Domů     Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
12.1.2025

Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala?

Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek je často více, dokonce odlišných.

Palec nahoru a dolů, zdvižený prostředníček či rockový paroháč. Gesta, která dnes čteme stejně téměř po celém světě. Mají i své emoji (obrazovou podobu) a objevují se v diskuzích na sociálních sítích a v konverzacích.

Svět sociálních sítí a videokonference do našich životů vnesly jejich častější užívání. A naopak, v písemné komunikaci kreslená gesta umožňují vyjadřovat emoce. Pozornost je ale na místě. Ne ve všech kulturách se čtou všechny posunky stejně.

Naše souhlasné kývání hlavou v Bulharsku znamená pravý opak. To ovšem není nic proti zdviženému palci či otevřené dlani v některých zemích. Odlišnost se projevuje i v gestikulaci.

Ital bude sypat jedno gesto za druhým i ve chvíli, kdy vás „pouze“ poslouchá, aby vyjádřil účast a souhlas. Arab bude gestikulovat celým tělem a Angličan? Ten si vystačí s drobnými pohyby rukou.

Většinu informací dostáváme mimo slova jako naši předkové

Naši prapředkové se podle všeho domlouvali převážně gesty, doprovázenými zvuky. Posunky tu tedy byly dříve než řeč. A ač si to neuvědomujeme, stále toho sdělujeme více řečí těla než slovy. Podle odborníků až 93 procent.

I mozek slovní a mimoslovní sdělení přijímá a vyhodnocuje najednou. Gesta nám často pomáhají doplnit srozumitelnost toho, co říkáme. Učíme se je vnímat a používat stejně jako řeč.

Emotikony ovládají svět už 40 let.
Emotikony ovládají svět už 40 let.

Výlet do světa gest

Všechno, co ukážete, může být použito proti vám

Globalizace a internet v oblasti používání gest přinášejí sjednocení. I tak je ale něco jiného komunikovat on-line nebo tváří v tvář s příslušníkem odlišné kultury. Proto je dobré znát místní zvyklost.

Třeba přivolat si někoho ukazováčkem vypadá úplně jednoznačně. Na Filipínách tak ovšem přivolávají pouze psy a v Japonsku je to symbol smrti.

Pozor si dejte i na palec nahoru. V Itálii či Řecku to totiž značí něco jako: Jo jsi po… A v Thajsku mají palec místo vyplazeného jazyka.

Pohořet můžete i se spojením palce a ukazováku do tvaru OK. Všem je jasné, že je vše v pořádku? Francouz si vaše gesto vyloží tak, že je úplná nula, a v Turecku nebo Brazílii to znamená to samé jako náš zdvižený prostředník.

Mávnout v Řecku na číšníka, že si dáte pět piv – tedy otevřenou dlaní? Opět narazíte. Tady je to symbol odporu a pohrdání.

A pokud jste se už naučili význam anglosaského zkřížení ukazováku s prostředníčkem vyjadřujícím přání hodně štěstí, ve Vietnamu se s tím nechlubte. Takto tam vulgárně označují ženské pohlaví.

Když jeden ukazuje „to je jízda“ a druhý vidí „žena ti zahýbá“

Zmiz odtud se „po francouzsku“ ukazuje otřením ruky o bradu. A nevěřím ti Francouz sděluje dotekem ukazováčku pod okem.

Rockerské gesto se skrčeným prostředníčkem a prsteníčkem je dost rozšířené. I tak byste ale v některých částech světa mohli parťáka urazit. Myslel by si, že je mu žena nevěrná.

Nemluvíme o druhém konci zeměkoule, stačí dojet do Itálie, Španělska či Portugalska.

Ruka v pěst bývá výrazem solidarity nebo radosti. Ťuknutím pěstmi si říkáme, že jsme spolu něco zvládli. Na pěst ale pozor v Pákistánu, zde funguje stejně jako prostředníček nahoru.

Ani komunikace s rukama v kapsách není prevencí mezinárodních konfliktů. Ve Velké Británii, Japonsku a Koreji to považují za projev neúcty.

Gesta nám často pomáhají doplnit srozumitelnost toho, co říkáme.
Gesta nám často pomáhají doplnit srozumitelnost toho, co říkáme.

Nejužívanější gesto světa

Neslušný prst – digitus impudicus. Tak pojmenovali po staletí známé gesto Římané. Vzali si jej ze starověkého Řecka. A s gustem ho používali v obdobných situacích jako my – ve chvíli pokoření adresáta zdůrazněním vlastní nadřazenosti a „vybavenosti“.

Podle dochovaných záznamů měl toto gesto měl použít už cynický filozof Diogenes (asi 413–322 př. n. l.) v Athénách řečníku Demosthenovi (384–322 př. n. l.). Pohybujeme se v 5. až 4. století před naším letopočtem.

Pro některé posunek znamenal jasnou nabídku sexuálního styku, což zjednodušovalo domluvu. Pro řecké námořníky a cestující, kteří se v cizích zemích cítili bez vlastního božstva ztraceni, to však byl symbol ochrany. Měl odhánět očarování či uhranutí.

Řekové si v tom brzy udělali jasno. Alespoň podle díla dramatika Aristofanese (přelom 5. a 4. století př. n. l.). Popisuje, že ukázat na někoho zdvižený prostředníček znamenalo označit ho za katapygona či katapygainu, tj. někoho, kdo je přístupný análnímu sexu.

Mám ho většího, tak klid!

Mluvíme tu o jednom z nejstarších posunků světa. Prostředníček symbolizuje penis a prsty kolem varlata. Původně tu ale nic o pohrdání a nenávisti nebylo. Jde o prostý falický symbol. A ten je ztělesněním plodnosti – důležité součásti lidské evoluce.

Gesto se prý inspiruje u takzvané falické agrese, známé u primátů. Samci šimpanzů se prosazují v tlupě tím, že ukážou genitálie. Dávají najevo fyzickou nadřazenost a nemusejí vstupovat do konfliktu. Před bojem posunek používali Římští legionáři.

Odpovídali na odhalená přirození Galů, kteří se před bitvou chovali podobně jako šimpanzi. Asi gesto od Římanů odkoukali, protože od těch dob se začalo šířit i za hranicemi Římské říše.

I nesmrtelný posunek má „dobu temna“

Už v polovině 6. století, chvíli po pádu Římské říše (476), je zdvižení prostředníčku označováno za znak sprostoty a hanebnosti. A projev pohanské víry. To tehdy nebylo „in“. Evropa schovala prostředníčky na dlouhá staletí.

I když, občas je šlo zahlédnout, to když lehké ženy nabízely v ulicích své řemeslo. Vrátily se zpět v době renesance. A dokonce se podařil jejich export do Spojených států, kde se objevuje první stopa někdy koncem 19. století. Prý ji mají na svědomí Italové.

Co s posunkem udělala moderní popkultura? Film a rockeři jej velmi rychle rozšířily mezi mládež a po celém světě se drží už více než stovku let.

Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali.
Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali.

Francie a Anglie to dělají po svém

Určitě znáte i francouzskou podobu gesta. Zatímco jedna ruka pozvedá prostředník se zalomeným loktem, druhá sevře místo nad loketní jamkou. Ve Spojeném království a bývalých koloniích má stejnou funkci jiný posunek. Používají V-sign (znak V).

Něco, co zbytek světa používá jako symbol vítězství či radosti – spolu s prostředníkem vztyčí i ukazovák. Posunek prý vznikl za stoleté války. Francouzi uřezávali anglickým lučištníkům prsty, aby nemohli natahovat tětivu.

Když Angličané vyhráli bitvu u Azincourtu (1415), ukazovali lučištníci Francouzům nedotčené prsty.

Zdvižený prostředníček na veřejnosti

Snad všichni víme, kam takové gesto patří. Čas od času se vyskytnou lidé, kteří boří hranice.

Například v roce 2007 se s ním vytasil tehdejší premiér Mirek Topolánek (*1956) přímo v parlamentu, rok nato jej poslal tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (*1960) Davidu Rathovi (*1965).

V televizi ho použil i zpěvák Karel Gott (1939) jako vzkaz těm, kteří mu nepřáli medaili za zásluhy pro Českou republiku.

A před vyhrocenými parlamentními volbami v roce 2013 jej umělec David Černý (*1967) poslal po Vltavě jako sochu bývalému prezidentu Miloši Zemanovi (*1944).

Obrázky místo slov

Smích, láska, nadšení, zoufalství. Emotikony ovládají svět už 40 let.

Vzpomenete si na přelom 80. a 90. let a první telefony? Tehdy vznikly první emotikony (z anglického emotion = emoce a icon = symbol), složené z teček, písmen, závorek a jiných znaků. A jednobarevné.

Podařilo se tak převést mimiku obličeje a gesta rukou do světa monitorů. Vůbec prvního smajlíka použil ve vzkazu svým kolegům roku 1982 americký vysokoškolský profesor Scott Fahlman.

Až vývoj displejů umožnil jejich proměnu v opravdové barevné obrázky – emoji (ze dvou japonských slov: „e“ znamená obrázek a „moji“ znamená charakter). Ty

ovládly digitální svět. Dnes jsou součástí komunikace na sociálních sítích. Mají i svůj den, svět jej slaví 17. července. A je co slavit, známe už více než 3500 barevných znaků.

