Jarní výstava v zámeckém parku u nizozemského města Lisse nedaleko Amsterodamu je oslavou křehké krásy květin i umění pěstitelů a zahradních architektů. Již téměř 70 let přitahuje každým rokem návštěvníky z Evropy i celého světa. Svého času se přitom na jejím místě pěstovaly bylinky a zelenina.
Zhmotněním tradiční představy jara jako období plného barev, květů a vůní je park Keukenhof. Na 32 hektarech tady každoročně vykvete až 7 milionů květin, zejména cibulovin, jako jsou narcisy, hyacinty, modřence nebo třeba krokusy.
A samozřejmě tulipány, které jsou zde zastoupeny v nejrůznějších barvách, velikostech i tvarech. V Keukenhofu jsou jich celá pole, táhnoucí se mezi vzrostlými stromy a spolu s dalšími květy tvoří překrásné obrazce.
S citem a fantazií
Všichni vystavovatelé dodávají cibulky svých květin do parku k výsadbě už na podzim. Zdejší zahradní architekti vytvoří pro každého z nich speciální design jeho expozice, přičemž detaily vždy společně konzultují.
Jedná se hlavně o sladění barev, výšky i času kvetení jednotlivých druhů květin tak, aby bylo vždy dosaženo ideálního výsledku.
Zúčastnění pěstitelé tak mohou předvést živý katalog svých produktů a na 500 květinářů představí obrovskou škálu řezaných květin a hrnkových rostlin na téměř dvou desítkách doprovodných výstav ve zdejších pavilonech.
Ty nejoblíbenější jsou zaměřeny na lilie a orchideje.
Květinové korzo
Nejznámější je Květinové korzo. Jeho počátky sahají do roku 1947, kdy pěstitel cibulovin Willem Warmenhoven z městečka Hillegom chtěl předvést veřejnosti svou úrodu. Vyzdobil květinami svůj starý náklaďák do tvaru velryby a vyrazil na cestu.
I když její trasa byla o poznání kratší, než ta současná a vedla jen z Hillegomu do Lisse (cca 6 km), nadšení starostové a obyvatelé okolních obcí založili tradici květinového průvodu, jehož délka se během let ustálila na zhruba 40 kilometrech.
Vše začíná vždy v sobotu dopoledne, kdy se kolona alegorických vozů, bohatě zdobených květinami vydá z městečka Noordwijk přes Lisse a další města a obce až do Haarlemu, kde svou pouť ukončí obvykle okolo půl desáté večer.
Průvod se letos uskuteční 13.dubna.
Zpět do historie
Keukenhof má dlouhou historii. Její počátky by se daly vystopovat už do 15. století, kdy místo, kde se dnes „zahrada Evropy“ nachází, patřilo holandské hraběnce Jacobě van Beieren (1401-1436).
Kromě toho, že zdejší oblast byla velmi příhodným místem k pořádání lovů, disponovala také velmi úrodnou půdou. Nacházela se zde proto zahrada. Úroda směřovala do kuchyně nedalekého hradu Teyligen.
V roce 1641 u zahrady vyroste jiné šlechtické sídlo, pojmenované Keukenhof.
O dvě století později pozvou majitelé panství renomované krajinářské architekty Jana Davida Zochera (1791-1870) a jeho syna Louise Paula Zochera (1820-1915), aby změnili zámecké zahrady v rozlehlý park v anglickém stylu.
Úspěch hned napoprvé
První impulz k založení úspěšné tradice přichází v roce 1949. Tehdy skupina předních pěstitelů a vývozců květinových cibulek dostane nápad uspořádat každoroční jarní výstavu.
Podaří se jim získat svolení tehdejšího majitele panství a pronajmou si anglický park okolo jeho zámku Keukenhof. Park poprvé otevře své brány veřejnosti na jaře 1950 a zaznamená obrovský úspěch v podobě 236 000 návštěvníků.
Během dalšího desetiletí se stává každoroční jarní výstava květin světoznámou atrakcí. Výstava letos potrvá od 21.března do 19.května.