Domů     Panovníkova třináctá komnata: Trpěl český král Václav I. po synově smrti depresemi?
Panovníkova třináctá komnata: Trpěl český král Václav I. po synově smrti depresemi?

Marně se královna Kunhuta snaží pohovořit si se svým manželem. S králem Václavem I., zničeným smrtí jeho syna, není řeč. Utápí se v černých myšlenkách a každý pokus o debatu znamená další hádku. Nakonec Václav utíká do lesů na svůj oblíbený hrad Zvíkov. Melancholické nálady ho ale pronásledují i tam.

Když v roce 1205 přichází na svět budoucí český král Václav I. (1205–1253), jeho otec Přemysl Otakar I. (1155/1167–1230) má radost, že se konečně dočkal dědice.

Syna Vratislava (před 1181–po 1225) z prvního manželství s Adlétou Míšeňskou (po 1160–1211) totiž zapudil, a první mužský potomek, kterého počal s druhou ženou Konstancií Uherskou (1181–1240) zemřel už jako kojenec.

Jenže maličký Václav se nemá moc k světu. Je slabý a královskými komnatami se často ozývá jeho pláč. „Teprve dobrá kojná přinese zlepšení,“ zapisují si proto doboví kronikáři. Mají pravdu.

Údajně dochází ke zlepšení teprve tehdy, když se princovou kojnou stane kovářova žena Nětka. Její mateřské mléko má zázračné účinky a princ konečně zesílí a přestává plakat.

Rytíře českého krále Václav I. zaskočí smrt prvorozeného syna, který je jeho oblíbencem.
Rytíře českého krále Václav I. zaskočí smrt prvorozeného syna, který je jeho oblíbencem.

Mazaný plán nástupnictví

Už v červnu 1216 vymyslí Přemysl Otakar I. plán, jak svého ještě nedospělého potomka zvolit českým králem. Václavovo zvolení po předchozí dohodě s králem navrhne na sněmu moravský markrabě Vladislav Jindřich (asi 1160/1165–1222).

Zdánlivě překvapený panovník s volbou souhlasí. „Královská volba syna za otcova života nebyla ničím neobvyklým…měla pomoci zajistit kontinuitu vlády jedné rodiny,“ vysvětluje smysl tohoto kroku historik Josef Žemlička (*1946).

Tím definitivně končí v českých zemích princip tzv. seniorátu, podle kterého na trůn nastupuje nejstarší Přemyslovec. Příslušníci vedlejších větví rodu teď už nemají nárok na trůn.

S Václavovou korunovací si ale všichni dávají na čas, proběhne až 6. února 1228 na Pražském hradě.

Václav I. má spoustu starostí včetně sporu s římským císařem Fridrichem II.
Václav I. má spoustu starostí včetně sporu s římským císařem Fridrichem II.

Štědrý vládce daruje i trůn

Pražský dvůr za Václavovy vlády získává evropský charakter. Výrazně ho ovlivňuje jeho manželka královna Kunhuta Štaufská (1200–1248). S dívkou pocházející z císařského rodu Václava jeho otec zasnubuje už jako dvouleté dítě.

Rytířskost a s ní spojenou gotickou kulturu přináší do Prahy právě ona. Na druhou stranu jeho manželka byla Němka, a proto „historici mu vyčítali, že za jeho vlády se hovořilo při dvoře především německy,“ poznamenává Jana Volfová.

Vládce svou ženu ale podporuje a mezi jeho ctnosti patří kromě rytířského chování také štědrost. „Mít trůn s nebesy ze zlata, i ten by rozdal,“ potvrzuje ji jeden z rakouských básníků žijící na pražském dvoře.

Když se mladší syn Přemysl Otakar II. vzbouří, svému otci přidělá spoustu problémů.
Když se mladší syn Přemysl Otakar II. vzbouří, svému otci přidělá spoustu problémů.

Kruté rány osudu

Krále poměrně krátce za sebou stihne několik ran osudu. Je hodně závislý na svojí matce Konstancii Uherské (1180–1240), což potvrzují i dobové kroniky. Když Konstancie zemře, podle jejich vyjádření se jeho vláda vyznačuje určitou „malátností či ochablostí“.

Dalším šokem se stává smrt prvorozeného syna Vladislava (1227–1247). „Zemřel Vladislav, syn krále Václava, který po Fridrichovi nastoupil ve vévodství rakouském,“ zaznamenává k roku 1247 Druhé pokračování Kosmovy kroniky (zařazené v tzv.

Dražickém kodexu sepsaném před rokem 1343 pro pražského biskupa Jana IV. z Dražic). „Král svého staršího syna upřímně miloval. Skládal do něho velké naděje.

Připravoval ho k převzetí moci a zajistil mu výhodný sňatek, který měl z Vladislava učinit jednoho z největších vládců Evropy,“ zdůrazňuje historička Miroslava Moučková (*1954) silný vztah otce k synovi.

Na konci života Václava I. velmi povzbuzuje jeho sestra Anežka.
Na konci života Václava I. velmi povzbuzuje jeho sestra Anežka.

Oporu najde v sestře

Václav pravděpodobně preferoval Vladislava a „jeho mladšího bratra Přemysla zřejmě podceňoval. Nijak mu k srdci nepřirostl a pravděpodobně počítal s tím, že se bude věnovat církevní kariéře daleko od domova,“ pokračuje Moučková.

Vladařské záležitosti od této chvíle Václav odsouvá na vedlejší kolej. Má melancholické nálady a je stále pasivnější. Zřejmě trpí depresemi. Navíc neuplynou ani dva roky a 13. září 1248 umírá i jeho žena Kunhuta.

Někteří kronikáři soudí, že k jejímu konci nemálo přispěla smrt prvorozeného syna.

Když ještě k tomu dojde ke vzpouře mladšího syna, budoucího krále Přemysla Otakara II. (kolem 1233–1278), který se staví proti svému otci Václavovi, Kunhuta se trápí a nakonec umírá.

V té době je pro Václava velkou oporu jeho sestra, abatyše Anežka (1211–1282), později svatořečená Anežka Česká.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív