Také se s přáteli přete, zda syrové maso dělá psa agresivním? Či co třeba znamená, když pes vrtí ocasem? Myslíte si, že nejvíce zlých psů najdete v bojových plemenech?
Kolem těchto zvířat panuje ohromná spousta mylných představ, mýtů a pověr, které mohou nakonec vést k situaci, kdy na nás zvíře zaútočí, nebo mu naopak omylem zbytečně ztrpčujeme život.
1. Dokáže syrové maso udělat ze psa bestii?
Tato představa zřejmě vychází z hrůzostrašných legend a pověstí o vlcích. Nicméně je to jen pověra. Potrava nedělá psa agresivnějším, a to ani v případě syrového masa. Pes si samozřejmě brání svou misku s jídlem, a čím je chutnější, tím je neústupnější.
Se syrovým masem to ale nemá, co dělat. Stejně si bude bránit i misku s granulemi.
2. Je pravda, že pes, který štěká, nekouše?
Toto je jeden z nejstarších a nejrozšířenějších mýtů o psech. Psí štěkání rozhodně patří také do rejstříku varování před budoucím útokem. Nemusí k němu samozřejmě dojít, záleží na dané situaci. Není dobré ale takový signál podceňovat.
Zvlášť pokud se k němu přidají ještě například ohrnuté pysky u zvířete a vrčení.
3. Pokud na mě pes vrčí, mám mu hledět do očí?
S touhle radou můžete narazit dřív, než se nadějete. Hledět upřeně psovi do očí představuje totiž otevřenou pohrůžku, která může rozhodnout o tom, že zvíře skutečně zaútočí. Daleko lepší je odvrátit se a obloukem odkráčet pryč.
Nutné je vyvarovat se uspěchaných pohybů a paže nechat za všech okolností volně svěšené.
4. Je nejvíce zlých psů mezi bojovými plemeny?
Představa bojových či loveckých psů, jako v zásadě zlých zvířat je mezi lidmi dostatečně vžitá. Není ale pravdivá.
I když při případném útoku dokážou tato plemena napáchat, například kvůli silnějšímu stisku čelistí, vážnější zranění, nedá se o žádném plemeni říci, že by bylo nebezpečné. Je to hlavně otázka výchovy a mnoha dalších faktorů.
5. Je vrtění ocasem výrazem psího přátelství?
Může být, ale rozhodně také nemusí. Pes, který je v nejistotě, vrtí třeba staženým ocasem. Také psi s agresivním držením těla častokrát vrtí strmě vztyčeným nebo vodorovně drženým ocasem.
Obecně znamená vrtění ocasem, že je zvíře nervózní či prožívá nějakou intenzivní situaci. To ale může mít různé důvody, jak pozitivní, tak i negativní.
6. Je pravda, že starého psa nelze naučit novým kouskům?
Pravda je taková, že téměř každý pes se dá převychovat a těch, u kterých to nejde, je opravdu jen velmi málo. U starších psů jde převýchova či výchova nových návyků mnohdy sice pomaleji, jelikož mají často nežádoucí chování více zažité.
To ale neznamená, že by je nebylo možné vytrénovat. Učení navíc posiluje náš vztah se zvířetem.
7. Je domácí psí strava kvalitnější, než kupované granule?
Tímto heslem se řídí mnoho pejskařů, kteří svým zvířatům vaří se stejnou pečlivostí, jako rodině. Je to však finančně i časově náročné a ne nutné. Kvalitní granule obsahují všechny potřebné vitamíny i minerály.
Pokud pak chcete psovi přilepšit třeba kostí, dejte mu syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku.
8. Opravdu psi vidí jen černobíle, jak se tvrdí?
Toto je jeden z nejčastějších mýtů o psech. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi vidí pouze jinak barevně než člověk. Dalo by se to přirovnat, že vidí podobně jako barvoslepí lidé. Barvy rozeznávají jinak než my.
Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.
9. Odpovídá při stárnutí jeden psí rok sedmi lidským?
Psi v určitém období svého života stárnou různou rychlostí. Nejdříve velmi rychle a později pak pomaleji. V prvním roce a půl života to může odpovídat věku 15letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého.
Malá plemena mají v pěti letech lidské stáří okolo 38 let. Velký pes se bude blížit věku 50letého člověka.
10. Je zlatý retrívr ideálním psem do rodiny s dětmi?
Pokud by člověk vycházel z televizních reklam, billboardů či seriálů, mohlo by se zdát, že právě retrívr je ten typ bezproblémového psa, kterého si pořídíte ke dvěma malým dětem. Retrívr je ovšem pes šlechtěný pro lovecké účely.
Žádný pes není typicky rodinný a nemusí si nechat všechno líbit. Je třeba věnovat mu čas, výchovu a příležitost ke sblížení.