Ve čtvrtek 18. února 2021 ve 21:43 středoevropského času po manévru trefně označeném jako „sedm minut hrůzy“ přistálo na rudé planetě americké vozítko Perseverance (Vytrvalost).
Přistání dopadlo dle plánu v oblasti marsovského kráteru Jezero. Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) již dokonce na Zemi zaslala první snímek v nízké kvalitě lehce zkreslený prachovou clonou.
Trvalo 11 a půl minuty, než z Marsu dorazil na Zemi očekávaný signál.
„Všichni budeme držet palce, aby ve 21:55 přišel signál oznamující, že rover je všemi šesti kolečky bezpečně na povrchu Marsu,” poznamenal k americké misi předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek.
Úspěšné přistání
Již brzy by mělo vozítko poslat detailní informace a během několika hodin také fotografie a data, která se mu podařilo nasbírat. „Dosednutí potvrzeno!
Perseverance je bezpečně na povrchu Marsu, připravený zahájit hledání známek někdejšího života,“ oznámila Swati Mohanová kolegům ve středisku Laboratoře tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.
Zdroj z NASA uvedl, že tepelný štít ochranného pouzdra musel při sestupu „zvládnout“ teploty dosahující téměř 1300 stupňů Celsia, přičemž počáteční sestupová rychlost 20 tisíc kilometrů za hodinu se musela ve správnou chvíli snížit na 1600 kilometrů.
Následně se rozevřel padák a oddělil se tepelný štít. Důležité bylo také, aby správně fungovaly malé motory a zaměřovací přístroje, aby se sonda dostala na správné místo.