Svými bulváry a překrásnými stavbami může směle soupeřit s Paříží. Po Moskvě je druhým největším městem Ruska, které bylo kdysi metropolí i kolébkou revoluce.
Přežije hrůznou válečnou blokádu s milionem mrtvých a dnes je vzorně upravenou destinací, přitahující turisty z celého světa.
Na konci 17. století potřebuje ruský car Petr I. Veliký (1672-1725) nový námořní přístav pro obchod se zbytkem Evropy. Jeho budování začne 27. května 1703 položením základů Petropavlovské pevnosti na Zaječím ostrově v ústí řeky Něvy.
Práce v bažinatém terénu si vyžádají životy tisíců nevolníků. V roce 1712 se Petrohrad stává hlavním městem země a toto postavení si udrží kromě let 1728 až 1732 do vzniku Sovětského svazu.
Na vzhledu města se podepíšou významné osobnosti dané doby, hlavním architektem je jmenován francouzský mistr Jean-Baptiste Alexandre Le Blond (1679-1719).
Vyrostou skvostné budovy, po průmyslové revoluci překoná Petrohrad dokonce i Moskvu a rozvine se v jedno z největších průmyslových měst Evropy, s říčním i námořním přístavem a velkou námořní základnou.
Tehdy na podzim…
V Petrohradu se píšou dějiny Ruska a není tomu jinak ani v roce 1917, kdy 7. listopadu (podle juliánského kalendáře, který tehdy v zemi platil, to bylo 25. října) začne ozbrojený převrat, nazvaný později Říjnová revoluce, kterou odstartuje výstřel z křižníku Aurora.
Ta dnes slouží jako zdejší muzeum.
V roce 1918 přenesou bolševici vládu do Moskvy, která tak přebírá status hlavního města po Petrohradu, který dostává jméno Leningrad.
Krušné časy město zažije během 2. světové války, kdy je od září 1941 do ledna 1944 v obležení německými vojsky a hladem tehdy zemře okolo milionu civilistů.
Nová doba
Metro je zde uvedeno do provozu v roce 1955. Ke svému původnímu názvu se město vrací v roce 1991. Po rozpadu Sovětského svazu se Petrohrad stává cílem milionů zahraničních turistů, kteří oceňují jeho atmosféru i cenné památky.
Těch rozhodně není málo. Jednou z nejnavštěvovanějších a nejpompéznějších je bývalá carská letní rezidence Carské selo, vzdálená od Petrohradu asi 25 kilometrů, kde se od roku 2003 nachází věrná kopie Jantarové komnaty.
Ta zde existovala od roku 1716, ale během 2. světové války zmizela. Nádherná stavba s úchvatnými zahradami je srovnatelná s francouzským zámkem ve Versailles.
Město památek a mostů
Ve městě samotném se pak největšímu zájmu turistů těší například Katedrála svatého Izáka, jejíž kopule je obložena 100 kilogramy čistého zlata.
Další oblíbenou atrakcí Petrohradu je Petropavlovská pevnost s katedrálou, dále například palác Admirality, jehož věž dominuje městu, Triumfální oblouk jako památka vítězství v napoleonských válkách, žulový monolit Alexandrův sloup, křižník Aurora, sídlo ruských carů Zimní palác i muzeum Ermitáž, jedna z největších a nejznámějších obrazáren na světě.
Jasné noci
Ale město láká i na moderní architekturu, jejímž příkladem může být Lachta Centr, mrakodrap s 87 patry, dokončený v roce 2018. S výškou 462 metrů je nejvyšším mrakodrapem Ruska i Evropy a jde zároveň o nejseverněji položenou stavbu tohoto druhu.
Fenoménem, který k Petrohradu neodmyslitelně patří, jsou letní „bílé“ noci. Jde o přírodní jev, kdy slunce sice zapadne za obzor, ale jasný soumrak trvá celou noc.
Město je koncipováno podobně jako Amsterodam nebo Benátky, v současné době v něm existuje více než 300 mostů přes různé kanály, z toho je přes 2 desítky zvedacích, aby pod nimi mohly proplouvat lodě.