Domů     Pandóra neměla žádnou skříňku! 2 největší omyly z řeckých bájí
Pandóra neměla žádnou skříňku! 2 největší omyly z řeckých bájí
21.6.2023

Báje starého Řecka jsou tak poutavé, že přežily dodnes a znají je po celém světě. A nejen to – daly nám i spoustu symbolů, které běžně zahrnujeme do našich životů…

Jenže ať už se skutečně udály, nebo jsou jen čistou fikcí, vypráví se a píší již tisíce let. Jsou ještě vůbec „původní“, nebo už jsme si je dávno přetvořili k obrazu svému?

Zlo bylo ve džbánu!

Mýtus: O PANDÓŘE

Omyl: neměla žádnou skříňku

Prometheus ukradne bohům oheň a dá ho lidem. Ti se díky tomu naučí věci, které jim měly zůstat zapovězeny. Nejvyšší bůh Zeus proto vymyslí pomstu! „Vyrob z hlíny ženu, jejíž kráse nikdo neodolá,“ nařídí božskému kováři Héfaistovi a ten se dá do práce.

Žena dostane jméno Pandóra, což znamená „všemi obdarovaná“. A darů jí bohové skutečně dají mnoho. Afrodita krásu, Apollón lásku k hudbě, Héra zvědavost, Athéna krásné oblečení a Zeus záhadnou skříňku. Co je asi uvnitř?

Přestože ji Pandóra neměla otevírat, je zvědavá a neodolá. A ven na lidstvo se hned vyhrne všechno zlo světa! Bída, nemoci, závist, neštěstí, bolest, zloba…

Pandóra se lekne a víčko hned zase zavře, ale všechno už je pryč. Na dně zůstala jen naděje.

Kdepak, Pandóra neotevře žádnou truhličku! Představa se vžila díky chybě v překladu. Foto: Gandalf's Gallery / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Kdepak, Pandóra neotevře žádnou truhličku! Představa se vžila díky chybě v překladu. Foto: Gandalf’s Gallery / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Jen chyba v překladu

Pandořina skříňka se v průběhu času stane symbolem. Čehosi zlého, co dostalo najednou volný průchod a nikdo už to nezastavil.

Příběh má mnoho různých výkladů, v jednom se však většina z nich mýlí – Pandóra nikdy žádnou skříňku neměla!

Nejstarší zaznamená verze pochází zhruba z přelomu 8. a 7 . století př. n. .l., z pera řeckého básníka Hésioda. A ten píše, že Pandóra má zlo ukryté v nádobě zvané „pythos“.

A to není žádná skříňka, truhlička či dřevěná krabička, jak si ji většinou představujeme. V tehdejší době to je nejspíš keramická dóza podobná džbánu, ve které se skladuje olej nebo víno (ale i zpopelněné lidské ostatky).

Když ale v 16. století Erasmus Rotterdamský (1466-1536) přeloží Hésiodův příběh z řečtiny do latiny, „pythos“ neprávně zamění se slovem „pyxis“, což znamená krabici!

A v češtině poté vznikne poetičtější „skříňka“, kterou už Pandóře, často označované za první smrtelnou ženu světa, jen tak nikdo neodpáře.

Zlo se vyhrne na svět z nádoby zvané pythos, připomínající karafu či džbán. Foto: Ángel M. Felicísimo from Mérida, Creative Commons / CC BY 2.0.
Zlo se vyhrne na svět z nádoby zvané pythos, připomínající karafu či džbán. Foto: Ángel M. Felicísimo from Mérida, Creative Commons / CC BY 2.0.

(Ne)smrtelný hrdina

Mýtus: O ACHILLOVI

Omyl: jeho zranitelným místem nebyla pata

Tvůj syn bude velmi silný a slavný. Věhlasem předčí svého otce!“ Věštba, která potká Thetis, dceru mořského boha Nérea, není paradoxně moc přívětivá.

Nápadníci se samozřejmě zaleknou, vycouvá i samotný nejvyšší bůh Zeus a podstrčí ji raději „obyčejného“ smrtelníka Pélea. Narodí se jim syn Achilles.

Další věštba však tvrdí, že syn zemře velmi mladý! A vyděšená Thetis ho tedy hned po narození vykoupe v podsvětní řece Styx. Čarovná voda má učinit jeho tělo nezranitelným.

Příběh o tom, jak (dle jedné verze) drží malého Achilla při koupeli za patu, a tu mu tedy nenamočí, všichni známe. Pata zůstane jediným zranitelným místem na Achillově těle. A druhá, neblahá věštba, se bohužel naplní… Anebo to bylo jinak?

Achilles nebyl zasažen šípem do paty, ale do kotníku. Foto: 27707 / Pixabay.
Achilles nebyl zasažen šípem do paty, ale do kotníku. Foto: 27707 / Pixabay.

Pozor na anatomii!

Achilles se skutečně stane silným bojovníkem, prý nejstatečnějším ze všech hrdinů bojujících v trojské válce. Homér ho však ve své Íliadě vůbec nepopisuje jako nezranitelného. Prý jen obléká zázračné brnění, které mu matka nechala vyrobit od kováře Héfaista.

Nepíše o žádném „zranitelném místě“ a nakonec ani nepopisuje způsob, jak Achilles zemře. Pouze je prý „odsouzen k smrti pod rukama Parise a Apolóna“.

Kde se tedy vzal příběh o patě? Až na konci 1. století př. n. l. se zmiňuje římský básník Vergilius (70-19 př. n. l..) ve svém díle Aeneis, že Achilla zabije Parisův šíp.

Kam se však šípem trefí, o tom píše až v 1. století našeho letopočtu básník Statius (45-96) v eposu Achileis. Bylo to do místa, za které ho držela matka při koupeli v zázračné řece, nikoliv však do paty, ale do kotníku!

Záměnu kotníku s patou vysvětluje slovník Oxford English dictionary na latinském slově talus. To původně znamená kotník, ale v průběhu středověku dochází ke změně významu. Dnešní italské tallone či francouzské talon už znamená patu!

Že notoricky známé úsloví Achillova pata vlastně vzniklo chybou, dokazuje i kresba na jedné řecké nádobě z doby asi 540 př. n. l. Zobrazuje poraženého Achilla, se dvěma šípy zabodnutými v těle. Jeden má v zádech, druhý skutečně přesně v kotníku!

Homér toho o smrti Achilla moc nepíše. Možná ani žádné „zranitelné místo“ neměl. Foto: NikonZ7II / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Homér toho o smrti Achilla moc nepíše. Možná ani žádné „zranitelné místo“ neměl. Foto: NikonZ7II / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Foto: viz popisky
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz