Domů     Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
18.4.2024

Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat!

Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, když se přiblíží k ostnatým drátům, nestačí se divit. Právě dorazili do jednoho z nejbrutálnějších koncentračních táborů!

Stavba plynových komor

Po obsazení Polska v roce 1939 Němci přemítají, co udělat s tamními obyvateli. Mezi nejaktivnější myslitele patří Heinrich Himmler (1900-1945), který v dubnu 1940 přemění bývalé kasárny v Osvětimi na koncentrační tábor.

Velení svěří do rukou Rudolfa Hösse (1901-1947). A první transport dorazí už o měsíc později. Komplex se začne brzo plnit, a tak nacisté vybudují celkem tři oddělené tábory.

Mezi nejbrutálnější patří zařízení s římskou číslicí dva, který dostává název Březinka, podle nedaleké vesničky. Ostatně Němci rozeberou část domů a materiál použijí na stavbu.

I přesto Himmler dostává od podřízených stížnosti, že kapacita není dostatečná, a tak staví plynové komory. Nacisté v čele s Reinhardem Heydrichem (1904-1942) stanoví konečné řešení židovské otázky a Osvětim patří mezi smutné premianty.

Bránou s cynicky znějícím heslem musí projít všichni vězni. (Wulfstan / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Bránou s cynicky znějícím heslem musí projít všichni vězni. (Wulfstan / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Zametání stop

Během pěti let do tábora dorazí 1,3 milionů lidí, pouze 200 tisíc z nich přežije! Za ostnatým drátem panují šílené podmínky, vězni musí ihned po příjezdu na selekci. Ten, kdo se dozorcům nepozdává, míří okamžitě do plynové komory.

Někdo může mít štěstí v neštěstí, a to, když si ho všimne Josef Mengele (1911-1979), nacistický lékař, jenž sadisticky experimentuje s lidmi.

Zbytek dře do úmoru, pokud dojdou síly, nebožáci končí v budově, která svým interiérem připomíná sprchy… Všechno ale musí jednou skončit, nacisté se dokonce připravují na to, že tábor budou muset opustit.

Poslední selekce údajně probíhá 30. října 1944, dva dny nato zastaví masové vraždění sám Himmler. Němci totiž mají strach z blížící se Rudé armády a v případě evakuace po sobě nechtějí zanechat jakékoliv stopy.

Čekají až do ledna 1945, chtějí totiž co nejvíce vytěžit z otrockých prací. Následuje evakuace na nacistický způsob – nemocné a staré nechávají v táborech napospas svému osudu.

Schopné jedince posílají na pochody smrti – z Osvětimi vyrazí údajně 60 tisíc nebožáků. Kdo už nemůže dál, končí mrtvý v příkopu. Vedení chce vězně rozdistribuovat po dalších táborech. „Žeňte je na západ,“ dostávají dozorci rozkaz. Mrazy a drsné podmínky si vybírají svou daň – umírá 15 tisíc lidí!

Na podobné cedule narazí sovětští vojáci během ledna 1945. (Brcko GOS / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Na podobné cedule narazí sovětští vojáci během ledna 1945. (Brcko GOS / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Tiché přivítání

Část personálu zůstává v táboře, musí zahladit stopy po bezbřehých krutostech. Vyhodí do vzduchu většinu plynových komor a krematorií. Rozebírají budovy a hází do ohně část záznamů.

„Jsme zodpovědní za to, aby ani jeden z vězňů nepadl do rukou Rusů živý,“ plánují esesáci. Na zmar nepřijde ani oblečení, které nacisté nebohým lidem uzmou, a tak do říše míří asi milion kusů různých oděvů.

V průběhu 20. ledna bachaři zapálí část skladů a berou nohy na ramena. V polorozpadlém komplexu nechávají na 7 tisíc lidí. Ti naslouchají výstřelům, protože Němci nechtějí nechat tábor zadarmo. Sověti později uvedou, že při bojích u Osvětimi zemře 230 vojáků.

Zbylí dorazí k rozlehlému táboru právě 27. ledna 1945, původně ho považují za továrnu. Když před devátou ráno vstoupí, nestačí se divit. Celé prostranství je ponořené v podivném tichu, záhy narazí na vězně!

„Nezdravili nás, dokonce se ani neusmáli,“ popisují později vojáci. „Když jsme jim řekli, že jsou svobodní, vůbec nereagovali,“ dodává velitel 60. armády 1. ukrajinského frontu.

Sedm tun vlasů

Narazí sice na 600 mrtvol, tuší, že se v táboře musela dít větší zvěrstva. V budovách objeví 7 000 kilogramů vlasů, na 40 tisíc párů bot, a hlavně hromady lidského popela.

Vyhladovělí nebožáci Sovětům nejdříve nevěří, až když jim potvrdí, že je přišli osvobodit – objevují se první emoce. Nikde není žádné jídlo ani voda, a tak se vojáci dělí o své skromné zásoby.

„O osudu Židů jsem se dozvěděl až v Osvětimi,“ uvede generál Vasilij Petrenko. Kontaktuje polský Červený kříž, který se okamžitě vydává na pomoc. Zřídí polní nemocnice, kde nachází útočiště 4500 nebožáků. Do míst přijíždí také dobrovolníci.

Vězni nejčastěji trpí podvýživou a proleženinami, někteří mají dokonce omrzliny. Vzácní nejsou ani lidé s tyfem či tuberkulózou. „Slyšel jsem snad jazyky z celého světa,“ vzpomínají doktoři. Zachránit všechny ale nedokáží, zubatá si dokráčí pro 500 lidí.

Zbytek je brzy propuštěn domů, poslední vězni odchází až v červnu 1945! Sověti na dobyté území přesouvají německé válečné zajatce, ale některé části tábora postupně mizí pod nenechavýma rukama místních.

V sovětském tisku se osvobození příliš pozornosti nevěnuje, protože Osvětim není strategicky cenným místem. A tak se zpráva objeví až začátkem února, komunističtí pisálci ale záměrně nezmiňují Židy.

Rudolf Höss (vpravo) nakonec v Osvětimi sám umírá. (USHMM / wikimedia.commons. org / Volné dílo)
Rudolf Höss (vpravo) nakonec v Osvětimi sám umírá. (USHMM / wikimedia.commons. org / Volné dílo)

Polepšený nacista?

Po posledních výstřelech války sílí hlasy, aby byl tábor zachován. Ještě, než se Osvětim změní na památník, stává se posledním dějištěm Rudolfa Hösse. Velitel se snaží skrývat, a dokonce pár měsíců žije jako zahradník Franz Lang.

Lovci nacistů ho ale v roce 1946 objeví. Nejdříve zapírá, poté se pokusí otrávit kyanidem a následně sundá prsten, kde má zevnitř vyryté jeho jméno. „Pouze jsem vykonával rozkazy nadřízených,“ opakuje stále stejnou písničku u soudu.

Spojenci ho nakonec vydávají Polákům, kteří s ním vedou sledovaný proces. Trvá až do března 1947, kdy je Hössovy vyměřen trest smrti. Čas ve vězení si krátí psaním memoárů, kde se snaží nahlédnout na psychiku esesáků.

Sám se vidí jako ozubené kolečko v soukolí vyhlazovacího stroje. Poláci mezitím stloukají šibenici, kterou postaví v Osvětimi. Čtyři dny před exekucí Höss všechny překvapí.

„Zhřešil jsem proti lidskosti a žádám o odpuštění,“ píše státnímu zástupci, dokonce se obrací na katolickou víru. Následně je 16. dubna 1947 oběšen a jeho poslední chvíle sleduje asi stovka svědků – zároveň jde o poslední veřejnou popravu v Polsku.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Michel Zacharz / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,