Domů     Pátrání po temné stránce vesmíru: Zatím neúspěšný lov!
Pátrání po temné stránce vesmíru: Zatím neúspěšný lov!
12.12.2017

Einsteinova teorie relativity otevřela dveře do širokého vesmíru, teorie kvantová jej zabydlila mikročásticemi, které v něm od počátku věků víří. Pozorování astronomů jsou však nemilosrdná: krásné budovy obou teorií bude třeba strhnout.

Vesmír je totiž plný něčeho, o čem sice víme, že je, ale to je tak všechno. Jak jsme na tom s pochopením pro temné stránky vesmíru dnes?

Podle posledních údajů sondy Planck zkoumající strukturu ozvěny Velkého třesku, tzv. pozaďové záření, připadá na viditelnou hmotu pouze 4,9 % veškeré substance vesmíru.

Zbytek se dělí mezi dvě další, o jejichž podstatě dnes vědci nedokáží říci praktiky nic určitého. Jde o temnou hmotu (26,8 %) a temnou energii (68,3 %).

Podstata temné energie je zatím neznámá. Bylo navrženo několik fyzikálních interpretací temné energie, některá vysvětlení pro pozorování zrychleného rozpínání se dokonce pokoušejí nutnost zavedení temné energie úplně vyloučit.
Podstata temné energie je zatím neznámá. Bylo navrženo několik fyzikálních interpretací temné energie, některá vysvětlení pro pozorování zrychleného rozpínání se dokonce pokoušejí nutnost zavedení temné energie úplně vyloučit.

To, že něco nemůžeme vidět, není ve vědě žádná novinka. Vidět jde totiž skutečně prakticky máloco.

V první řadě to musí být dostatečně velké (nebo alespoň přístupné mikroskopům či dalekohledům), v druhé řadě to musí nějak „spolupracovat“ s viditelnou částí elektromagnetického spektra.

Oběma těmto požadavkům současně však pochopitelně nevyhoví zdaleka každý fyzikální objekt. Řada z nich se „zjeví“ až poté, co k jejich pozorování využijeme jinou část elektromagnetického spektra, například infračervené záření nebo rádiové vlny.

Na temnou hmotu ani na temnou energii však podle všeho žádná z těchto „detektivních“ metod, které astronomové využívají, neplatí. Jak je tedy možné, že se obě temné stránky vůbec prozradily?

Elektromagnetismus naštěstí není jediná fyzikální síla v přírodě: zbývají ještě tři další. Silnou a slabou jadernou sílu můžeme nechat stranou, neboť mají velmi malý dosah. Poslední, která zbývá, je tedy gravitace.

Právě ta dokázala přítomnost temné hmoty vyzradit. K něčemu takovému je všem třeba velmi přesných pozorování a také velké vědecké odvahy.

Tu jistě měl Švýcar, jehož matka byla Češka, naturalizovaný ve Spojených státech Fritz Zwicky (1898–1974).

Kromě toho mu však také nechyběla poměrně nepříjemná povaha, díky níž s ním nejenže ostatní astronomové nechtěli spolupracovat, ale ani jej nebrali příliš vážně. V tomto případě však udělali chybu.

Při pozorování pohybů galaxií ve shluku Vlasy Bereniky v roce 1933 totiž Zwicky zjistil řadu nesrovnalostí. Galaxie se pohybovaly o dost jinak, než jak by předpokládal einsteinovský model.

Zwicky navrhl vysvětlit tyto nepravidelnosti přítomností doposud neznámého typu substance, který se projevuje pouze svým gravitačním působením.

Temná energie měla představovat něco přes zásadní podíl balíku veškeré hmoty a energie vesmíru.
Temná energie měla představovat něco přes zásadní podíl balíku veškeré hmoty a energie vesmíru.

Postupně se však začaly množit hlasy, že by na Zwickyho pozorování mohlo něco být.

Prakticky ve stejné době (dokonce o několik měsíců dříve než Zwicky) seznámí odbornou veřejnost se svými pozorováními i respektovaný nizozemský astronom Jan Hendrik Oort (1900–1992).

Podobné nesrovnalosti jako Zwicky pozoroval Oort na podstatně menších škálách, v naší vlastní galaxii, Mléčné dráze.

Trvalo však dlouho, než začali astronomové brát teorii existence temné hmoty jinak, než jako bizarní teorii. Tím, kdo definitivně vychýlil mínění odborné komunity ve prospěch nové teorie, byla žena.

Šlo o americkou astronomku Veru Rubinovou (1928 – 2016). Snesla tak pádné důkazy o anomáliích v rotaci galaxie Andromedy, že už nešlo příliš pochybovat. Tajemná „temná hmota“ je podle všeho skutečná.

V momentě, kdy z tábora astronomů zaznělo sborové pochvalné zamručení na práci Rubinové, začaly perné chvíle experimentálním fyzikům. V jejich rukou totiž zbyl Černý Petr důkazu, že temná hmota je skutečnou fyzikální substancí.

Jenže jak takového ducha, který prochází zdí, nalézt? Možností je hned několik, v zásadě je možné je rozdělit na pozorování v pozemských laboratořích a v hlubinách vesmíru.

Vesmírná pozorování využívají vylepšení principu, s jehož pomocí byla temná hmota poprvé objevena. Nerovnoměrností v gravitačním působení. Díky přesnému porovnávání pohybů ve vesmíru je dnes dokonce již možné vytvářet jakousi „kartografii temné hmoty“.

„Je fascinující, že můžeme temnou hmotu vidět skrze „pokroucení“ časoprostoru.

Poznání, jakým způsobem je temná hmota ve vesmíru distribuována, je důležitým krokem k rozpoznání její povahy a následně toho, jak – a zda vůbec – zapadá do současné struktury fyzikálního poznání,“ popisuje své nadšení jeden ze spoluautorů jedné z map profesor Ledovic Van Waeberke z University of British Columbia v kanadském Vancouveru.

Velkým kandidátem na zdroj temné energie byla energie vakua. Problémem je, že její hodnota, naměřená při mikroskopických experimentech i vypočtená z kvantové teorie pole, je o 120 řádů větší, než je potřeba pro vysvětlení projevů temné energie naměřených z velkoškálových experimentů.
Velkým kandidátem na zdroj temné energie byla energie vakua. Problémem je, že její hodnota, naměřená při mikroskopických experimentech i vypočtená z kvantové teorie pole, je o 120 řádů větší, než je potřeba pro vysvětlení projevů temné energie naměřených z velkoškálových experimentů.

O gravitaci všichni víme, že věci přitahuje k sobě. Astronomové však dokázali o vesmíru zjistit ještě jednu důležitou věc. Totiž to, že se proti všem předpokladům rozpíná.

A to dokonce tak, že se toto rozpínání stále zrychluje, jak bylo objeveno v roce 1998. Jak to víme? To kupodivu není příliš složité zjistit. Může za to zčervenání světla ze vzdálených supernov. Proč světlo zčervená?

Proto, že se mezi námi a vzdálenými galaxiemi díky působení zatím neznámé substance zvětšuje prostor. Toto neustálé roztahování vede k úbytku energie záření, a tedy k protažení jeho vlnové délky. To se u světla projeví právě tak, že zčervená. Tento tzv.

kosmologický rudý posuv tedy prozradil, že vzdálená supernovy od nás prchají čím dál rychleji.

Kromě toho lze existenci temné energie odvodit ještě ze způsobu rozmístění běžné hmoty ve vesmíru a také z toho, že vesmír je podle astronomů výrazně „plošší“, než by vyplývalo z předpokladů obecné teorie relativity.

Temná energie jej zkrátka stále „přifukuje“.

Přestože temná energie s časem roste, aby se rozpor v modelu a pozorování vysvětlil, neznamená to, že je porušen zákon zachování energie, protože gravitační energie rozpínáním klesá.
Přestože temná energie s časem roste, aby se rozpor v modelu a pozorování vysvětlil, neznamená to, že je porušen zákon zachování energie, protože gravitační energie rozpínáním klesá.

Kde se však síla, která neustále odtahuje jednotlivé části vesmíru od sebe, vlastně bere? Podle pozorování pozaďového záření, které podala sonda Planck, by mělo jít o celých 68,3 % vesmíru, což rozhodně není málo.

Co o ní tedy dnes víme s určitostí? V první řadě to, že je ve vesmíru pravděpodobně rozmístěna rovnoměrně, není příliš hustá a nereaguje s žádnou jinou silou, než je gravitace.

Vědci si pochopitelně o této velmi mocné a všudypřítomné síle něco myslí. V současnosti jsou nejoblíbenější v podstatě dva modely. První říká, že jde o energii vakua, jež je v nějakém smyslu konstantní. Tento model má však zatím jednu nevýhodou. Všechny výsledky měření totiž dávají energii, která je příliš vysoká.

Druhým z populárních modelů je model tzv. kvintesence, tedy nové síly zatím zcela neznámé povahy, která by stála po boku čtyř doposud známých. V porovnání s předchozím modelem má nepopiratelnou výhodu.

Působení této síly totiž nemusí být nutně v celém vesmíru stále stejné (konstantní). Vysvětlil by proto, proč se rozpínání stále zrychluje. A nevýhoda? Pátrání po této tajemné páté substanci je zatím zcela bezvýsledné…

Foto: The Franklin Institute, NASA, ESA
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h