Domů     Panovnické bezcestí: Jeden náboj a rod nemá následovníka!
Panovnické bezcestí: Jeden náboj a rod nemá následovníka!
8.11.2022

Mladý německý velkovévoda bloumá v bezměsíčné noci temnými hvozdy Meklenburského panství. Neusmívá se. Už dlouho se neusmál. Lidí se straní čím dál víc. Chtějí od něj věci, které nemůže splnit. Křičí na něj ze všech stran. Nedá se to vydržet. Kdy to skončí?

Šlechtic se na místě zastaví a zavře oči. Zhluboka se nadechne a rty se mu zkřiví do lehkého úšklebku. Už to má. Skoncuje s tím on sám, jednou provždy!

Dynastie Meklenburgů má v sousedním Německu dlouhou tradici. Velkovévodské tituly se tu dědí z otce na syna (a případné jiné nejbližší příbuzné) už několik staletí.

Když se v pěkném zámku městečka Neustrelitz narodí už šestý Adolf Fridrich (1882–1918), má mu do převzetí vlády a titulu zbývat ještě dlouhá řádka let. U moci je jeho děd, po něm by moc zdědil otec a teprve potom přijde řada na mladého Adolfa.

Následující nešťastný sled náhod však zastihne mladého následníka naprosto nepřipraveného a nakonec ho zcela zoufalého donutí vzdát se vlastního života!

Ze školy hurá do armády

V mládí vede následník jednoho z německých panství poměrně bezstarostný život. Aby nezabíjel čas nudou, posílají ho rodiče na gymnázium v Drážďanech a později i do Mnichova studovat práva.

Kázni a morálce se naučí také velice brzy, když si odslouží svůj díl u armády. Brzy se ale objeví první komplikace. Umírá jeho dědeček, velkovévoda Fridrich William Meklenburský-Střelický (1819–1904).

Mladý Adolf zatím získává pouze titul dědičného následovníka, pořád vládne jeho otec, Adolf Fridrich V. (1848–1914). Ten však na samotném prahu první světové války umírá a pomyslné žezlo má převzít jeho syn, který na vládnutí není připravený.

Adolf Fridrich ve třiceti letech FOTO: Steglitz / Creative Commons / volné dílo
Adolf Fridrich ve třiceti letech FOTO: Steglitz / Creative Commons / volné dílo

Ty budeš vládnout, já budu malovat!

Nervózní Adolf chce z následnických povinností vyklouznout. Uzavře proto dohodu se svým bratrem, vévodou Karlem Borwinem (1888–1908). „Platí, bratře,“ podají si ruce. Karel se ujme všech jeho práv a výsad velkovévody.

Pojme manželku ze vznešené rodiny, postará se o úřad. On, Adolf, se zatím bude v poklidu věnovat svému koníčku – malování. Vše jde jako po másle. Zatím.

Zubatá si je oblíbí

Smrt si Meklenburgy oblíbila. Karel totiž již v roce 1908 umírá. Podle některých zdrojů přijde o život v souboji s hrabětem Georgem Jametelem (1859–1944).

Americký deník New York Times však popisuje mnohem méně romantický zánik následníkova bratra – zabije se prý při automobilové nehodě. Adolf si zoufá. Jediným dalším možným následníkem může být jeho druhý bratranec, Karel Michael (1863–1934).

Ten však bohužel žije v Rusku, kde se stal čerstvě armádním generálem. Adolfovi nezbývá nic jiného než se chopit nechtěné moci.

Manželky se nevzdá!

Hned první věc, kterou po něm okolí požaduje, se však naprosto příčí Adolfovu přesvědčení. Dříve se totiž oženil s dívkou nešlechtického původu, v blaženém domnění, že se vyhne celému tomu nesmyslu s následnictvím. „Musíš se rozvést.

Je vhodné, aby ses oženil se sobě rovnou, které v žilách koluje modrá šlechtická krev,“ doráží na něj okolí. Ani náhodou!

Spí se sopranistkou?

Mladý velkovévoda čelí čím dál většímu tlaku. Domácí i zahraniční tisk navíc začíná spekulovat, s kým vším má Adolf milostné pletky.

Teprve nedávno byla vyvrácena domněnka, že se více než přátelsky vídával s operní sopranistkou Mafaldou Salvatini (1886–1971), Italkou vychovanou v Paříži. Podle tehdejších spekulací s ní měl mít dokonce dva syny.

Adolf pomluvám odolává statečně. Časem je však toho už na něj moc.

Pomluvy dávaly Adolfa Fridricha dohromady s pěvkyní Mafaldou Salvatini. FOTO: Gerlach / Creative Commons / volné dílo
Pomluvy dávaly Adolfa Fridricha dohromady s pěvkyní Mafaldou Salvatini. FOTO: Gerlach / Creative Commons / volné dílo

Rozum mizí v nedohlednu

Na veřejnosti se velkovévoda ukazuje stále v plné síle a s veselou náladou. Jakmile se za ním ale zavřou dveře, úsměv mizí a čelo mu zkrabatí vrásky. Přestává se s lidmi bavit, je čím dál uzavřenější. Brzy si toho všimnou i místní novinové plátky:

„Adolf Fridrich je nešťastný z lásky k německé princezně!“ usoudí tisk na titulní stránce. Adolfovi už jsou takové pomluvy ukradené. Zcela se ponoří do vlastního světa.

Kdo zdědí trůn?

Lidé jej občas vídají, jak se v noci prochází úplně sám rozlehlými lesy jeho panství. Na jedné z jeho nočních výprav se pravděpodobně rozhodne, že celou tu šarádu nemá zapotřebí. Sloužící jej 23. února 1918 nacházejí na jeho honosném zámku mrtvého.

Ve chvíli, kdy se rozhodne ukončit svůj život, je mu pouhých 35 let. Jeho smrtí problémy Meklenburgů nekončí – po velkovévodovi totiž nemá kdo zdědit pomyslný trůn!

Hrob Adolfa Fridricha FOTO: Niteshift / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Hrob Adolfa Fridricha FOTO: Niteshift / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Vévoda umírá, monarchie padá

Nebohý Adolf je v době své smrti jediným synem a dědicem velkovévodského titulu. Další přímý dědic Meklenburského panství je bratranec Karel Michael. Ten ovšem stále slouží v Rusku, které je navíc s Německem ve válce – jeho následnictví tak nepřipadá v úvahu.

Svůj majetek Adolf v poslední vůli odkáže druhému bratranci Ludvíkovi Meklenburskému (1912–1996) – jde o tučných 30 milionů zlatých marek.

Musíš se přestěhovat

Je tu ovšem podmínka: Jakmile Ludvík dospěje, musí se přestěhovat do Neustreliczu, a odtud panství spravovat, jinak jeho dědictví klesá na pouhou desetinu. Než se ale kdokoli rozhoupe k činnosti, světová válka končí. Německo prohrává a monarchie padají.

Z velkovévodství se stává svobodný stát Meklenbursko-Střelický. Dlouhá staletí přetrvávající rod tak zaniká v ohni války a šílenství mladého muže, který se nechtěl vzdát své ženy a svobody.

Foto: Gustaf Liersch / Creative Commons / PD-US, Niteshift / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Steglitz / Creative Commons / volné dílo, Gerlach / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h