V dubnu 2021 to bude 35 let, co se udála jedna z největších jaderných katastrof v historii lidstva. Do zkoumaní pozůstatků radioaktivity se pustili výzkumníci ze sousedního Německa, konkrétně z Bavorska.
Některé druhy hub v Bavorsku stále ještě obsahují velké množství radioaktivního cesia (Cs). O této situaci informoval veřejnost ve své výroční zprávě Spolkový úřad pro ochranu před zářením (BfV). Za vůbec nejpostiženější oblast je považována bavorská strana Šumavy.
Jaké houbě je lepší se vyhnout?
Speciálně vyškolení pracovníci BfV se vypravili do terénu, aby provedli sérii různých měření v houbách.
Nejvyšší obsah radioaktivního cesia -137 z takzvaného počernobylského spadu našli ve čtyřech druzích jedlých hub, jedná se o šťavnatky slonovinové (Hygrophorus eburneus) a terčovité (Hygrophorus discoxanthus), lišáky zprohýbané (Hydnum repandum) a především o velmi oblíbené hřiby hnědé (Imleria badia).
„Je to běžný jev, který tu ještě nějakou dobu bude. Teď momentálně jsme na polovině aktivit cesia, od havárie v Černobylu to letos bude 34 let.
Za dalších 30 let to bude čtvrtina a tak dále,“ vyjádřila se k situaci předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.
Místa, kde se houby sbírat nevyplatí, jsou blízko
Za nejpostiženější označili odborníci lesní oblasti, nad kterými se v květnu 1986, tedy krátce po havárii v Černobylu, utvářely silné bouřky. Jedna taková je právě německá část Šumavy nedaleko jižním směrem od Železné Rudy.
Vědci však vyšší koncentraci v houbách nalezli i na dalších místech jako např. v okolí podalpských měst Garmisch-Partenkirchen a Berchtesgaden.
„V extrémních případech obsahuje jeden pokrm připravený z těchto hub více cesia -137, než kolik člověk přijme s jinými potravinami ze zemědělské produkce za celý rok.
Kdo se chce radiační zátěži co nejvíce vyhnout, neměl by konzumovat silně postižené druhy hub z více postižených regionů,“ uvedla předsedkyně BfV Inge Pauliniová.
Polovina času rozpadu
Podle Pauliniové je poločas rozpadu cesia – 137 přibližně 30 let, přesto se radioizotopy z Černobylu v jižním Německu rozpadly asi z poloviny. Rozhodně se podle výzkumníků není třeba příliš znepokojovat.
V případě nakupování hub v obchodech je zboží velice důkladně kontrolováno a čas od času vystavováno namátkové kontrole potravinářské inspekce.
„Ale ani konzumenti hub, kteří si je sami nasbírali, se nemusí obávat negativních zdravotních následků kvůli radioaktivitě, pokud je budou jíst v běžném množství – asi 250 gramů týdně,“ zdůraznila Pauliniová.
Německý úřad pro ochranu proti záření kontroluje obsah cesia – 137 v houbách z Bavorska přibližně od roku 2005 každý rok. Od roku 2007 testuje pravidelně také houby z okolí města Bad Brambach, které leží ve výběžku mezi západočeskými městy Aš a Luby.