Letadlem je možné obletět planetu zhruba za 2,5 dne. Autem by se to dalo stihnout za 16 dní (kdyby po cestě nebyly oceány). A pěšky? Rumunskému studentovi Dumitru Danovi to na počátku 20. století trvá 13 let. Podmínky však nemá snadné ani trochu…
Taková výzva nepřichází každý den!
„Kdo jako první pěšky obejde celý svět, trasou delší než 100 000 km, získá odměnu 100 000 franků.“ V 21. století by to bylo necelých půl milionu korun, nyní jsme však v roce 1908! Částka, kterou nabízí pařížská cestovní agentura Touring Club de France, má tedy hodnotu mnohem vyšší.
Neodolá skupina čtyř rumunských mladíků, toho času všichni studenti v Paříži: Dumitru Dan (1890 – 1978), Paul Pârvu (1891-1915), Gheorghe Negreanu (1888-1911) a Alexandru Pascu (1889-1911).
Na přípravy odjíždějí domů. Musí nastudovat několik jazyků, kartografii, zlepšit fyzičku a také denně ujít 45 kilometrů. Nacvičí si i lidové písně či hru na hudební nástroje, aby mohli po světě šířit národní folklor.
Smrtící opium
Už jen obléci tradiční kroj, přehodit přes něj rumunskou vlajku a obout kožené sandály. 1. dubna 1910, doprovázeni deštěm, se všichni čtyři vydávají na cestu.
Vychází se z Bukurešti a první cesta vede na Petrohrad. Poté na Střední východ a do Afriky, kde je čekají kruté podmínky pouště! Energie však mají zatím dost. A další jim dodává publikum, nadšené jejich hudebními čísly.
Neporuší teď ale podmínky soutěže, když poplují do Austrálie lodí?
Pro jistotu po celou dobu plavby pochodují po palubě a měří si trasu krokoměrem!
Vše jde podle plánu, dokud se nevylodí v Indii, kde je 17. července 1911 do svého paláce pozve guvernér Bombaje Raja Sir Maharaj Singh (1878-1959). Při dobré zábavě dojde i na kouření opia, což se Alexandrovi stane osudným. Vysokou dávku drogy nezvládne a v Indii zůstane pohřben.
Osudný pád
Zbývají tedy tři, smutní a zdrcení, přese všechno však pokračují v cestě. Aby splnili vzdálenost, trasa rozhodně nevede rovně kolem planety, ale spíš křížem krážem.
Z Bangkoku se dostanou lodí do Argentiny, projdou celou Jižní Ameriku až do Panamy o poté plují zpět do Asie – Japonska a Číny.
Přechod přes čínské pohoří Nan-ling patří k těm nejnáročnějším úsekům. V jednu chvíli navíc přijde prudký liják, vůdci skupiny Gheorgheovi podklouzne noha a zřítí se ze strmého útesu!
Kamarádi ho ještě donesou do nejbližší vesnice, ale lékařskou pomoc bohužel nenajdou včas…
Vražedná nemoc
Už jen dva přeživší čeká cesta do Severní Ameriky. Na Aljašce je bičuje neskutečná zima a při teplotách okolo – 37 °C se olupuje kůže i v tlustých rukavicích! Když přesto zvládnou projít Severní Ameriku a jsou pozváni do Bílého domu, Paul je už velmi nemocný.
Z dlouhé chůze a vyčerpání dostává do nohou gangrénu a na Floridě už nemůže dál.
„Ty ale rozhodně pokračuj!“ přesvědčuje svého kamaráda, zatímco zánět postupuje a lékaři mu obě nohy musí amputovat. K záchraně to nestačí. V květnu 1915 Paul umírá a Dumitru zůstává sám.
Jediný v cíli!
Z Karibiku následuje cesta do Evropy, v Paříži ji však přeruší první světová válka. Roku 1923 nakonec dobrodruh skutečně dojde do cíle a dostane slíbenou odměnu. Její hodnota však zatím asi 12x klesla.
Při přechodu přes 5 kontinentů, 3 oceány, 76 států a 1500 měst prochodí celkem 497 párů bot. A přestože nad detaily z jeho cesty dodnes visí řada pochybností, Dimutru je zapsán v Guinessově knize rekordů jako první člověk, který pěšky obešel zeměkouli. To však až roce 1985, sedm let po své smrti.