platí za velmi dobré plavce.

Při nočních výletech loví, přestože jsou to všežravci, drtivou většinu jídelníčku tvoří hmyz. A to ku prospěchu všech milovníků zahrádek, protože ježci si často pochutnávají na řadě škůdců. Vedle toho nepohrdnou ani šnekem, menší žábou, bobulemi a kořínky.

Jablka, které si v řadě pohádek nosí na zádech, mu také chutnají, nicméně nejedná se o hlavní složku potravy. Pokud na ježka narazíte, můžete ho pohostit věcmi, které jsou bohaté na bílkoviny a zároveň obsahují málo tuku.

Zvládne třeba i maso, nos ale ohrne nad hovězím. Co se týče pitného režimu, stačí mu voda. Dobře mu ale neudělá mléko, protože ježci neumí laktózu zpracovat!

Setkání s bodlinami může kolikrát přinést bolestivé grimasy. Je však pravděpodobnější, že ježek před vámi uteče. (JIP / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Setkání s bodlinami může kolikrát přinést bolestivé grimasy. Je však pravděpodobnější, že ježek před vámi uteče. (JIP / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Až do korun stromů

Lov, kterým si roztomilý savec, obstarává potravu je velice neotřelý. Nepoužívá totiž vůbec zrak, na druhou stranu využívá dlouhý čenich a jemný sluch. Ježci tak většinou šmejdí po zahradě a vydávají zvuk připomínající mručení.

Pokud na nějakou dobrotu narazí, otestují své drobné, leč ostré zoubky! Při honbě za baštou šustí a dupou, a tak vytváří kravál, jenž láká celou řadu predátorů. Mezi nejobávanější patří výr velký a jezevec. Aby své nepřátele zmátl, využívá aromatické pachy.

Pokud na nějaký narazí, zcela určitě se v něm vyválí. V případě nebezpečí dokáží ježci rychle běhat, mezi další dovednosti patří třeba i šplh. Existují případy, kdy pichlavý roztomilouš překonal dvoumetrovou zeď!

Zároveň se může stát, že z kořisti se stává predátor, protože při lezení na stromy si pochutnává na ptačích vejcích.

Spát v zimě i létě

Po celý život platí, že ježci jsou mrzutí samotáři. Jedinou výjimku tvoří doba páření. Akt lásky sice mohou komplikovat bodliny, jenže i na to matka příroda myslela.

Po ojedinělých námluvách, kdy samec na samičku doráží, stáhne partnerka ostny, aby se její milovaný nepopíchal. Rozmnožování probíhá od května do října, ve zbývajícím čase byste totiž na ježky nenarazili, protože jsou v zimním spánku.

Když se ale páření podaří, na svět přichází malý ježečci. Ti jsou zprvu slepí a bez bodlin! Jenže první měsíce patří mezi nejkritičtější, umírá při nich až 70 % jedinců. Většina z nich uhyne během zimního spánku, do něhož se ježci ukládají koncem října.

Hbitě utlumí tělesné potřeby, z téměř 200 tepů za minutu zvládnou udělat pouhých pět úderů! Celou zimu nespí, může totiž nastat situace, kdy ježek dostane hlad a musí svou skrýš opustit.

V případe ježka ušatého, který obývá okolí Kaspického moře, může nastat estivace (letní spánek), děje se tak v létě při velkých vedrech.

Na našem území můžeme narazit jak na ježka západního, tak i na jeho východního kolegu. (Jörg Hempel / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Na našem území můžeme narazit jak na ježka západního, tak i na jeho východního kolegu. (Jörg Hempel / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Ježčí masakry

Mezi specifického predátora patří také člověk. Největší hrozbou pro ježky jsou automobily. Na třicetikilometrové úseku v Irsku uhynulo za dvouleté sledování na 135 pichlavých savců! I kvůli tomu jejich populace rapidně klesá.

Lidé si však některé druhy oblíbili jako domácí mazlíčky. Jenže ne všude s nimi pochodíte, například na Havaji či v Kalifornii je chov ježků zakázaný. Přestože se vám zvíře zdá jako roztomilé, na Novém Zélandu platí za obávaného škůdce.

Po umělém vysazení mu totiž chybí přirozený predátor. Podobná situace nastala také na Vnějších Hebridách, což jsou ostrovy severně od Skotska. V roce 2003 vláda zvolila krvavé řešení v podobě zabití až 700 ježků. Nakonec ale zasáhli zvířecí aktivisté a chycení ostnáči skončili na pevnině.

Ideální lék na horečku

Dalším důvodem ztenčujícího se počtu ježků jsou všemožné nemoci. Zvířata, která se zpravidla dožívají až 4 let, trpí například zápalem plic. Do toho všeho přidejme různé babské povídačky, které využívají ježky v alternativní medicíně.

Řada beduínů z Blízkého Východu věří, že ježčí maso platí na revmatismus a další onemocnění kloubů. V Maroku pro změnu doporučují na horečku vdechování kouře z ježčí kůže.

Zvednuté obočí také vyvolá v roce 1981 britský podnikatel, který nabízí brambůrky s příchutí ježčího masa. Inspekce ale nakonec zjistí, že se jedná o lživou reklamu. I přesto všechno ježek zůstává jedním z hlavních motivů podzimu. Otázka je ale jak dlouho…

Foto: wikimedia.commons Titulka (Gibe / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Blesky: Opravdu mohou způsobit migrény?
Klikatá čára na obloze, záblesk, dunění hromu a někdy i pořádný liják. Takové impozantní divadlo však není jediné, co s sebou blesky přinášejí. Mohou mít nečekané účinky na lidi a zanechat po sobě věci, které byste nečekali. Ale to není všechno: někdy to dokonce vypadá, že si blesky i hvízdají! Někdo se blesků bojí, pro […]
Věda a technika
Cena za vědecký pokrok: Nevýslovná zvěrstva nacistických lékařů převezených do USA
Operace Paperclip nebyla jen o raketových vědcích. Mezi tisícovkami převezených nacistických expertů se skrývali i muži, jejichž jména jsou spojena s těmi nejhoršími zvěrstvy, jaké si lidstvo dokáže představit. Lékaři, kteří prováděli brutální experimenty na nevinných vězních, se dočkali nového života v Americe, zatímco jejich oběti zůstaly zapomenuty. Jaká byla skutečná cena za vědecký pokrok […]
Věda a technika
Fascinující příroda: Pavouci – mistři smyslů, trávení a budoucí naděje
Víte, že pavouci neslyší, nevnímají vůni ani chuť? A přesto jsou mistry přežití! Dnes se podíváme na neuvěřitelné smyslové orgány, jedinečné způsoby trávení a překvapivé sexuální rituály těchto osminohých tvorů. Odhalíme také, proč by pavoučí jed a hedvábí mohly být materiály budoucnosti pro medicínu i průmysl. Fascinující příroda Pavouci – mistři smyslů, trávení a budoucí […]
Věda a technika
Mozek hyperthymetika: Co nám prozrazuje o fungování paměti?
Lidský mozek je fascinující orgán, jehož plné fungování stále neznáme. Jedním z největších tajemství je fenomén hyperthymesie, neboli dokonale autobiografické paměti. Co se děje v mozku lidí, kteří si pamatují každý okamžik svého života? A jak se liší jejich mozek od našeho? Ponořte se s námi do neurovědeckého výzkumu, který se snaží odhalit příčiny této […]
reklama
záhady a tajemství
Marilyn Monroe: Spiknutí s Kennedym? Odhalujeme nejtemnější teorie kolem její smrti
Smrt Marilyn Monroe vyvolala ihned bouři spekulací, které se točí kolem jedné z nejmocnějších rodin Ameriky – Kennedyových. Měla snad hollywoodská diva příliš mnoho informací o jejich tajných poměrech, které ji stály život? Ponořte se s námi do temných teorií, které naznačují možné spiknutí, a prozkoumejte nejasné důkazy a rozporuplná svědectví, jež udržují tuto záhadu […]
Starověký Egypt: Kolébka civilizace plná nezodpovězených otázek
Starý Egypt je fenoménem, který nepřestává fascinovat a udivovat. Je nejstarším a nejdéle fungujícím státním útvarem v lidských dějinách, impériem, které po sobě zanechalo nejen monumentální památky, ale také nespočet tajemství a nezodpovězených otázek. Od záhadného původu jeho prvních obyvatel až po překvapivou kontinuitu, která se táhla přes tři tisíciletí, Starý Egypt je neustálým zdrojem […]
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
záhady a tajemství
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz