Domů     Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
21.4.2021

Středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků, nacházející se ve španělské Granadě, bývá právem označován za „nejkrásnější dům světa“. Čím uchvacuje své návštěvníky?

Tajemství ukryté ve jméně

Název Alhambra znamená v arabštině červená. Zřejmě je odvozen od sluncem pálených cihel, vyrobených z kvalitního štěrku a jílu. Z nich byly vytvořeny vnější zdi paláce, jež mají načervenalý nádech.

Dle jiné teorie má název připomínat červenou záři pochodní, při jejichž světle dělníci dlouhé roky po mnoho nocí palác budovali. Název paláce může evokovat i jména jeho zakladatele, Muhammada I. Granadského, známého jako Ibn al-Ahmar (1195–1273). Případně může jít o zkomoleninu arabského Dar al Amra, což znamená Dům pána.

Název je odvozen od pálených načervenalých cihel. Foto: Shutterstock
Název je odvozen od pálených načervenalých cihel. Foto: Shutterstock

Arabové na jihu Španělska

V říjnu roku 732 zastavil u Poitiers francký král Karel Martel (690–741) muslimskou expanzi ze Španělska do Evropy, kterou si Arabové plánovali podrobit.

Z evropské půdy se však nestáhli úplně, usadili se na jihu Španělska, v andaluské Granadě, kde po dalších sedm století kralovali. Palác byl stavěn především v letech 1284 až 1354.

Španělská nadvláda nad městem

Alhambra se skládá ze tří částí – z hradu, paláce a „podhradí“. Nejstarší částí, jež pochází již z 11. století, je Alcazaba tvořená kasárnami, lázněmi a věžemi.

Na vrcholku nejvyšší z nich zavlála v roce 1492 vlajka španělských vladařů Isabely Kastilské (1451–1504) a Ferdinanda II. Aragonského (1452–1516) poté, co byla dokonána reconquista.

Arabové vedení sultánem Boabdilem (1460–1533) alias Muhammadem XII.  byli poraženi a Evropa znovu náležela jen Evropanům.

Křesťané si Alhambru upravili podle svého. Foto: Shuterstock
Křesťané si Alhambru upravili podle svého. Foto: Shuterstock

Křesťanský pohled na věc

Poté, co se Alhambra dostala do rukou křesťanů, začali ji tito upravovat k obrazu svému. Stěny byly zavápněny, kresby a zlacení odstraněny, nábytek rozbit nebo přemístěn.

Karel V. (1516–1556), vnuk Isabely a Ferdinanda, nechal do komplexu vklínit kostel, klášter i renesanční palác, jehož tvůrcem byl Pedro Machuca (1490–1550), žák Rafaela a Michelangela. Ani on však ladnou architekturu islámských tvůrců nepřekonal.

Kostel Iglesia de Santa María de la Alhambra nahradil v 16. století palácovou mešitu.

Nezničil ji ani Napoleon

I v dalších letech znehodnocování paláce pokračovalo, v roce 1812 byly například některé věže vyhozeny do povětří. Napoleon Bonaparte (1769–1821) dokonce plánoval stejný osud pro celou Alhambru.

Nebýt sabotéra, zmrzačeného vojáka, který svému veliteli plán překazil, když znehodnotil výbušninu, nebylo by dnes už co obdivovat.

Místo zachránil voják před Napoleonovým ničením. Foto: Shuterstock
Místo zachránil voják před Napoleonovým ničením. Foto: Shuterstock

Perla vsazená do smaragdu

Tak hovoří o Alhambře maurští básníci v narážce na barvy budov, obklopených okolními lesy. V zahradách kolem komplex paláců najdeme pomerančovníky, myrty i jilmy, lze zde zaslechnout zpěv slavíků a osvěžit se vodou z tryskajících fontán a kaskád.

Nachází se v nich i původní maurský letohrádek Palacio de Generalife z konce 13. století.

Za vrchol maurské architektury a umění jsou považovány dva paláce nasrovských sultánů, Júsufa I. (1318–1354) a Muhammada V. (1339–1391), vybudované ve 14. století, a to Myrtový dvorec a Lví dvůr.

Myrtový dvorec

Uprostřed 42 metrů dlouhého a 22 metrů širokého Patia de los Arrayanes je velká, mramorem obkládaná nádrž se zlatými rybkami, obklopená myrtami. Na jeho jižní a severní straně se pak nachází galerie s mramorovou kolonádou.

Z tohoto nádvoří jsou na severu vidět nad střechy vystupující stěny Torre de Comares, odrážející se v jezírku. Symbol Alhambry je Lví dvůr, který měří 35 metrů na délku a 20 metrů na šířku.

Obklopuje jej 124 bílých mramorových sloupů kolonády, zdobené propracovanými ornamenty. Uprostřed tohoto náměstí stojí jedinečná alabastrová Lví fontána v podobně mísy, kterou podpírá 12 lvů z bílého mramoru.

Lví fontána je jedním ze symbolů Alhambry. Foto: Shuterstock
Lví fontána je jedním ze symbolů Alhambry. Foto: Shuterstock

Důmyslné hodiny ve lví fontáně

Sochy původně sloužily jako hodiny, voda totiž proudila každou hodinu z hlavy jiného lva. Když křesťané hodiny později rozebrali, aby zjistili, na jakém principu pracují, byl to konec časomíry, ale jako fontána památka funguje dál.

I díky ní nestoupne teplota v paláci na více než 22 °C. Navazuje na ni totiž čtveřice dalších fontán, které ohraničují identické zahrady, v islámu symbol ráje.

Síň vyslanců

Salón de los Embajadores je největší síní v Alhambře. Je to čtvercová místnost, se stěnami 12 metrů dlouhými, zatímco střed dómu je vysoký 23 metrů. Sloužila jako velká přijímací místnost, trůn sultána byl umístěn naproti vchodu.

V tomto sále přijal Kryštof Kolumbus (1451–1506) podporu Isabely a Ferdinanda k cestě do Nového světa.

Foto: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
zajímavosti
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Mount Rushmore: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz