Domů     Obávaná šelma: Můžeme přežít útok medvěda grizzlyho?
Obávaná šelma: Můžeme přežít útok medvěda grizzlyho?

Je opředen mnoha mýty. Knihy a filmy odehrávající se uprostřed americké divočiny z něj dělají nemilosrdně vraždícího predátora. Je medvěd grizzly opravdu tak nebezpečný? Jak žije? Kdy útočí? Lze se mu nějak ubránit?

Váha: 360 kg

Délka: 2 m

Výška, když se postaví na zadní: 2,5 m

Americký lovec Todd Orr vyrazil jednoho časného rána v říjnu 2016 do odlehlých lesů v údolí Madison v Montaně stopovat jelena. Dobře přitom věděl, že se v této oblasti vyskytují medvědi, a proto na sebe upozorňoval hlasitými zvuky.

Zhruba po pěti kilometrech dorazil na mýtinu, kde zpozoroval samici grizzlyho s mláďaty. „Medvědice si mě okamžitě všimla a vyrazila na okraj mýtiny. Najednou se ale otočila a rozběhla se přímo na mě,“ popsal Todd Orr.

Několik minut pekla

Lovec na ni několik zařval, aby ji od útoku odradil, ale neúspěšně. A tak ze vzdálenosti zhruba 7 metrů ještě použil sprej proti medvědům, ale ani to už rozběhnutého grizzlyho nezastavilo. Todd Orr padl na zem a kryl si rukama krk a hlavu.

Medvědice ho zuřivě kousala do rukou, ramenou a batohu. Po několika minutách, které se mu zdály jako věčnost, ale zmizela. Zraněný lovec silně krvácel. Přesto byl ale schopen pohybu, a tak se vydal ke svému autu.

Lovec Todd Orr po svém dobrodružství dokonce stihl u svého auta vyfotit svá zranění.
Lovec Todd Orr po svém dobrodružství dokonce stihl u svého auta vyfotit svá zranění.

Kousnutí šlo až na kost

Asi po deseti minutách za sebou uslyšel praskání větví. Medvědice byla zase jen pár metrů od něj. A znovu zaútočila. Todd Orr si byl jistý, že tohle už přežít nemůže.

Opět padl k zemi, aby si kryl obličej a krk, ale medvědice ho znovu začala kousat do krku i ramenou. „Jedno kousnutí do předloktí šlo až na kost, uslyšel jsem jen křupnutí. Zápěstí a prsty mi ochably,“ vzpomínal Todd Orr. Když bolestí zaječel, útok medvědice se stal ještě agresivnějším.

Kdy medvědice prokousne tepnu?

Lovec věděl, že se nesmí pohnout, jinak v medvědici vyvolá ještě větší zuřivost. A tak se i přes ochromující bolest snažil ležet bez hnutí.

Když mu pak medvědice roztrhla kůži na hlavě, pomyslel si, že je jen otázkou času, než mu prokousne tepnu na krku a on vykrvácí. Medvědice s útokem ale přestala a postavila se přímo na lovce. Drápy se mu zarývaly do zad.

„Rozhostilo se smrtelné ticho, které přerušovalo jen funění těsně u mého krku,“ popsal Todd dále. Po půl minutě samice odešla.

Pokousaný, ale živý

Tod Orr kvůli záplavě krve v obličeji a v očích skoro nic neviděl. A také netušil, jestli ho samice zpovzdálí stále nesleduje.

Snažil se tedy nahmatat pistoli, ale pouzdro grizzly během zuřivého útoku utrhl, stejně jako batoh, který muže zachránil od mnohých poranění na zádech. Lovec pokračoval v cest k autu, jeho jediné záchraně. Očekával další útok, ale ten naštěstí nepřišel. Todd Orr přežil.

Medvědi se stahují k lidem

V americkém Yellowstonském národním parku žije v současnosti nejvíc medvědů grizzly za několik desetiletí. Vědci odhadují, že jich je přinejmenším 600 (to je asi 3krát více než v roce 1975, kdy byl lov těchto zvířat zakázán).

A čím je jich více, tím silnější je tlak na to, aby si hledali potravu i mimo divočinu, tedy v blízkosti lidských obydlí.  A proto také dochází ke stále častějším konfliktům s lidmi.

Medvědi si hledají potravu u lidského obydlí.
Medvědi si hledají potravu u lidského obydlí.

Odkud se vzal grizzly?

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruh medvěda hnědého a žije hlavně ve výše položených oblastech Severní Ameriky. Nejspíš pochází z medvěda ussurijského, který přešel z Ruska na Aljašku před zhruba 100 000 lety a na jih se vydal před 13 000 lety.

Medvědi grizzly jsou klidní samotáři, ovšem s výjimkou samic, které se starají o mláďata. Právě ty jsou nebezpečné – pokud mají pocit, že jsou mláďata v ohrožení, okamžitě a bez váhání útočí.

680 kilogramů svalů

Zatímco samice váží kolem 200 kilogramů, samci jsou ještě mnohem větší a těžší. Průměrně dosahují hmotnosti 360 kilogramů (největší a nejmohutnější samci ale mohou vážit až 680 kilogramů). Dospělý grizzly je dlouhý téměř 2 metry a ramena má ve výšce 1 metru.

Když se ale postaví na zadní, měří až 2,5 metru. V Severní Americe kdysi grizzlyové obývali území od Aljašky až po Mexiko, dnes se ale nacházejí pouze na Aljašce, v západní Kanadě a v některých horských oblastech severozápadu Spojených států.

Medvěd grizzly se dokonce nachází na vlajce Kalifornie (přestože tam byl poslední jedinec zastřelen už v roce 1922).

Člověk jako kořist

Experti považují tento druh medvěda za nejagresivnější. Na rozdíl od medvědů černých, tzv. baribalů, kteří v Severní Americe žijí také, jsou grizzlyové příliš velcí, než aby vyšplhali na strom. Proto se brání na zemi a potenciálního útočníka se snaží zahnat.

Grizzlyové se ale normálně snaží kontaktu s lidmi zabránit. Téměř nikdy nevnímají člověka jako kořist, většina útoků vzniká z překvapení medvěda lidskou přítomností v poměrně velké blízkosti. Samice, které brání svá mláďata, pak mají na svědomí až 70 % útoků na člověka.

Potrava, kterou lze lehce získat

Na podzim se grizzlyové scházejí na březích vodních toků, aby zde lovili lososy. Jenže ty loví i rybáři, takže zde dochází k mnohdy fatálním setkáním. Někteří grizzlyové se rovněž naučili, že výstřely lovců na podzim znamenají možnost potravy.

A tak několik lovců už bylo napadeno medvědy, kteří se jim snažili kořist ukrást. Pravidelným setkáváním se s lidmi se ale vytvořili i tzv. problémoví medvědi, kteří si na lidskou činnost zvykli a před člověkem neutíkají.

Vědí, že v jeho blízkosti se velice často nachází potrava, kterou lze lehce získat.

Medvědi se vyskytují u vodních toků kvůli lovu ryb.
Medvědi se vyskytují u vodních toků kvůli lovu ryb.

Jak se ubránit?

V lese dělejte hluk, abyste grizzlyho nepřekvapili.

Pokud k neočekávanému setkání dojde, neutíkejte. Medvědovi stejně neutečete, a navíc budete vypadat jako kořist.

Mějte připravený sprej proti medvědům. Mluvte jasným, hlubším a nevystrašeným hlasem a zvolna při tom ustupujte dozadu. Grizzly může v tuto chvíli důstojně odkráčet.

Pokud neodejde, ale postaví se na zadní a zařve, zachovejte chladnou hlavu.

Medvěd se může pokusit o klamný výpad a rozběhnout se proti vám. Pravděpodobně se ale ve vzdálenosti deset metrů od vás zastaví a vrátí se zpět.

Pokud nezastaví, použijte sprej (medvěd ale od vás nesmí být dál než 8 metrů). Miřte na tlamu, v ideálním případě na nozdry.

Pokud máte pušku, v tuhle chvíli ji nepoužívejte! Podle statistik totiž až 50 % pokusů ubránit se medvědovi palnou zbraní končí těžkým poraněním nebo smrtí člověka.

Medvěda o váze 350 kilogramů, který se na vás žene rychlostí 60 km/h, vypálenou kulkou nezpomalíte.

Úplně poslední šancí je lehnout si na břicho, dělat mrtvého a doufat, že vás grizzly nechá být.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
záhady a tajemství
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při