Domů     Kanibaly z donucení: Drsný boj v Andách!
Kanibaly z donucení: Drsný boj v Andách!

Řekne-li se lidojed, většina z nás si představí domorodého divocha z neprostupné džungle nebo psychicky vyšinutého maniaka, který patří za mříže.

V historii lidstva se ovšem mnohokrát stalo, že se lidé museli ke kanibalismu uchýlit v nouzi nejvyšší, totiž aby sami přežili. To byl i případ leteckého neštěstí ragbyového týmu!

Událost, která vešla do dějin jako „Zázrak v Andách“, se začala odehrávat 13. října 1972. Tehdy ragbyový tým Old Christian Club cestoval z Montevidea v Uruguayi na přátelské utkání do Santiaga de Chile.

Ve dvoumotorovém turbovrtulovém letadle typu Fairchild FH-227D letělo pět členů posádky, čtyřicet hráčů a dále jejich příbuzní a fanoušci.

Osudná chyba pilotů

Letadlo kvůli špatnému počasí ale nemohlo vzlétnout natolik, aby přeletělo Andy. Muselo proto letět podél pohoří až k Malargüe, poté se stočit o 90 stupňů doprava ke Curicó, zamířit k Santiagu a jít na přistání.

Protože ale piloti pochybili, když si mysleli, že Andy už přeletěli, začali klesat příliš brzy. Poté, co zazněl varovný signál a piloti před sebou spatřili útes, vyhnali motor do nejvyšších otáček a snažili se skálu překonat.

Havárie letadla

To se ale bohužel nepovedlo. Letadlu se nejprve o útes utrhl ocas, po chvíli další útes odtrhl levé křídlo a o kus dál letoun přišel i o křídlo pravé.

Zbytek letadla dopadl na prudký svah a sjížděl po něm, dokud se v nadmořské výšce 3500 metrů nezabořil do ledovce. Kapitán letu Julio Ferradas byl na místě mrtvý. Druhý pilot, Dante Lagurara, náraz sice přežil, ale ne nadlouho.

Deformovaný kokpit ho i se sedadlem přirazil ke stěně, a tak následujícího dne svým zraněním podlehl.

Letadlo havarovalo kvůli chybě pilotů.
Letadlo havarovalo kvůli chybě pilotů.

První mrtví

Okamžitě poté, co se letadlo dispečerům v Santiagu ztratilo z radarů, bylo vyhlášeno pátrání. Letadlo ale bylo kvůli své bílé barvě na sněhu prakticky neviditelné. Přeživší zatím vynášeli ven ty, co nepřežili.

Druhého dne zemřeli na následky zranění další lidé. O raněné se starali Roberto Canessa (stal se i jakýmsi lídrem skupiny) a Gustavo Zerbínho, studenti prvního ročníku medicíny.

Sníme piloty!

Deset dní po ztroskotání se z malého rádia, které se podařilo zprovoznit, trosečníci dozvěděli, že pátrání po nich bylo ukončeno s tím, že již není naděje na záchranu.  A co víc!

Jestliže na začátku měli alespoň nějaké chabé zásoby (pár lahví vína a několik tabulek čokolády), nyní už byli zcela bez potravy.  O záměru začíst jít mrtvé se tehdy údajně jako první zmínil Nando Parrado.

Carlosu Paézovi prý řekl, že se začne živit mrtvými piloty, a to za trest, že je do této situace dostali.

Jak chutná syrové lidské maso

Ačkoliv všichni přítomní byli katolíci, po těžkých diskusích a rozhodování se nakonec masem z mrtvých skutečně živit začali. Museli ho ale jíst syrové, protože ohněm bylo nutné šetřit.

Šlo přitom o jediný zdroj potravy, který jim mohl dát nějakou šanci na přežití.

Větší příděly prý dostávali tři nejsilnější členové skupiny, tedy Nando Parrado, Roberto Canessa a Antonio Vizintín, a to proto, že bylo rozhodnuto, že při nejbližší příležitosti se pokusí přejít Andy a přivolat pomoc.

Pozor, padá lavina!

Jenže dva týdny po havárii se nad havarovaným letadlem utrhla lavina, a to tak nešťastně, že všechny uvnitř trupu letadla zasypala. Následkem toho zahynulo dalších osm lidí včetně kapitána týmu Marcela Pereze. Přeživší pak ve vraku zůstali uvězněni tři dny.

Když se jim podařilo vyprostit, podnikli několik výprav do okolí. Během jedné z nich se našli ocas letadla a v něm, mimo jiné, baterie. Protože ale byly moc těžké, nezbývalo než rádio z trupu letadla dopravit k nim, aby bylo možné pokusit se ho zprovoznit.

Dva týdny po havárii zavalila ještě letadlo lavina.
Dva týdny po havárii zavalila ještě letadlo lavina.

Teplý spacák jako záchrana

Bohužel i tyto pokusy o přivolání pomoci ale skončily neúspěchem. Navíc při cestě zpět Canessu, Nanda, Vizintína a Roye Harleye zastihla taková sněhová bouře, že v ní málem umrzli.

Nakonec díky izolaci ze zádi letadla Carlos Páez, kterého matka naučila šít, vyrobil teplý spací pytel, s nímž Nando Parrado, Roberto Canessa a Antonio Vizintín měli šanci přejít Andy směrem na západ. A tak vyrazili.

Konečně v civilizaci

Za dva dny se skupině podařilo dostat na jeden z okolních vrcholů. Zde ale zjistili, že jsou úplně jinde, než si mysleli. Vizintín se proto vrátil zpět k vraku, Parrado a Canessa pokračovali dál. Během deseti dnů ušli 70 kilometrů.

Nakonec se ale neuvěřitelné stalo skutečností. Oběma mužům se podařilo dostat až do Chile, kde je u ranče Los Matienes objevil místní pastevec Sergio Catalan. Dal jim najíst a přivolal pomoc.

16 živých zachráněno

Trosečníci u vraku jásali ještě předtím, než dorazila pomoc, protože se o tom, že Canessa s Parradem opravdu přešli Andy, dozvěděli díky rádiu, které měli.

Bylo 22. prosince, když tito dva poskytli krátký rozhovor novinářům, kteří k Los Matienes dorazili jako první. Některé informace si ale oba zachránění nechali pro sebe.

Nando, který při tragédii přišel o matku i sestru, pak nastoupil do vrtulníku, aby záchranářům ukázal polohu vraku. Nakonec tedy bylo zachráněno všech šestnáct přeživších a jejich návrat do civilizace se stal senzací.

V roce 1993 byl na motivy havárie natočen film: Přežít.
V roce 1993 byl na motivy havárie natočen film: Přežít.

Museli s pravdou ven

Jenže v médiích záhy vyšel článek s fotografií z místa havárie, na níž byla mimo jiné vidět i rozřezaná mrtvola.

Aby se zabránilo nejhorším spekulacím, byla 28. prosince uspořádána tisková konference, kde hráči podrobně popsali okolnosti svého nedobrovolného, více než dvouměsíčního pobytu v Andách.

Zástupci církve se jich před veřejností zastali a prohlásili, že čekat pasivně na svoji smrt by bylo větším hříchem než pojídat maso zemřelých. Rozhřešení jim tehdy dal i sám papež Pavel VI.

Hrdinové z And v Hollywoodu

Všech šestnáct přeživších nechalo na místo havárie vztyčit železný kříž a každoročně se zde scházejí, aby uctili památku těch, kdo takové štěstí jako oni neměli. Roberto Canessa, v době tragédie devatenáctiletý, se později stal uznávaným dětským kardiologem.

Nando Parrado, který napsal o nešťastné události knihu, proslul jako motivační řečník a moderátor přenosů motorových sportů. Na motivy drsného příběhu byl v roce 1993 natočen americký snímek s názvem Přežít (Alive: The Miracle of the Andes).

Foto: Shutterstock.com, Buena Vista pictures
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml