Globální oteplování je dnes hlavně v souvislosti s Gretou Thunbergovou jedním z předních celosvětových témat.
Možná tuhle teenagerku nemáte úplně v lásce, ale je nutno uznat, že nemluví do větru – planeta se otepluje, ledovce na obou pólech tají a zvyšování hladiny moří by brzy mohlo připravit mnoho lidí o domov.
Obyvatelé některých států už jsou totiž téměř doslova jednou nohou v moři.
MOŘE BY JIM MOHLO ZATOPIT DOMY
Jedním z příkladů, kdy celému státu hrozí kvůli zvyšování hladiny moří bezprostřední zkáza, je Kiribati. Rozkládá se na 35 atolech v Tichém oceánu roztroušených v délce více než čtyř tisíc kilometrů.
Jde také o jediný stát ležící na všech čtyřech zemských polokoulích. Jeho nejvyšší bod je sice 81 metrů nad mořskou hladinou, ale většina obydlených míst neleží více než několik metrů nad mořem.
Ani turistický ráj na Maledivech v případě stoupání hladiny neunikne stejnému osudu. Pod hladinou by zmizely atoly ležící maximálně necelé tři metry nad mořem. Stačí málo a exotický ráj a vysněná dovolenková destinace mnoha Čechů přestane existovat.
Mezi další ohrožené ostrovní státy patří ostrov Tuvalu, Marshallovy ostrovy nebo Nauru, které je však po zdevastování ostrova těžbou fosfátů už i bez stoupání hladiny moře na hraně obyvatelnosti.
LEDOVCE TAJÍ RYCHLEJI NEŽ KDY JINDY
Za hrozbou zmizení celých států z mapy světa stojí především rychlé tání ledovců, které se každým rokem zrychluje. Dva největší antarktické ledovce se rozpadají.
Kupříkladu šelfový ledovec Thwaines, kterému se přezdívá „ledovec soudného dne“, podle vědců začal nápadně rychle praskat. Jeho rozpad by mohl uvolnit další zadržované masy ledu, které by se následně nasunuly do oceánu.
Přitom samotný tento ledovec by dokázal v případě roztátí podle vědců zvýšit hladinu oceánů až o 65 centimetrů.
Celkový sesun ledovce sice potrvá stovky let, ale urychlené procesy by na obyvatele nejníže položených států na planetě mohly mít neblahé důsledky už v horizontu dvou nebo tří generací.