Emoce jde obrázkem vyjádřit rychleji

Základem používání obrázků v internetové komunikaci je umožnit vyjadřovat emoce, na které je potřeba hodně slov, čas, dovednost a zkušenost. To posledním generacím chybí. Smajlíky jsou berličkou. Postupně ovšem vytvářejí vlastní jazyk a stávají se šiframi.

Nezkušený čtenář je zase zmatený. Obrázek lilku se rychle proměnil v symbol penisu, broskev značí ženské pozadí. Je pravděpodobné, že vaše hovory s přáteli se různými obrázky hemží. Dokonce máte zřejmě ikonky, které používáte častěji, a jiné vůbec neznáte.

Obrázky nejde používat všude. Emoji se úplně vyhněte v komunikaci s úřady, klienty či v hovoru s někým, koho neznáte. Mohli byste působit méně důvěryhodně.

Zdroje informací: wikipedia.org, britannica.com, nationalgeographic.com, psychologytoday.com, bbc.com, history.com
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: Shutterstok, FOTO 3: Shutterstok
Související články
Lifestyle
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Lifestyle
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Lifestyle
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni! Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. […]
Lifestyle
Vousy, kníry nebo hladká tvář? Trendy plnovousy ukrývají hejna bakterií
Vousy byly ve starověkém Řecku znakem cti. Dokonce bylo zdvořilým zvykem dotýkat se vousů těch, se kterými mluvíte. Řekové své vousy pravidelně olejovali a tvořili na nich kadeře pomocí kleští. Vousy nosili i Římané. Podle úpravy se dalo poznat, ke které filozofické škole se nositel přiklání. Kolem roku 299 ovšem přichází do Říma první holič […]
reklama
zajímavosti
Ráj na zemi Tenerife: Krása i odvrácená tvář největšího z Kanárských ostrovů
Ostrov věčného jara vám nabídne příjemné podnebí v létě i v zimě. Toto exotické a fascinující místo, ležící v Atlantském oceánu, nabízí nejen slunečné pláže a jemný písek, ale také nádhernou přírodu a úchvatné scenérie. Stín na něj vrhá hrozba smrtících tsunami, která již místo v minulosti zasáhla. Jaké nebezpečí tu hrozí dnes? Tenerife je […]
Land art: Hádanky v přírodě
Umění se neomezuje pouze na galerie. Před padesáti lety se lidé s touto myšlenkou vydali tvořit do přírody, čímž vzniklo krajinné umění, známé také jako land art. Tento umělecký směr je stále aktuální. Můžeme se setkat s obřími malbami na trávě, umělými ostrovy nebo kamennými kruhy v poušti. Richard Long: Čáry vyšlapané do trávy Co to je […]
Zorka Ságlová: Vyvrhelkou kvůli slámě
Land art se nevyhnul ani Česku, nebo tedy ve svých počátcích spíš Československu. Jednou z jeho průkopnic byla introvertní, ale velmi cílevědomá Zorka Ságlová (1942–2003). V komunismem omezovaných 70. letech ovšem rozhodně neměla na růžích ustláno. Kvůli své výstavě Seno–sláma se dostala na dlouhé roky do průšvihu. Do prestižní Špálovy galerie v roce 1969 navezla jakožto umělecké dílo […]
Proč se říká, že děti nosí čáp?
Dnes už této historce ani malé děti nevěří, přesto jí nemůžeme upřít jisté kouzlo. Jak ale lidé na spojení dětí a čápů vůbec přišli? A proč i v jiných běžných situacích mluvíme o ptácích? Čápi jsou symbolem plodnosti a štěstí již celá staletí. Pokud se usadí zrovna na vaší střeše, čekají vás dobré časy. A […]
reklama
lifestyle
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Něco pro zahřátí a na dobrou pohodu: Lahodný bylinný olympský čaj
Výjimečná bylina Hojník syrský (Sideritis scardica, syriaca), též známá pod názvem řecký horský čaj a v Řecku je nazývána také jako Božský čaj z Olympu. Připravte si z něj výborný nápoj nejenom pro zpříjemnění zimních dnů. Jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Bohužel před nějakou dobou díky intenzivnímu sběru byliny na oblíbený čaj v Řecku a Bulharsku […]
Pomozte svým vlasům v nepříznivém zimním období
Nejen v létě, ale také v zimě mohou naše vlasy trpět. Jako první pomoc se doporučuje zastřihávání jejich konečků. Díky zastřižení ulevíme vlasovým kořínkům, což může i zpomalit proces vypadávání vlasů. Zároveň je však potřeba naše vlasy též důkladně vyživovat. S vnější péčí nám může pomoci zejména kvalitní vlasová kosmetika a určitě nám neuškodí vyhýbat […]
Khásiové: Pod pantoflem je pohoda
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz