Uprostřed Středozemního moře leží ostrov Malta, který se během druhé světové války stává klíčovým strategickým bodem. Umožňuje tomu, kdo jej ovládá, kontrolovat lodní dopravu v oblasti. Ostatně proto se mu přezdívá letadlová loď Středozemního moře.
Na začátku války ovládají ostrov Britové, kteří tam však nestihnou přesunout moderní letouny.
Na Maltě se tak v červnu 1940, kdy italský diktátor Benito Mussolini (1883–1945) vyhlašuje válku Britům a Řecku, nachází pouze devět starých dvouplošníků, tři bombardéry a čtyři stíhačky Gloster Gladiator.
Navzdory očekávání se provizorní letka úspěšně brání rychlému italskému útoku, a to až do chvíle, kdy na ostrov Britové přepraví již moderní stíhačky Hawker Hurricane a dostatek materiálu a zásob. Mussoliniho úsilí selhává, ale bitva ještě zdaleka nekončí.
Němci do oblasti přesunou 400 strojů s cílem získat vzdušnou kontrolu pro bezpečný přesun jednotek do Afriky. Malta, na které je sotva 50 britských letadel, tak čelí obří přesile.
Invaze se nekoná
V lednu 1941 přichází první německý nálet, jenž se snaží zničit poškozenou letadlovou loď kotvící u ostrova. Protiletadlová obrana v kombinaci s britskými letouny je však úspěšně odráží.
Další měsíc a půl se Malta úspěšně brání, letadel a personálu však ubývá a koncem února už tamní základna není schopná kontrolovat pohyb lodí ve Středozemním moři. Jenže pak dorazí posily a zásoby a Malta začne znovu komplikovat život kapitánům německých lodí.
Němci se však Malty nevzdají. Neustále provádějí další a další nálety, což vyvrcholí v březnu 1943, kdy se nad ostrovem střetnou desítky letadel znesvářených stran.
Svědci později vypovídají, že toho dne nebylo na nebi ani možné rozeznat jednotlivá letadla a jejich souboje. Malta však nápor ustojí.
Připravenou operaci Herkules, což je krycí název pro invazi na tento ostrov, nacisté kvůli vývoji války v severní Africe i díky hrdinné obraně maltských obyvatel a britských vojáků nikdy neprovedou.