Skip to content
reklama

Pekelná podívaná: Odkud se vzali děsiví Krampusové?

blank

Když se objeví Mikuláš v doprovodu čerta, odvaha často přejde i ty děti, které nezlobily. Čeští chlupáči jsou přitom v porovnání se svými kolegy z Rakouska a Německa vlastně jenom těžkopádní, blekotající smraďoši.

Jakmile přijdou na scénu příšerní Krampusové, začne teprve pořádná divočina!

Nemají políčeno jenom na děti, terčem jejich řádění se stávají i dospělí, kteří nemají úplně čisté svědomí. Za bájnou příšeru, doprovázející svatého Mikuláše, se dnes převlékají nadšenci v řadě evropských zemí a dokonce i v zámoří.

Existují také akce, kde se Krampusové vyskytují samostatně. Jde o takzvané „krampuslaufy“, dobře organizované průvody, plné vizuálních i zvukových efektů, které jsou tak populární, že jsou na mnoha místech pořádány řadu týdnů před i po mikulášském svátku až téměř do Vánoc.

Není čert jako čert

Přestože se alpská strašidla objevují v mnoha variantách, spojuje je řada charakteristických prvků. Samozřejmě jsou chlupatí, jejich barva je nejčastěji černá, hnědá nebo šedivá, mají kopyta, ocas a rohy různých tvarů.

Na okolí vyplazují dlouhý špičatý jazyk a děsí svými ostrými tesáky. Nosí s sebou řetězy, kterými řinčí pro zvýšení strašidelného efektu a k nim často přidávají kravské zvonce. Mívají rovněž svazky březových větví, kterými s chutí uštědří výprask dětem i dospělým.

Někdy se Krampusové objeví s pytlem nebo nůší na zádech. Malí uličníci ví, co znamená ocitnout se v podobném transportním zařízení. Jejich osud je zpečetěn a je už pak jenom na libovůli samotných démonů, zda hříšníky utopí, sní anebo odnesou do pekla.

blank
Krampuslauf je efektní podívaná, plná zvuků, světel i dýmu.

Pohled do historie

V alpských oblastech existuje už od pohanských dob tradice, kdy se lidé maskují za strašidelné postavy, navlečené do zvířecích kožešin. V takovém outfitu pak později pochodují v procesích, kdy představují doprovodné ďábly starogermánské folklórní postavy Percht (též Perchty nebo Berchty).

Na tento zvyk naváže tradice pochodů Krampusů, která se však dodnes v mnoha oblastech mísí s původním zvykem. Tato příšera, která své jméno získala od staroněmeckého slova „krampen“ neboli „dráp“, je během doby inkvizice pro svou podobnost s ďáblem zakázána, v odlehlejších oblastech však tradice přežije v rozporu s církevními dekrety.

Její comeback nastane v 17. století, kdy je Krampus spojením se svatým Mikulášem začleněn jako temnější prvek do tradičních zimních oslav především v oblasti Alp.

Pozdrav od Krampuse

Postupem času se stává natolik populární, že se v 19. století a na počátku století následujícího objevuje i na svátečních pohlednicích v německy mluvících zemích, někdy dokonce přímo s textem Pozdrav od Krampuse. Ty obvykle obsahují také nejrůznější vtipné rýmovačky. Ve 30. letech 20. století je dokonce Krampus v Rakousku konzervativními katolíky považován za symbol protikřesťanských ideálů a oficiálně požadují bojkot těchto stvoření.

V některých městech skutečně dochází k zákazu oblíbených průvodů. K plné rehabilitaci oblíbeného monstra dojde zhruba v polovině 20. století. Vzhled Krampusů i tradice s nimi spojené se liší podle regionů, někdy jde o poměrně značné rozdíly.

blank
Podobný doprovod svatého Mikuláše musí na dětské i dospělé hříšníky udělat dojem.

Čerti v nemocnici

Průvody čertů se však často neobejdou bez následků. Jejich běsnění a útoky na kolemstojící lidi někdy vyvolají nečekanou odezvu. Mnozí horkokrevní návštěvníci akce, obvykle posilnění alkoholem si nehodlají nechat nic líbit a sami zaútočí na „krampusáky“. Například v roce 2013 je po podobných potyčkách ve východním Tyrolsku přijato do nemocnic 8 zraněných lidí, většinou se zlomeninami a více než 60 dalších pacientů je léčeno ambulantně. Navzdory podobným incidentům jde o nesmírně oblíbenou tradici.

Řemeslný majstrštyk

Samostatnou kapitolou v souvislosti s Krampusy jsou ovšem jejich masky. Opravdu zapálení fandové této tradice si je s nadšením vyrábějí sami a stráví nad prací i měsíce. Sáhnou obvykle po borovicovém nebo lipovém dřevě, následuje precizní řezbářská práce a stejně tak náročné je finální dokončení pomocí barev.

Samozřejmě platí, že čím odpudivějšího vzhledu u masky dosáhnou, tím lépe. Rohy pocházejí ze skutečných zvířat, může jít o beraní, kozí, mufloní anebo třeba i jelení. Kožešinové mundúry jsou rovněž obyčejně z přírodních materiálů a přispívají k tomu, že se temné charisma každé jednotlivé obludy posune na vyšší úroveň.

Na jedné masce se často podílí několik řemeslníků a mnohdy se pak dědí z generace na generaci. K dostání jsou i masky hotové nebo je lze získat na objednávku, existují specializované firmy, které jsou vyhlášené svými působivými díly.

Jejich ceny se pohybují od několika set korun za jednoduché plastové či latexové masky až po desetitisíce za poctivou řemeslnou práci na maskách dřevěných. Existují však i náročné modely, které spolknou i hodně přes 100 tisíc korun.

Nezanedbatelná je rovněž váha kompletní „čertí“ výstroje. Ta může dosáhnout až 40 kilogramů!

blank
Pozdrav od Krampuse: svého času velmi oblíbená pohlednice s typickým motivem.
Foto: www.ibtimes.com, www.bergwelten.com, www.uebergossenealm.at, www.redbubble.com,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vysavač na okna je skvělý pomocník
panidomu.cz

Vysavač na okna je skvělý...

Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
5 mystických tipů na letní čtení: Zednáři i slovenské záhady
enigmaplus.cz

5 mystických tipů na letní...

Žena jako monstrum i bohyně? A co učení...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz

Smetanové brambory se sýrem

Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny?...
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz

Nový lék účinný v boji proti...

Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární...
Zradila jsem muže svého života!
skutecnepribehy.cz

Zradila jsem muže svého...

Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Tajemství katastrofy R101: Byla gigantická vzducholoď prokletá?
enigmaplus.cz

Tajemství katastrofy R101:...

Obrovská britská vzducholoď R101 je ve své době...
Skončila znovu Simona Lewandowská sama a hledá nového milence?
nasehvezdy.cz

Skončila znovu Simona...

Říkalo se, že SIMONA...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha