Topná sezona je u konce a vy jste opět protopili majlant? Už nyní je vám jasné, že přeplatky za plyn očekávat nelze? Je ten správný čas podrobit nemovitost zkoumání a připravit se na novou topnou sezonu.
Co vše je potřeba udělat proto, abyste dostali náklady za vytápění konečně pod kontrolu?
Rychlých tipů a rad, jak ušetřit za plyn je nespočet, avšak ty jednoduché v podobě vaření s pokličkou, pravidelné revize kotle či nezastavování radiátorů nábytkem nepřinesou tak velké úspory, jak by si někteří přáli.
Zapotřebí je proto udělat velká rozhodnutí, která vám ušetří tisíce korun ročně.
Cena plynu u dodavatele je alfou omegou
Můžete se snažit na nákladech za plyn šetřit, kde se dá, ale pokud budete mít drahého dodavatele, nikdy se velkých úspor nedočkáte. Ceny za plyn se výrazně liší, proto se nevyplácí:
• brát první nabídku, která se namane,
• automaticky prodlužovat smlouvu u stejného dodavatele.
Pokud jste nějaký ten pátek u Bohemia Energy, zeptejte se, zda nemáte nárok na nějakou slevu „za věrnost.“ V případě negativní odpovědi se nebojte postrašit odchodem ke konkurenci a na rovinu říct, že v Europe Easy Energy vám nabídli lepší podmínky.
Hledáte-li nového dodavatele, pak si projděte více nabídek, využijte online srovnávače a vyberte si pro vás tu nejlepší cenu v poměru s kvalitou služeb.
Se špatnou izolací se tepelných ztrát nezbavíte
Dobrá izolace domu je základ pro minimalizaci nákladů za plyn, zapotřebí je však nezapomínat nejen na exteriér nemovitosti, ale i interiér. Zaostřete tak:
• na zateplení fasády,
• na dobře izolující okna a dveře,
• na potrubí v kotelně a v jiných nevytápěných místnostech.
Špatná izolace rozvodů může způsobit až 50% tepelné ztráty. Tento problém nastává především ve starých domech, kde je použito masivní železné potrubí s velkým průměrem.
Topit se musí umět. Jak chytře vytápět domácnost?
Vytápění domácnosti je poměrně věda, není divu, že řada lidí při tom chybuje. Důležité je se řídit dvěma pravidly.
1. Zapomeňte na nárazové vytápění, topte plynule!
2. Optimalizujte teplotu vytápění!
Plynulé vytápění je mnohem šetrnější než nárazové, proto je dobré udržet stabilní teplotu topné vody třeba na 40 °C a dohřívat ji nanejvýš o 5 °C, díky tomu nedochází k vychladnutí vzduchu, zdí a podlah.
Při nárazovém vytápění se voda ohřívá na 80 °C a poté opět chladne na 30 °C, což způsobuje to, že zdi a podlahy nestihnou vstřebat potřebnou teplotu, a tudíž si berou teplo z ohřátého vzduchu. Je tedy jasné, že druhá varianta je finančně mnohem náročnější.
Co se optimalizace teploty týká, pak je vhodné zvážit kondenzační kotel, který má v sobě zabudovaný systém řízení teploty, v kombinaci s kvalitními termostaty.
Díky tomu si nastavíte vhodný režim vytápění a nemusíte ráno před prací topení zcela vypínat a večer přetápět jednotlivé místnosti, což se opět negativně podepisuje na nákladech za plyn.