Skip to content

Chtěli Maďaři zlikvidovat slovenské letectvo?

V okamžiku vzniku samostatného Slovenského státu 14. března 1939 odcházejí čeští piloti domů a slovenská armáda řeší akutní nedostatek letců. Na letišti ve Spišské Nové vsi zbydou jenom tři důstojníci a devět pilotů.

Na přistávacích plochách a v hangárech odpočívají stroje dvou stíhacích a dvou bombardovacích letek. Obě stíhací letky mají k dispozici 20 dvouplošníků Avia B-534, bombardovací letky 20 bombardérů Letov Š-328.

Chybí ale lidé, kteří by s nimi vzlétli do vzduchu. Přesto armáda i omezenými lidskými zdroji dělá, co může. Doplňuje stavy z letek v Piešťanech a Žilině.

Nebe nad městem protnou ma´darské letouny.

Trefí pilota

Ze spišského letiště se odlepuje tříčlenný roj slovenských pozorovacích letounů. Hlásí podezřelý pohyb maďarských letadel v okolí. Je jarní den, 23. března 1939, 9.00 hodin ráno. Maďaři právě napadli Slovensko, jehož vláda okamžitě posílá do Budapešti diplomatickou nótu a chystá se k protiútoku.

Ve 13.00 hodin z letiště ve Spišské Nové vsi vzlétají první stroje. Náklad bomb vysypou ve východoslovenské Uliči a zasáhnou dvě maďarské armádní brigády, které na zdejším železničním nádraží vykládají děla a munici.

Štěstí se ale kloní i na maďarskou stranu. Kulomet zasáhne letoun Jána Svetlíka (1913–1939), velitele jedné ze slovenských letek. Střela provrtá kabinu Avie B-534 a trefí hlavu pilota. Světlík umírá ve vzduchu a jeho stroj se zřítí k zemi.

Maďaři sestřelí ještě další letadlo v 16.30 hodin.

Idylku ve Spišské Nové vsi brzy zkalí Maďaři.

Akci provázejí potíže

Průzkumné lety mezitím Maďarům dají jasnou odpověď na otázku, kde leží hlavní základna slovenských letců. Rozhodnou se ji vyřadit z provozu. Rozkaz přichází 24. března 1939 po 15.00 hodině. Akci naplánují na dobu o dvě hodiny později, kdy mají být na letišti i posily z Piešťan.

Chtějí tak zlikvidovat celé slovenské letectvo a opanovat vzdušný prostor státu. Do vzduchu proto posílají 36 bombardérů a 27 doprovodných stíhaček. Zmatek ale způsobí, že se rozkaz nedostane k jednomu z velitelů a bombardérů vzlétne jenom 18.

Letouny navíc provázejí potíže od technických až po nezkušenost posádky, a do cíle se nakonec dostane jenom 10 (podle některých pramenů 12) bombardérů a 9 stíhaček. Shodí 900 pum. Některé ale spadnou do rozbahněné půdy a ani nevybuchnou.

Slovenský ministr obrany Ferdinand Čatloš nařizuje zastavit veškeré letecké operace.

Nátlak na příměří

V 17.15 hod. provedli Maďaři bombardování Spišské Nové Vsi velkými letadly. Útok byl uskutečněn v proudu trojčlenných rojů za sebou směrem z jihu na sever…. Při bombardování zahynulo 5 vojáků a 6 civilních osob,“ uvádí městská kronika, podle které došlo ten den k celkem ke třem náletům a celkovou bilanci usmrcených uvádí 12.

Kromě toho přibývá i zraněných, minimálně 14 z řad vojáků a i civilistů. Slovenská veřejnost trvá na okamžité odvetě. Němci ale tlačí na jednání o příměří, a tak slovenský ministr obrany Ferdinand Čatloš (1895–1972) už ve 20.

50 hodin zastavuje veškeré operace včetně vzdušných. 26. března 1939 vstupuje příměří mezi Slovenskem a Maďarskem v platnost.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články